Kur'an Kursu “Öğretici”lerinden Cumhurbaşkanımıza Mektup Var

Önceki dönemde Diyanetten sorumlu Başbakan yardımcımız Bekir BOZDAĞ’ın;“Kur'an Kursu Öğreticilerini kesinlikle Öğretmen yapacağız, bu konuda talimat verildi. Kur'an Kursu Öğreticilerinin öğretmen statüsüne kavuşturulması için Diyanet'in masasında bir çalışma yürütülüyor.” açıklamasının üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen bu güne kadar atılmış bir adım maalesef yok

Kur'an Kursu “Öğretici”lerinden Cumhurbaşkanımıza Mektup Var

Bizler de Öğretmeniz, Lütfen Bunu Görün Artık! Diyanet Kur’an Kursu öğretmenleri olarak, her 24 Kasımda içimiz sızlar, üzülürüz, kırılırız, zira bir kez daha “öğretmenlik” yani öğretme mesleğini icra etmemize rağmen sözlerle, uygulamalarla, resmi ve hukuki  olarak  “siz öğretmen değilsiniz” denir gibi gelir bize.

1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa göre; Öğretmenlik; Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir. Öğretmenler bu görevlerini Türk Milli Eğitiminin amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak ifa etmekle yükümlüdürler. Öğretmenlik mesleğine hazırlık genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik biçimlenme ile sağlanır. Yukarıda belirtilen nitelikleri kazanabilmeleri için, hangi öğretim kademesinde olursa olsun, öğretmen adaylarının yükseköğrenim görmelerinin sağlanması esastır. Bu öğrenim lisans öncesi, lisans ve lisansüstü seviyelerde yatay ve dikey geçişlere de imkân verecek biçimde düzenlenir.(1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu Madde 43)

Milli Eğitim Temel Kanunumuzdaki bu tanıma baktığımızda bir ihtisas mesleği olan Öğretmenliğin olmazsa olmaz üç unsuru, genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyondur. Bu niteliklere sahip meslek erbapları mezkûr kanunumuza göre “Öğretmen’dir.  Eğitim işi ile ilgilenen tüm kamu kurumları bu yasal tanımlamayı esas alarak kurumlarında eğitim, öğretim işlerini yürüten personeline doğal olarak “öğretmen” unvanını vermişlerdir. Günümüzde bir kısmı kapanmış olsa da (Maliye Bakanlığı-Maliye Meslek Lisesi, Sağlık Bakanlığı, Sağlık Meslek Lisesi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Tapu Kadastro Meslek lisesi, Tarım Bakanlığı, Veteriner Meslek lisesi, Aile ve sosyal politikalar bakanlığı, MSB, Askeri liseleri, Diyanet İşleri Başkanlığı vs.) farklı kuruluşlarda eskiden beri öğretmen istihdamı yapıla gelmiştir. Bu kadar kurumun hepsinde eğitim, öğretim işini yürüten bu görevlilere “öğretmen” denirken, sadece Diyanet İşleri Başkanlığımızın bünyesindeki 25 bin kadar öğretmenine her ne hikmetse “Öğretici” denmiştir.

Bizler 25 bin kadar  Diyanet Kuran Kursu öğretmenleri maalesef  devletimizin gözünde bir türlü “öğretmen” olamadık, içimizde binlerce yüksek lisans, yüzlerce doktora  derecesine sahip olan arkadaşlarımız da dahil bize, dönerci, semerci, demirci, yağcı, sütçü, sebzeci, vb. der gibi "öğretici" deniyor. Bu garabet kavramı kimler, nasıl ve niçin icat etmiş?   bilmiyoruz ama bizler bu konuda çok mağduruz. Mesleğimizi soranlara “öğretici”nin manasını anlatmakta oldukça zorlanıyoruz.

Birçok konuda (belediyelerin şehir içi seyahat indirimleri, Trenlerde öğretmenlere uygulanan indirimler, Müze giriş indirimleri, eğitim-öğretim tazminatı vb.) öğretmen ünvanımız bulunmadığından mağdur oluyoruz. Yeri geldiğinde kendi amirlerimiz bile “siz öğretmen değilsiniz” diye bize haddimizi! bildiriyorlar.

 Önceki dönemde Diyanetten sorumlu Başbakan yardımcımız Bekir BOZDAĞ’ın;“Kur'an Kursu Öğreticilerini kesinlikle Öğretmen yapacağız, bu konuda talimat verildi. Kur'an Kursu Öğreticilerinin öğretmen statüsüne kavuşturulması için Diyanet'in masasında bir çalışma yürütülüyor.” açıklamasının üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen bu güne kadar atılmış bir adım maalesef yok.(https://www.yeniakit.com.tr/haber/kuran-kursu-ogreticileri-de-ogretmen-olabilecek-7508.html,http://www.haber7.com/egitim/haber/1098292-kuran-kursu-ogreticilerine-ogretmenlik-yolu)

Bizler de meb.deki dkab. Öğretmenleri arkadaşlarımızla aynı  Fakültelerden (İlahiyat,Dkab öğretmenliği ) mezun olmuş pedagojik formasyon sahibi eğitim-öğretim  işi yapan eğitimcileriz. Sadece farkımız meb.de değil, Diyanette çalışmamız. İlahiyat, Dkab öğretmenliği bölümlerinde beraber eğitim alıp beraber mezun olduğumuz arkadaşlarımızın  bir kısmı meb.de dkab, ihl meslek dersleri (Kuran, Arapça, Fıkıh, Kelam, Hadis vs.) öğretmenliği yapıyor, bizler de Kuran öğretmenliğini Diyanette yapıyoruz. Mezun olunan okullar aynı, yapılan meslek aynı farklı olan sadece kurumlar. Burada mesele kişisel, basit bir unvan meselesi değil, Aynı eğitimi (lisans+ pedagojik formasyon) ve aynı işi (Eğitim-öğretim) yapan kamu görevlilerine devletimizin tüm kurumlarında “Öğretmen”  denirken, Diyanette adeta üvey evlat muamelesi uygulanarak hiçbir mantıki ve hukuki dayanağı olmaksızın “öğretici” denmesine haklı itirazdır. Aynı fakülteden (İlahiyat ) mezun ve aynı  (eğitim- öğretim) işi iki farklı devlet kurumunda  (Meb-Diyanet) ifa eden iki kişiden birisine “Öğretmen” denirken, diğerine “sen öğretmen değilsin” demek ne kadar komik ne kadar müstehzidir. İçimizde  az sayıda  İmam hatip lisesi mezunu arkadaşımız da var, onlara da Lisans ve pedagojik formasyonu eğitimlerini tamamlamaları şartıyla bu hak verilebilir. Sayın Cumhurbaşkanımız  ve devlet büyüklerimizden artık bizim de öğretmen olduğumuzun hatırlanmasını, önceki Bakanımız Bekir Bozdağ’ın sözünün gereğinin  bir an önce yerine getirilmesini bekliyoruz.

Diyanet Kuran Kursu Öğreticileri / Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Can 5 ay önce

Kursu öğretmenleri kesinlikle çok haklılar, kuran, onlara öğretmen denmemesinin hiç bir makul dayanağı yok, Cumhurbaşkanımızın gereğini yapacağını umuyorum.

Avatar
SİTATULERİNİ KÜÇÜK GÖREN ZIHNIYET 5 ay önce

ONCE SİZ SAHİP OLDUGUNUZ MAKAMIN HAKKINI VERİN SİZİN ÖĞRETMEN DENMESİ ACABA HANGİ KONUDA KOLTUKLARINIZI KABARTIR SUAN SENİN GÖREVİNİ FAHRİ KURAN KURSU BAYAN HOCALAR YAPİYO Kİ SENDE ORDAN GEÇTİN NE ÇABUK UNUTTUN HER YIL KIŞ AYRI YAZ AYRI SINAV İKİ DUDAK ARASI ORDAN ORAYA 600 TL MAAŞLA ASKERİ ÜCRETİ BİKE ALAMAZSINIZ BUGÜN 4 BİN TL KADROYA GEÇİNCE O RASIDA sizi ACMADİ AZ GELDİ BENCE ÖĞRETMEN LİKTE SİZİ AÇMAZ MV SEKRETER VE EŞ MANİTA DOST ÜST DÜZEY BİROKRASİ SEVGİLİ REZİDANSLARDA KORUMA MAKAM ARACI ŞOFÖR DE VERILMELI BENCE SİZ BUGÜN DOYMAZSINIZ BUGÜN GERGİLİ DİYANETTE GÖREV YAPİP SENEYE İS GARANTİSİ YOKKEN ERKEKLER EVLENMEDEN ÇARESİZ İS YOK GÖREV YOK VEKİL FAHRİ OLARAK SADECE AYRI ŞEHİRLERDEN BİR GÖZ ODALARDA SADECE 9 AY GÖREV ALIP 9 AY SONRA GÜLE GÜLE DENİYOR BU DURUMDA SİZDE ORDAN GELDİNİZ AMA ÇOK ÇABUK UNUTTUNUZ SİZLER KADROYA GEÇİNCE ÖNCE YENİ BİR SEVGİLİ MANİTA ES ALDATMA IHANETLE JADRO ALDIGINIZ GÜN EŞLERİ KOCANIZDAN AYRILMAK İÇİN MAHKMEYE KOSTUNUZ SUAN KİM KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE BELLİ DEĞİL DEĞİL SİZ DİN HOCASI KAPICI YAPARSA BU DİN DİYANET FUHUŞ ALDATMA İHANET DOYUMSUZ LUK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR BİR GÜN GİYDİGİNİZİ DİĞER GÜN GIYMEYEN YEMEYEN İÇMEYEN SUZLERSINIZ ALLAH SİZE ÖYLE BİR BELAYA DÜŞAR EDER İNSANLİKTAN UTANIRSINİZ EDEBSİZLİK5 YAPMAYIN BUGÜN SİZİN YERİNİZDE OLMAK İÇİN İKİ MİLYON İMAM HATİPLİYE DİPLOMASI KPSS Sİ BİLE BLOKE OLMUŞ ÇARESİZ 10 YILDIR SADECE 657 TABİ VEKİL FAHRİ OLARAK GÖREV ALIP HAYATA TUTUNABILIYOR YUVALARI YIKILMIŞ ÇARESİZ LİKTE EVİNE EKMEK GOTUREMEDIGI İÇİN İNTİHARLAR BISANMALAR YETİM OKSUZKER ELİ İKİ YAKSNIZA YAPILMIŞ HSYATTA MUTLU OLMAYACAKSİNİZ BU KAFAYLA YAZIKLAR OLSUN SİZİN GİBİ ZIHNIYETLERLE AYNI DAVAYA SAHİP OLDUĞUM İÇİN UTANMADAN CİKMİS BURDA HABER YPİYRSUNZ GÖZÜNÜZ DOYMAZSINIZ KİMSEYE EYWALKAHINIZ OLMAZ SİZ DİN İSLAM MÜSLÜMANLIK İNSANLİKTAN YOKSUNSUNUZ