Ali Yalçın'dan sözleşmelilere kadro, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfı ve öğretmenlere teşvik açıklaması

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tüm sözleşmelilere kadro, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfı, bayram ikramiyesi ve öğretmenlere teşvik hakkında açıklamalarda bulundu.

Ali Yalçın'dan sözleşmelilere kadro, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfı ve öğretmenlere teşvik açıklaması

Toç-Bir-Sen’in 34. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, toplu sözleşme geride kalsa da kamu görevlileri için bazı sorunların geride kalmadığını, var olan sorunların çözümü için ise kendi yol haritalarını oluşturduklarını söyledi. 

Konuşmasında toplu sözleşme görüşmelerinden de bahseden Yalçın, birçok tekliflerinin masada görmezden gelindiğine vurgu yaparak, “Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinden, 3600 ek göstergeye, yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesinden, kademe derece sınırlamasının kaldırılmasına, bayram ikramiyesinden, kılık-kıyafet yasağının kaldırılmasına, gelir vergisi mağduriyetinin son bulmasından, dayanışma aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesine birçok acil çözüm bekleyen önemli teklifimiz dikkate alınmadı” şeklinde konuştu.

Eğitim-Bir-Sen 9. Bölge Toplantısı Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kilis, Gaziantep, Malatya teşkilatlarının katılımıyla Adıyaman’da Genel Başkan Ali Yalçın’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Sözleşmeli, ücretli, vekil gibi uygulamalara son verilmelidir

Başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere, kalkınmada öncelikli yerlerin en büyük sorununun öğretmen açığı olduğunu vurgulayan Yalçın, “Yıllardır bu soruna dikkat çekiyoruz. Eğitim çalışanlarının söz konusu bölgelerde uzun süre kalmalarını sağlayacak uygulamalara, teşviklere ihtiyaç olduğunu dile getiriyoruz. Sözleşmeli, ücretli, vekil, fahri gibi kamudaki bütün kadrosuz istihdam türleri kaldırılmalıdır, diyoruz. Çünkü hiçbir işverene ama özellikle de devlete, ucuz ve iş güvencesiz çalıştırma yakışmaz. Ucuz ve güvencesiz hizmet alımı emek sömürüsüdür.Kamuda her zaman statü hukukunu ve dolayısıyla kadrolu istihdamı savunduk. 4/C statüsünün kaldırılmasını sağladık. 4/C’liler 4/B’ye geçirildi ama biz 4/B’nin de tamamen kaldırılmasını, tüm kamu görevlilerinin kadrolu statüde birleştirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Ucuz işçilikten farksız ücretli öğretmenlik ayıbına, aileleri bölen, öğretmenin zihnini ailevi sorunlarla meşgul eden, aynı işi yapanlar arasında sosyal hiyerarşi üreten, hak ve ücretlerde haksızlıklara fırsat veren sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son vermesini isteyen Yalçın, iş güvencesi için, eşit işe eşit ücret için, çalışma barışı için, emekte performans, hizmette yüksek kalite için, bütün kamu sisteminin kadrolu istihdamda birleştirilmesi, adaletsizliklere son verilmesi çağrısında bulundu.

Öğretmen açığı ancak teşvik sistemiyle kapatılabilir

Ali Yalçın, istihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik sisteminin bir an evvel hayata geçirilmesindefayda olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “İstihdamda güçlük çekilen yerlerde kadro istikrarının yolu sözleşmelilikte değil, teşviki yöntemlerden geçmektedir. Biz, yıllardır, öğretmenlere zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmaları hâlinde, illerin mahrumiyet durumlarına göre ilave özel hizmet tazminatı ödenmesini öneriyoruz. Mezkûr bölgelerimizin eğitimde en büyük sorunu istihdamda istikrardır. Bu bölgeler için istihdamda istikrar, kalkınmanın da anahtarıdır. Bu yönüyle de teşvike dayalı kadrolu istihdamı önemsiyor ve öneriyoruz. Mutlu, yerinden ve işinden memnun öğretmenler demek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere, istihdamda güçlük çekilen yerlerde eğitimde kalitenin ve başarının artması demektir.”

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yhs 4 ay önce

Hadi lan bu mu halledecek yhs lilerin sıkıntılarını

Avatar
YHS" 4 ay önce

Bu konuda yıllarca sesinizi çıkarmadınız 2005 yılındaki toplu görüşmeleri hükümete hatırlatıp baskı yapabilirdiniz yapmadınız bu gidişle sendikanızdan çok yhs li ayrılacak

Avatar
hizmetli 4 ay önce

bizi yıllarca görmediniz ve duymadınız... artık inandırıcılığınız kalmadı

Avatar
rıdvan 4 ay önce

sayın başkan hala sözleşmeli diyorsun 25-30 yıldır yardımcı hiz. ler sınıfına ne yaptınız ???????????????????????????????????

Avatar
YHS 4 ay önce

YHS HEP UNUTULDU

Avatar
YHS 4 ay önce

bu sefer size çok umutlar bağlamıştık yine laf laf laf

Avatar
ÖNLİSANSLI YHS 4 ay önce

Sağlık Bakanlığı 5 yıldır görevde yükselme sınavı dahi yapmıyor.
Dışarıdan aldığı elemana memurluk yaptırırken Kendi kadrolu Yardımcı Hizmetler elemanlarına haksızlık yapıyor.

Avatar
İl içi sıralar en az 7 defa çalıştırılsın 4 ay önce

İl içi sıralar en az 7 defa çalıştırılsın