Diyanette görevli memurlara sicil ve disiplin affı çıkacak mı?

Memurlara 2019 yılı içerisinde disiplin ve sicil affı çıkar mı? Bilindiği üzere 2006 yılından beri memura disiplin affı konusunda herhangi bir adım atılmamış ve bu noktada kamu çalışanlarında ciddi bir beklenti oluşmuştur. Son olarak Ocak 2019'da MHP Kırıkkale Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Av. Halil Öztürk; TBMM Başkanlığı’na, Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının affedilmesine yönelik olarak bir Kanun Teklifi vermişti. İşte bir çok kamu çalışanının haksız ve mesnetsiz şekilde bahaneler üretilerek mağdur edildiği gerçeğinden de hareketle Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, diyanet personeli için sicil ve disiplin cezası affı getirilmesini istedi.

Diyanette görevli memurlara sicil ve disiplin affı çıkacak mı?

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan tüm personeli kapsayacak bir uyum çalışması yapılmasının idare ile personel arasındaki sorunların çözümünde etkili olacağına dikkat çekerek, çeşitli sorunlar nedeniyle mağdur olan personeller için sicil ve disiplin cezası affı getirilmesinin gerekliliğine vurgu yaparak basın açıklaması yaptı.

Diyanet personelininin tarih boyunca ötelenip örselendiğini, ceza ve sürgün gibi disiplin cezalarıyla yıldırıldığını, idarelerin haksız uygulamalarına maruz kalarak mağdur edildiğini, mobbing ve keyfi uygulamalar dışında bir de yetkili sendika baskısıyla çeşitli yaptırımlara maruz kaldığına dikkat çekerek, bu nedenlerle Diyanet personeline sicil ve disiplin cezası affı getirilmesinin vicdanları rahatlatacağına vurgu yapan Hasan Türüt, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İslam dininin bir ölçüsü de müsamaha ve hoşgörü dini olmasıdır. Bunun yanı sıra sulh, barış ve uzlaşma gibi anlamları da vardır. Her kurumun, her ferdin bu ahlak kurallarına uyması gerekir.

İslâm dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işlerin yürütülmesi, din konusunda toplumun aydınlatılması ve ibadet yerlerinin yönetilmesinde görülen aksaklıklar ve çalışanların kusurlarından kaynaklı her türlü basit arızaların sulh, barış, af ve hoşgörü çerçevesinde çözülebileceği unutulmamalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı, maalesef din görevlilerini disiplin silahıyla yönetmeyi bir yönetim anlayışı olarak algılamakta ve disiplin cezalarını çözüm olarak görmektedir.

Dini hizmetlerle görevli Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, çalışanlarına saygı göstermesi ve merhamet duyması, hoş görmesi, denetleyici ve soruşturmacılarına akılcı ve ölçülü olmayı öğütlemesi, peşinen suçlu ilan etmemeyi, sulhtan, barıştan ve aftan yana tavır sergilemelerini ve Allah’ın emirlerine saygı gereği ihsan da bulunmalarını tavsiye etmesi gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.  Yeri göğü yaratan Allah, kullarını affederken, O’nun izinden gittiğini ifade edenlerin kızgınlıkları, kinleri, öfkeleri ve affetme konusunda gösterdikleri kötü niyetli tutum ve davranışları anlamak mümkün değildir.

Kur'ân-ı Kerim'in Âl-i İmran 134. Ayetinde şöyle buyruluyor: "O takva sahipleri ki, bollukta da, darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever."

Rasulullah’da buyuruyor ki;"Elinizden geldiği kadar müslümanların cezalarını kaldırmaya çalışınız. Onun için bir çıkış yolu varsa serbest bırakınız. Devlet başkanının afta hata etmesi cezalandırmada hata etmesinden daha iyidir.”

Özellikle terör örgütleriyle herhangi bir bağı bulunmayan din görevlilerine sicil ve disiplin cezası affı getirilmesini istiyoruz. Din görevlileri, çeşitli kuruluşlar, kişiler ve zıt dünyevi görüşlere sahip kişiler tarafında zaman zaman haksız ve mesnetsiz bir şekilde iftiraya uğrayabiliyor ve şikâyet edilebiliyor. Soruşturma geçirip haksız bir şekilde hem maddi hem de manevi olarak zarara uğrayabiliyor.  

Sayın Cumhurbaşkanımız, çeşitli nedenlerle haksızlığa uğrayarak mağdur edilen din görevlilerinin affı konusunda inisiyatif göstererek sicil ve disiplin cezası affı çıkarmalıdır. Çünkü mağdur ve mazlum duruma düşürülen din görevlileri çoğu zaman anlaşılamamış, karşı tarafta anlamamakta ısrarcı olmuştur. Meslektaşlarımızın pek çoğu kendilerini ifade edememişler ve mesnetsiz, gereksiz ve hukuksuz olarak disiplin cezalarına çarptırılmışlardır. Ceza veren kişiler önyargılı, anlamamakta ısrarcı, katı ve acımasız tavırlar takınarak cezaya yönelmişlerdir. Bu nedenle mağdur edilen din görevlilerine sicil affı ve disiplin cezası affı getirilerek mağduriyetleri önlenmeli, affın ve hoşgörünün önemi kurum yöneticilerine hatırlatılmalıdır.”

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Malatyalı 1 yıl önce

Disiplin ve sicil affından önce yeni atanan personelin 4+2 yıl yanı 6 yıl şartı esnetilsin ve eş durumundan tayin hakkı verilsın

Avatar
BAYRAKTAR 1 yıl önce

M.E.B. DE DE SİCİL AFFI YAPILMALIDIR SİCİL AMİRLERİNİN ÖNYARGILI ,GEREKSİZ, MESNETSİZ YAKLAŞIMLARININ HUKUKTA YERİ OLSA DA VİCDANLARDA YER BULAMADIĞI AÇIKTIR.