Anestezi teknikerlerinin çalışma ortamları olan ameliyathanelerin fiziki ve çalışma standartları maalesef yeterli değildir. Ameliyathanedeki radyasyonun röntgen biriminden fazla olduğu ve bir vak da 100'ün üstünde skopi kullanıldığına şahit olmaktayız. Ameliyathanelerde skopi cihazlarını her oda da görmemize rağmen çalışan sağlık personelinde dozimetre bulunmamaktadır. Ameliyathanelerde kurşun kaplamanın olmaması, kendine ait skopi önlüğü ve skopi gözlüğünün olmaması yeterli önlem alınmasına yetmiyor.

"Atık gaz tahliye sistemi olmadığından anestezi teknisyenleri gaza daha fazla maruz kalmakta"

Ayrıca bir diğer sorun atık gaz sistemi; Çoğu hastanelerin ameliyathanelerinde atık gaz tahliye sistemi olmadığından cihazdan çıkan anestezik ajanlar ortama verilmekte, zaten kapalı olan ortamın havası daha fazla kirlenmekte. Sadece hava kirlenmesiyle kalmıyor, ameliyathanede çalışanların metabolizmasını, karaciğerini, genlerini değiştirmektedir. Hiç küçümsenmemesi gereken kimyasal anestezik ajanlar çalışanlar için uzun vadede sıkıntı yaratmaktadır. Anestezi teknisyenleri çok fazla bu gaza maruz kalmakta çünkü anestezi başlangıcında ve sonrasında hastaya maske tutan anestezi teknisyenleri bu mesafeden gaza daha fazla maruz kalmakta. Buda karaciğerlerinde ve metabolizmaların da geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmakta. Anestezi teknisyenleriyle ilgili yapılan bir araştırmaya göre anestezi teknisyenlerinin çocuklarının cinsiyeti genelde kız olmakta bunun nedeni de anestezik gazlara maruz kalma olarak gösteriliyor. Anestezi teknisyenlerine hem skopi hem anestezi gazları nedeniyle, radyoloji teknisyenlerine verilen şua izninin ve fiili hizmet zammının verilmesi gerekmektedir. Sağlık personeline verilmeyen yıpranma payı belki de bunlar düşünülerek verilmelidir.

"Psikologlar tarafından anestezi teknisyenleri hakkında çalışma yapılması gerekmektedir"

Son yıllarda artan Anestezi Teknisyenlerinin intihar haberleri bizleri üzmekte ve düşündürmektedir. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılarak anestezi teknisyenlerinin teste tabi tutulması ve psikologlar tarafından anestezi teknisyenleri hakkında çalışma yapılması gerekmektedir. Bu intiharların sebebinin anestezi gazlarının ve kapalı ortamın psikolojiye etkisi olarak düşünmekteyiz.

"Teknisyenlerin içeride kalma sürelerinin belirlenmesi ve yasayla sabitlenmesi gerekmektedir"

Anestezi teknisyenleri hasta başından ayrılamadığından dinlenmeye ve yemeğe çıkamamakta. Uzun süre hasta başında kapalı ortamda kalmaları ve uyutucu gazlarında etkisiyle vaka başında dikkatlerini dağılması nedeniyle verimli çalışamamakta ve bu yüzden teknisyenlerin içeride kalma sürelerinin belirlenmesi ve yasayla sabitlenmesi gerekmektedir. Hasta başında kalan teknikerin gerekli dinlenmesini sağlayarak hasta ve çalışan güvenliğini sağlamak gerekmektedir. Bu yüzden hastanedeki teknisyenlerin sayısının arttırılması gerekmektedir.

Ayrıca keyfi mesai düzenlemeleri ve gündüz mesaisinden sonra özel vaka adı altında alınan ameliyatların Ameliyathanede görev yapan sağlık çalışanlarına da ücret olarak yansıtılmaması büyük haksızlıktır.

Ameliyathanelerde çalışan anestezi teknisyenlerinin kaç saat vaka da kalabileceği araştırılmalı ve dünya yapılan bu konuda ki çalışmaları değerlendirmek gerekmektedir.

"Giyim yardımı tüm Sağlık Çalışanlarına eşit dağıtılmalıdır"

Anestezi teknisyenlerine yılda bir kez giyim yardımı adı altında çok komik bir miktar verilmektedir. Ameliyathanede çalışan bir anestezi teknisyenin kıyafeti (forma, önlük, terlik) bu komik fiyatla bunlardan sadece biri bile alınamamaktadır.Giyim yardımı tüm Sağlık Çalışanlarına eşit dağıtılmalıdır.

Anestezi Teknikerlerinin Unvan sorununun çözülmesi için 4 yıllık eğitim alan anestezi teknisyenin fizyoterapistler gibi anestezist olması gerekmektedir.

KAMU SAĞLIK-SEN olarak; daha sağlıklı bir ortamda, keyfi uygulamalardan uzak, Özlük haklarının iyileştirildiği nice 13 Aralıklar 'da buluşmak dilek ve temennisiyle, 13 Aralık Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri gününü kutluyorum."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.