3600 ek gösterge için son 1 gün!

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan; 'MEB’ in 100 günlük programda sayfa 26 madde 7’ de belirttiği gibi 3600 ek göstergeyi yaşama geçirmesi için 1 gün kaldı'.

3600 ek gösterge için son 1 gün!

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan'ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde: 24 Haziran' da seçim meydanlarında, 24 Kasım öncesi yapılan açıklamalarda, MEB’ in 100 günlük faaliyet programında sayfa 26 madde 7’ de belirtildiği gibi 3600 ek göstergenin yaşama geçirilmesi için 1 gün kaldı.Ancak bu açıklamaları yapan gözler kör, kulaklar sağır, diller lal oldu. Bir adım atılmaması, bir açıklama yapılma ihtiyacı dahi hissedilmemesi bizim için kabul edilmezdir. 

3600 ek göstergede gelinen aşama bizim için ekonomik bir talep olmanın ötesine geçmiş meslek itibarımızı hedef alan bir noktaya ulaşmıştır. İmza kampanyaları, basın açıklamaları, mitingler düzenledik.  3600 ek gösterge, kamusal emeklilik tüm eğitim ve bilim emekçilerinin hakkıdır. Geçmişte olduğu gibi bugün de 3600 ek göstergeyi de, haklarımızı da birlikte mücadele ederek kazanacağımızın bilincinde ve kararlılığındayız. Yarın tüm iş yerlerimizde 3600 ek göstergeye, haklarımıza, meslek onurumuza sahip çıkma çağrısı yapıyoruz!

3600 EK GÖSTERGEYİ DE HAKLARIMIZI DA BİRLİKTE KAZANACAĞIZ! MESLEĞİMİZE, MESLEKİ İTİBARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ!

3600 ek gösterge ile ilgili gelinen aşama biz eğitim ve bilim emekçileri açısından ekonomik bir talebin ötesine geçmiş durumdadır. 24 Haziran öncesi seçim meydanlarında, 24 Kasım öncesi kamuoyuna yapılan açıklamalarda, ikinci 100 günlük faaliyet raporunda tarih olarak belirtilmesine rağmen adım atmak bir yana açıklama yapma gereği dahi duyulmamıştır. Taleplerimizin, anayasal bir hak olan kamusal emeklilik hakkımızın seçim malzemesi yapılmasını kabul etmiyoruz. Bu konu bizim açımızdan mesleki itibarımızı hedef alan ve mesleğimize yönelik toplumsal algı yaratma meselesi haline gelmiştir.

Tüm kamu emekçilerinin emeklilikte insanca bir yaşam sürdürebilmesi en temel haktır. 3600 ek gösterge tartışması; iktidar tarafından lütuf olarak istediklerinde verecekleri veya vermeyecekleri bir tartışma düzleminde yürütülmektedir. Bizim açımızdan ise asıl tartışma bir hakkın nasıl elde edileceği ve nasıl yaşama geçeceği ile ilgilidir. Bu nedenle de haklarımız için mücadelemizi sürdürme kararlılığımızı her zeminde ifade ettik ve etmeye devam edeceğiz.

Ek gösterge tartışması ile yaşanılan süreç bir kazanımın ötesine geçmiş, mesleğimizin itibarı ve değeri ile ilgili bir noktaya ulaşmıştır. Öğretmenlere ek gösterge verilmesinin 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim meydanlarında kullanılması ile başlayan süreci Milli Eğitim Bakanı, ’24 Kasım’da öğretmenlere ek gösterge ile ilgili müjdeleri’ olacağını söyleyerek sürdürmüştü. Ancak 24 Kasım 2018 tarihinde MEB yetkilileri ek gösterge ile ilgili bir açıklama yapmadığı gibi gün içinde ‘3600’ ibaresi geçen bir cümle dahi kurmadı.

Sürecin devamında ikinci 100 günlük eylem planının 26. sayfasının 7. maddesinde ‘Öğretmenlerin ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi’ maddesi ile beklenti oluşturulmaya devam edildi. 22 Mart 2019 itibariyle ikinci 100 günlük eylem planında belirtilen süre sona erdi ve iktidar tarafından somut bir adım atılmayacağı da net olarak ortaya çıktı. Bu durum bizim açımızdan kabul edilebilir olmadığı gibi şaşırtıcı da değildir. Eğitim ve bilim emekçileri olarak haklarımızı birlikte mücadele ederek kazanacağımızın geçmişte olduğu gibi bugün de bilincinde ve kararlılığındayız.

İktidar; öğretmenlere yönelik ‘ekonomik beklenti dışında hiçbir talebi olmayan meslek grubu’ algısını ortaya çıkaran tutumuna acilen son vermelidir. Yapılmayan açıklamalar, oluşturulmaya çalışılan beklenti ve sanki bir lütufta bulunuluyormuş algısı mesleğimizin toplumsal itibarı ve değerinde aşınmaya neden olmaktadır.

Eğitim Sen olarak, öğretmenlik mesleğini her bakımdan donanımlı ve çekici hale getirme, nitelikli öğretmen yetiştirilmesi için gerekli ortam ve olanakların sağlanması açısından 3600 ek gösterge uygulamasının çalışan ya da emekli ayrımı yapılmaksızın hayata geçirilmesi mücadelesine devam edeceğiz.

Tüm eğitim ve bilim emekçilerini bu talebimize, mesleğimize, mesleki itibarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz. 22 Mart 2019 Cuma günü, iş yerlerimizde tüm eğitim ve bilim emekçilerini kamusal emeklilik hakkımıza, 3600 ek göstergeye, mesleğimize ve mesleki itibarımıza sahip çıkmak için çağrı metnimizi okuyoruz.

Milyonu aşkın bir gücüz. Eğitim ve bilim emekçileriyiz.

3600 ek göstergeyi de haklarımızı da birlikte kazanacağız.

Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mösterge 4 ay önce

Bu iş bitti...Resmen memuru uyuttular...1 nisan şakası yapacak memurda sandıkta inşAllah...Çarşaf çarşaf khk ile düzenleme yapılırken memura düzenleme nedense yapılmaz yapılmak istenmez???

Avatar
cengiz karaca 4 ay önce

vermezler para yok ki artık deniz bitti

Avatar
Emekli 4 ay önce

Gereksiz harcamalara var kendilerine bir gecede yaaa cikar ama bizlere sabret baska diyecek bisey yok

Avatar
OH OLSUN BU MİLLETE MÜSTEHAK OLSUN 4 ay önce

DAHA ÇOK BELA MĞSİBET BEDEL ÖDETECEKLER BU MİLLETE BU MİLLET BELASINI BULDU YAZIKLAR OLSUN BUNLARA OY CEREN BABAM OLSA AF ETMİYECEGİM

Avatar
BU MİLLETİN ANNE BABASI AİLE EŞ AKRABAN BİLE ..ERİYIR SANA IHANET EDİYOR AİLE BABAN ANNEN DAHA BELAYI DIŞARDA ARAMAYIN 4 ay önce

FETONUN KURDUĞU TEZGAHIN SİYASET 15 TEMMUZ MİLLETE KUMOAS KURAN ...

Avatar
SÖZÜM SÖZ 4 ay önce

Şeçime de bir hafta kaldı,seçimden sonra ağlamayın.

Avatar
Misafir 3 ay önce

3600 ek gösterge kısa zamanda hayata geçmelidir 657 sayılı kanunda duzeltmelere ihyiyac var