23 Kasım atanamayan öğretmenler günü ilan edilsin

23 Kasım gününün atanamayan öğretmenler günü ilan edilmesi hakkında kanun teklifi verildi.

23 Kasım atanamayan öğretmenler günü ilan edilsin

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
23 Kasım Gününün Atanamayan Öğretmenler Günü İlan Edilmesi Hakkında Kanun Teklifim ilişikte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim. 
Tanju ÖZCAN / Bolu Milletvekili 

GEREKÇE 
Ülkemizin içinde bulunduğu eğitim sorunlarının en önemli konularından biri de eğitim fakültelerinden mezun olmuş, fakat yeterli kadro açılmadığı için atanamamış öğretmenler sorunudur. Yeterli insan kaynağı yönetim biçimini oluşturmamış hükümetlerin meydana getirdiği bu sorun yıllar içinde büyümüş, özellikle son on yılda katlanarak artmış, verilen bütün çözüm vaatlerine rağmen hiçbir çözüme ulaşmamış ve adeta bir kangrene dönüşmüştür. 
Büyük hayallerle girdikleri ve bin bir zahmetle mezun oldukları okullardan öğretmen olma hayalleri ile yola çıkan on binlerce genç insan, plansız eğitim istihdamı yüzünden yarı yolda kalmaktadır. 
2017 yılı itibarıyla öğretmen olabilmek amacıyla sadece eğitim fakültelerinde okuyan öğrencilerin sayısı yaklaşık 228.279 kişidir. Eğitim fakültelerinin haricinde fen edebiyat fakülteleri, ilahiyat fakülteleri ile insan ve toplum bilimleri fakültelerinde okuyan öğrenciler de eklendiğinde öğretmen olmayı umut eden yaklaşık 700 bin lisans öğrencisi vardır. 2016 ve 2017 öğretmen atamalarından sonraki güncel sayıya baktığımızda yaklaşık 450 bin mezun aday ve 653.899 mezun olacak aday ile toplamda 1.092.033 öğretmen atama bekliyor olacaktır. 
Atanamayan öğretmenlerin sorunları her geçen gün çözümsüzlüğe doğru ilerlemektedir. Genç insanların hayatlarının en verimli çağında mesleklerini yapamamaları sadece onlarin değil, çok büyük bir kesimi eğitim çağında olan nüfusun eğitimi için de kayıptır. 
Tüm bu süreç göz önüne alındığında, atanamayan öğretmenlerin sorunlarına dikkat çekmek, toplum tarafından ilgisiz kalınmadığını göstermek, mesleğini yapamayan öğretmenlerin yalnız olmadıklarını ve onları hatırlamak amacıyla bu yasal düzenlemeyi yapmayı uygun görüyoruz. 

23 KASIM GÜNÜNÜN ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLAN EDİLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ 
MADDE 1- 23 Kasım Atanamayan Öğretmenler Günüdür. Anılan günde, yönetmelikte belirtilen esaslar çerçevesinde törenler ve etkinlikler düzenlenir. 
MADDE 2- Atanamayan Öğretmenler Gününde düzenlenecek tören ve etkinliklere ilişkin yönetmelik, Kanunun yayımı tarihinden itibaren dört ay içinde Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıklarınca müştereken düzenlenir. 
MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.