2017-2023 Öğretmen Strateji Belgesinde Yer Alan Yenilikler

Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı 2017-2023 Öğretmen Strateji Belgesi ile önümüzdeki dönemde öğretmenleri ilgilendiren önemli yenilikler getirmeyi amaçladığı ortaya çıktı.

2017-2023 Öğretmen Strateji Belgesinde Yer Alan Yenilikler

Resmi Gazete'de yayımlanan Öğretmen Strateji Belgesine göre önümüzdeki dönem içinde, dezavantajlı bölgelerde çalışan öğretmenlere teşvikler, öğretmenlerin performans ölçümü, yeni bir öğretmen seçim sınavı ve öğretmenlerin 4 yılda bir “yeterlilik sınavı”na girmesi gibi yenilikler getirilmesi amaçlanıyor.

32 sayfadan oluşan Öğretmen Strateji Belgesinde 3 amaç ile bu amaçları gerçekleştirmek için 35 eylem belirlenirken, amaçlar şöyle oldu:

-Yüksek nitelikli yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdam edilmesi.

-Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini sürekli kılmak.

-Öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü geliştirmek.

Strateji Belgesine göre önümüzdeki dönemde öğretmenlik mesleği ile ilgili getirilmesi planlanan yenilikler ise şöyle:

Eğitim Fakültelerine Düzenleme

Tüm paydaşların olacağı Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu oluşacak. Öğretmenlik programları, alternatif programlara da yer verecek biçimde yeniden yapılandırılacak. Fakülteler ile uygulama okulları arasında etkin işbirliği sağlanacak. Akademisyenler de okullarda uygulama yapacak.

Mesleğe Uygunluk Şartı

Program seçimi üniversiteye girdikten sonra yapılabilecek. Öğretmenlik mesleğine (akademik, sağlık, psikolojik gibi) nedenlerle uygun olmadığı komisyonca temsil edilen eğitim fakültesi öğrencileri başka fakültelere geçirilecek.

Yeni Öğretmenlerin Seçilmesi

Diğer fakülte mezunları da öğretmen olarak istihdam edilebilecek. Yeni bir öğretmen seçme modeli oluşacak. Sadece akademik başarıya bakılmayacak. Mesleğe girişte adayların psikomotor ve duyuşsal becerilerinin de göz önüne alan öğretmen yeterlilikleri çerçevesinde seçme sınavları ile lisans başarısı, ürün seçki dosyası, öğretmenlik uygulaması değerlendirmesi, mülakat gibi çoklu kaynağa dayalı değerlendirmeye dayalı istihdam sistemi oluşturulacak.

Öğretmene Performans Ölçümü

Öğretmen yeterlilikleri yeniden belirlenecek. Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli gibi öğretmene geri bildirim sağlayabilecek kimselerin de değerlendirmeye katıldığı, çoklu veri kaynağına dayanan bir performans sistemi gelecek. Bunun sonuçları kariyer basamaklarında ve görevde yükselme, yurtdışında görevlendirme, ödüllendirmelerde kriter olacak. Bütün öğretmenler 4 yılda bir Öğretmen Yeterlilikleri Çerçevesi’nde yapılacak sınava tabi olacak. Bu sınav sonuçları öğretmenlerin gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, kariyer gelişimi, terfi, hizmet puanları için kullanılacak.

Öğretmene Zorunlu Rotasyon

Öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin, zorunlu rotasyonu da içeren kapsamlı ve özendirici bir model ortaya konacak. Eğitim öğretim kurumlarını bölgesel, çevresel ve kurumsal özellikleri açısından kapsamlı belirlenen kriterlere göre yeniden değerlendirip, sınıflandırılacak. Fiziki ve donanımsal açıdan dezavantajlı okullarda çalışan öğretmenlere yönelik istihdam koşulları, ek ücret, hizmet puanı, lisansüstü eğitime erişim, yer değiştirmeler ile yurtdışı eğitim ve görevlerde öncelik, konut desteği gibi destekler verilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.