24 Haziran 2018 seçimlerinden sonra kurulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Milli Eğitim Bakanlığına Sayın Ziya Selçuk’un atanmasını, eleştirel eğitimci kimliğine sahip olmamıza rağmen, heyecan ve umutla karşılayanlardan biriyiz.  

Bu anlamda, Sayın Selçuk’un daha önceki çalışmaları, deneyimleri, ‘Ulusal Eğitim Programı’ gibi, detaylı bir çalışmaya imza atmış olması ve özellikle öğretmenlere önem veren yaklaşımının, eğitim sistemimizi içinde bulunduğu olumsuz durumdan çıkarmaya katkı yapacağını düşünüyoruz. 

Bu düşüncelerimizi hem yazılarımızda, hem de sosyal medyada dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. ‘Eğitimde Ortak Akıl Çağrısı’ yazımızda, eğitim sisteminin sorunlarının tespit edilmesinde ve çözüm önerilerinin ortaya konulmasında, eğitim toplumunun bütün taraflarının görüşlerinin alınmasına dikkat çekmiş ve bir şura toplanması çağrısı yapmıştık. Bu bağlamda Sayın Selçuk’un eğitim sendikaları ile görüşmeler yaptığını, onların önerilerini aldığını biliyoruz.  

Şimdi görüş verme sırası alanda görev yapan eğitimcilerde. 

Nasıl mı? 

2018 Eylül dönemi mesleki çalışma programı kapsamında yer alan “Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Fikir” başlıklı çalışma, eğitimcilerin görüşlerinin alınması anlamında çok önemli bir fırsattır. 

Bu çalışma, öğretmenlerimizin güncel eğitim politikaları konusunda farkındalıklarını sağlamalarının yanı sıra tecrübeleri çerçevesinde Bakanlık politikalarının gelişimine katkı sunmalarını amaçlamaktadır. 

Süreç şu şekilde işleyecektir; 

Öğretmenler arasından seçilecek bir kişinin önderliğinde bütün öğretmenler, aşağıdaki sorularla ilgili görüşlerini ortaya koyacak, yine öğretmenler arasından seçilecek bir raportör ifade edilen görüşleri not alacaktır. Ortaya konulan görüşler çerçevesinde toplu olarak yapılacak tartışmalardan sonra, okuldaki öğretmenlerin ortak katılımıyla oluşturulan yanıtlar okul müdürlüğünce, ilçe ARGE birimine iletilecektir. İlçe ARGE birimleri okullardan gelen raporları içerik analizine tabi tutarak İl Millî Eğitim Müdürlüklerine bağlı ARGE birimlerine ileteceklerdir. İl ARGE birimleri hazırladıkları il raporunu, 19 Ekim 2018 tarihi mesai bitimine kadar Bakanlığa ileteceklerdir. 

Çalışmada tartışılacak konular şunlardır; 

1-Sizce Bakanlığımızın yeni dönemde eğitimle ilgili olarak odaklanması gereken en temel üç sorun nedir? Birkaç cümle ile gerekçelendiriniz. 

a. Yapısal sorunlar 

b. Mesleki sorunlar 

c. Eğitim kalitesine yönelik sorunlar 

2-Bakanlığımızın yürüttüğü faaliyetler içerisinde en başarılı bulduğunuz üç temel uygulama nedir? Birkaç cümle ile gerekçelendiriniz. 

a. Yapısal uygulamalar 

b. Mesleki uygulamalar 

c. Eğitim kalitesine yönelik uygulamalar 

3-Sizce okulunuzda acil çözüm bekleyen üç temel sorun nedir? Birkaç cümle ile gerekçelendiriniz. 

4-Türkiye’de eğitim öğretimin kalitesini artırmak için üç temel çözüm öneriniz nedir? Birkaç cümle ile gerekçelendiriniz. 

Çok önemli ve anlamlı sorularla karşı karşıyayız. Tartışmalarımız sonucunda ortaya çıkan tespitlerimiz ve çözüm önerilerimiz hayata geçer mi, sorusuna takılmadan olabildiğince bu tartışmalara güç ve enerji katmamız önemlidir. 

Söz bizde, söz eğitimcilerde… 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayhan KURT 11 ay önce

Eğitimin sorunu bence son yıllarda ilgili bakanlarca değilde yetkili sendika tarafından yönetilmesidir liyakata dayalı birs istem acilen gelmeden hiç bir sorun çözülmez şuan görev yapan okul yöneticileri acilen sıvalara sokulmalı ehliyet sahibi yöetciliği bilen ayrım yapmayan yöneticilği sadece saygı görme vs egosal duyguların tatmin yeri olmaktan hemen çıkarılmalı bu anlayışla finlandiyadan bakanda gelse elinden bir şey gelmez Sayın bakan Cesur olmalı kaybedecek hiçbir şeyi yok kazanacak ülke olabilir