5 bin ücretli öğretmen ve usta öğretici ataması 10 bin mi oluyor?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 540 gün sigorta primi ödenmiş ve 2017 KPSS'den en az 50 puan almış 5 bin ücretli öğretmen ve kadrosuz usta öğretici atamalarında yeni gelişmeler yaşanıyor. MEB öğretmen atamalarına ilişkin ikinci bir müjdeye mi hazırlanıyor?

5 bin ücretli öğretmen ve usta öğretici ataması 10 bin mi oluyor?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 540 gün sigorta primi ödenmiş ve 2017 KPSS'den en az 50 puan almış 5 bin ücretli öğretmen ve kadrosuz usta öğretici atamalarında  yeni gelişmeler yaşanıyor. MEB öğretmen atamalarına ilişkin ikinci bir müjdeye mi hazırlanıyor?

5 bin ücretli öğretmen atamasında yaşanan gelişmeleri şöyle sıralayabiliriz:

1- MEB 5 nin ücretli öğretmen atama başvuru kılavuzunda, sözlü sınav merkezi ilan tarihini 22.06.2018 olarak belirlemesine rağmen, adaylara bugüne kadar herhangi bir bildirim yapılmadı.

2- MEB yetkilileri, Memurlar.net sitesinde bugün (28.07.2018) yer alan habere göre 5 bin ücretli öğretmen atamasında, sözlü sınav uygulamasının kaldırılmasına yönelik çalışmaların başlatıldığını ifade etti.

3- MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı 25.07.2018 Çarşamba günü MHP Grubu adına TBMM'de yaptığı konuşmasında 'Sözleşmeliler, geçici ve mevsimlik işçiler, ücretli öğretmenler, vekil imam ve müezzinler, fahri Kur’an kursu öğreticileri, aile sağlığı çalışanları, usta öğreticiler kadroya geçmeyi beklemektedir. Kamuda kadro alamayan taşeron işçiler, 4/B’li, vekil, sözleşmeli, geçici ücretli ve fahri statüde çalışanlar kadroya alınmalı, güvencesiz personel çalıştırılması son bulmalıdır.' açıklamasında bulundu.

DEĞERLENDİRME

Bilindiği üzere 5 bin ücretli öğretmen atamasında, adayların 2017 KPSS'de aldıkları puan, sadece başvuru için gerekli şartlar arasında sayılmış, atamaların sözlü sınavda alınacak puana göre yapılacağı kılavuzda belirtilmişti. Yani 2017 KPSS'de alınan puanların (en az 50) atamalarda etkisi olmayacaktı. 

Ancak memurlar.net'te yer alan 28.07.2018 tarihli haberde, MEB tarafından sözlü sınavların kaldırılması için çalışma yürütüldüğü belirtiliyor. Öte taraftan MHP tarafından yapılan açıklamada, ücretli öğretmenlerin, usta öğreticilerin kadroya geçmeyi bekledikleri ve geçici ücretli şeklinde çalışanların güvencesiz olarak çalıştırılmamaları ve kadroya alınmaları gerektiği ifade ediliyor.

Yukarıdaki açıklamalar ve sitemize ulaşan 5 bin ücretli atamasına şartları tutan maksimum 10 bin kişi olduğu bilgisi de dikkate alındığında;

1- Milli Eğitim Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde mülakatları tamamen kaldırarak ve kontenjan sayılarını da güncelleyerek başvurada bulunan tüm öğretmen adaylarını ( yaklaşık 10 bin) atayabileceğini,

2- Mülakatların kaldırılması ile sadece 2017 sınav puan önceliğine göre 5 bin öğretmen ataması yapabileceğini,

3- 5 bin ücretli öğretmen atamasının ardından kılavuzda da belirtildiği gibi boş kalan yerlere 2018 KPSS puanı ile mülakatsız yeni bir ek 5000 öğretmen atama süreci başlayabileceğini, 

söyleyebiliriz.

Kamubiz.com Özel Haber

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Edebiyatcı 9 ay önce

Olması gereken de bu bence umarım Devletimiz şartları tutan tüm ücretli öğretmenleri adar...

Avatar
10.095atama 9 ay önce

Başvuru yapan toplam 10.095 öğretmen arkadaş aylardır bekleyiste. Onay alan 10.095 öğretmene atama istiyoruz.
Sesimiz olduğunuz için çok teşekkür ederiz kamubiz

Avatar
Haci 9 ay önce

İnşAllah bu şekilde olur da 10 binin hepsini alırlar Keza o kadar çok büyük bir sayı değil ve devletimize de büyük bir kulfet olmaz .

Avatar
Yldzlm 9 ay önce

Sayı 10bin gözüküyor ama her kaydedeni sayıyor o nedenle o kadar yoktur
Bu sayının içinde 20binde atanan öğretmenlerde var
Hepsi çıkarıldığında kalanların da kontenjan engeline takılmadan atamasının yapılması en doğrusu
Nihayetinde bu öğretmenler diğer atamalardaki şartları sağlayıp üstüne bir de tecrübe ekliyorlar
O nedenle gözü yaşlı kimsenin kalmaması için en doğrusu hepsinin atanmasıdır.

Avatar
Nuray 9 ay önce

Yıllardır ücretli öğretmenlik yapıyoruz başvurusu yapılan 10095 öğretmen arkadaş aylardır beklemekteyiz onay alan 10095 öğretmen için atana istiyoruz sesimiz olduğunuz için teşekkür ediyoruz

Avatar
Sabiha 9 ay önce

Yıllardır hem kpssye girip hem ücretli öğretmenlik yapiyoruz,asgari ücretin altında kötü şartlarda çalışıyoruz ama yine de işimizi en iyi şekilde yapıp öğrencilerimizin sevgisini idarecileri izin takdirini kazaniyoruz,Milli Eğitim Bakanımızdan çok umutluyuz inşAllah şartları sağlayan ücretli öğretmenlerin hepsi atanır ve bu mağduriyet biter.

Avatar
Saliha 9 ay önce

Devletimiz bu atamayı sadece KPSS puanı ile yaparsa, ücretlilerin onca yıllık emeğini görmezden gelir. Başta söylendiği gibi tecrübe ataması DEĞİL mi bu? Sayın Milli Eğitim Bakanımız hakkaniyetli bir insan, kimsenin hakkının yenmeyeceğine inanıyoruz. şartları sağlayan tüm ücretlilileri almaları daha olması gerekendir, zira 5 bin alım, KPSS puanıyla atamak, birçok emektarı mağdur eder. Lütfen Sayın Bakanımıza sesleniyoruz: KPSS’düşük, tecrübesi, primi yüksek binlerce emekçi öğretmenlerimizi bir kenara itmeyin

Avatar
mustafa 9 ay önce

Yıllardır ücretli öğretmenlik yapıyoruz başvurusu yapılan 10095 öğretmen arkadaş aylardır beklemekteyiz onay alan 10095 öğretmen için atana istiyoruz sesimiz olduğunuz için teşekkür ediyoruz...