Adnan Boyacı Hoca MEB Personel Genel Müdürlüğüne Atanmalıydı

Milli Eğitim Bakanlığı'nda Genel Müdür kadrolarına atamalar devam ediyor. Son olarak Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un talimatıyla Doç. Dr. Adnan Boyacı Hoca atandı.

Adnan Boyacı Hoca MEB Personel Genel Müdürlüğüne Atanmalıydı

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin'in görevden alınması ile yerine, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi değerli hocamız Doçent Doktor Adnan Boyacı atandı. Öncelikle şunu belirtelim ki Adnan Hocamız gibi bir değeri, MEB'de üst düzey mevkilere taşıyan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a  sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Hem Sayın Bakanımızı hem de Adnan Hocamızı MEB için büyük bir şans olarak görüyoruz. Hocamızın atamasını mutlulukla karşılıyor, kendisine başarılar diliyoruz. 

Ancak alanında oldukça başarılı ve liyakat sahibi Hocamızın, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü yerine Personel Genel Müdürlüğüne atanması tam isabet olurdu. Zira Hocamızın eğitim yönetimi, MEB merkez ve taşra teşkilatı, öğretmen akademisi, personel yönetimi, insan ilişkileri, iletişim, Milli eğitim sistemi ve yurt dışı eğitim gibi konularda araştırmaları ve çalışmaları bulunmaktadır. Dolayısıyla akademik dile ve istatistiklere hakim Hocamızın personel yönetimine yeni bir bakış açısı kazandıracağı inancını taşımaktayız.

İşte Adnan Boyacı Hocamızın twitter adresinden MEB insan kaynakaları ve teşkilat yapısı üzerine paylaşımları;

 
@adnanboyaci 25 Ağu
Çözüm, çözüme ilişkin kararın alınmasında değil, (1) karara ilişkin tarafların meşru ve samimi katılımı ve (2) ilgili ve yetkili kurumların aldığın kararların uygulama iradesinde.
 
@adnanboyaci 25 Ağu
“Bu günün sorunları dünün çözümlerinden kaynaklanır” Peter Senge

Öğretmenlik mesleğine ilişkin istihdam fazlası yaratan sadece eğitim fakülteleri olsaydı, tek bir strateji ve hedefleme mekanizmasıyla arz fazlası orta vadede giderilebilirdi.
 
@adnanboyaci  20 Ağu
Bir eğitim kurumun hesapverebilir asli amaçları kaybolup, araç olan tali işler amaç haline geldiyse, önce itibarını sonra işlevini kaybeder. Her düzeydeki eğitim kurumlarının öğrenci refahına temel olan asli amaç ve işlevlerine dönmelidir.‏
 
@adnanboyaci  20 Ağu
10 üzerinden 7’den 9’a çıkmak başarıdır. Ancak 4’ten 7’ye ulaşmak daha büyük başarıdır. 

Eğer her okul bulunduğu koşullardan bağımsız mutlak ölçütlerle değerlendirilirse, iyileşme için gayret yerine umutsuzluk üretirsiniz. 

@adnanboyaci  20 Ağu
“Bürokrasi; kurumlarda adalet, etkililik ve keyfiyeti önlemek için bir araçtır. Amaç değil.”

Eğer bir il/ilçe Milli Eğitim Müdürü personeline izin vermede, taltif ve takdir etmede etkisiz ise ve protokolde 40. ile 100. arasındaysa, yetki/etki ve sorumluluk dengesi kaybolmuştur.‏
 
@adnanboyaci 19 Ağu
“Bir yöneticiyi ne ya da kim yönetici yapıyorsa ona çalışır.” 
Peter Drucker

Eğer durum bu ise, eğitim ve okul yöneticilerinin seçim ve atanmasında (a) tüm bürokrasi dışı etmen, aktör ve kurumlar tasviye edilmeli ve (b) rasyonel değerlendirilmeleri için ölçütler koyulmalıdır.‏
 
@adnanboyaci 19 Ağu
Başarılı okullar için; okul, içinde bulunduğu sosyo-ekonomik çevrenin koşullarına göre güçlendirilmeli. Zira okullar arası farkı yaratan ne bina nede seçilebilen öğretmen.Farkı yaratan önce öğrencinin sosyal-kültürel sermayesi ve yoktan yonga çıkaran okul müdürü.‏
 
@adnanboyaci 28 Tem
Eğer eğitimde bir dip dalgası yaratılmak isteniyorsa, karara yönelik stratejik değişim ajanı sınıf ve okul olmalıdır. Zira çocuğun refahı bulunduğu yerdeki ilişki örüntüsünde yükseltilebilir. Sistemdeki diğer basamaklar bu odaktaki değişime göre şekillenir.

Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Karacaoğlan 2 ay önce

Hamza orda olduğu sürece insan kaynağından, liyakattan söz edilemez. Derhal bu engel, MEB 'in ayağına bağlanmış bu pranga halledilmelidir. Bakanımızdan öncelikle isteğimiz budur.