Bağımsız Eğitim-Sen'den 'Milli Eğitim Şurası Toplansın!' Çağrısı

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN Genel Başkanı Abdullah SOY; “Öğretmen, akademisyen, bürokrat, eğitim konusunda ehil olan yazar, çizer, sendika ve  sivil toplum temsilcileri, Üniversiteler, Psikologlar, Pedagoglar vb. doğrudan  eğitim faaliyetleri içerisinde olan kişi ve kuruluşlar başta olmak üzere, sosyal tarafların en geniş katılımla oluşturacakları Milli Eğitim Şurası biran evvel toplanmalı ve tıpkı anayasa hazırlar gibi yapılacak titiz, ülke gerçeklerine uygun bir çalışma ile Milli Eğitim Sistemimize yön verilmelidir” dedi

Bağımsız Eğitim-Sen'den 'Milli Eğitim Şurası Toplansın!' Çağrısı

Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah SOY;

MİLLİ EĞİTİM ŞURASI ACİLEN TOPLANMALIDIR.

Göreve yeni gelen her Milli Eğitim Bakanının değişiklik yapmayı görev saydığı eğitim sistemimizin bir an evvel masaya yatırılması gerektiği aşikardır diyen BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN Genel Başkanı Abdullah SOY; “Öğretmen, akademisyen, bürokrat, eğitim konusunda ehil olan yazar, çizer, sendika ve  sivil toplum temsilcileri, Üniversiteler, Psikologlar, Pedagoglar vb. doğrudan  eğitim faaliyetleri içerisinde olan kişi ve kuruluşlar başta olmak üzere, sosyal tarafların en geniş katılımla oluşturacakları Milli Eğitim Şurası biran evvel toplanmalı ve tıpkı anayasa hazırlar gibi yapılacak titiz, ülke gerçeklerine uygun bir çalışma ile Milli Eğitim Sistemimize yön verilmelidir” dedi.

SOY açıklamasını şöyle sürdürdü:

Maalesef, çok üzülerek ifade etmek gerekirse; göreve gelen her Milli Eğitim Bakanının eğitim sisteminde köklü değişiklikler iddiasıyla değiştirdiği eğitim sistemimiz artık içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Aralarında ikişer üçer yaş farkı olan çocuklarımızın bile farklı sistemlere göre eğitim gördükleri ülkemizde, eğitim sistemimizde yapılan her değişikliğe veya yürürlüğe koyulan her yeni kurala öğrenci ve velilerimizin bakış açıları değişmiş “nasıl olsa yine değişir mantığıyla” yapılan değişikliklere gereken önem verilemez hale gelmiştir. Kaldı ki; eskiden babalarımızdan dedelerimizden duyduğumuz “Bizim zamanımızda şöyleydi” diye başlayan cümleler sık sık yapılan değişiklikler nedeniyle iki kardeş arasında konuşulur hale gelmiştir.

Yapılan her değişiklik neticesinde eğitim materyallerinin de yeni sisteme uyarlanması gerektiğinden eğitime harcanan bütçenin önemli bir kısmı da eğitim materyallerinin güncellenmesine harcanır hale gelmiştir. Örneğin son 20 yıllık sürece bakıldığında bir dersin kitabının hemen hemen her baskısında “yeni sisteme uyarlanmıştır” ibaresini görmek mümkündür. Dahası eğitim çalışanlarının da sürekli bir hizmet içi eğitime tabi tutulması ve bu eğitimlerde müfredattan ziyade bir önceki yıl büyük hayallerle uygulamaya konulan eğitim sisteminin kötü olduğu yeni sistemin Türkiye’yi kurtaracağı anlatılmaktadır.

Yine aklına parlak bir fikir gelen Sayın bakanın eğitim sistemini değiştirir değiştirmez uygulamaya koyduğu yeni kurallar akabinde güncellenen eğitim materyalleri de alel acele güncellendiğinden “kutup ayısı” veya “kuyruklu yıldız” gibi facialar ortaya çıkmaktadır diyen BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN Genel Başkanı Abdullah SOY açıklamasının sonunda;

Her işte olması gereken ”İŞİ EHLİNE VERİNİZ” ilkesi eğitim politikamızın belirlenmesinde en titizlikle uygulanmalı, başta da belirttiğimiz gibi, iştigali eğitim ve öğretim olan,  konunun taraflarının buluşturulup kalıcı çözüm bulunmalı diyen SOY; “Hülasa görünen o ki; eğitim sistemimizde köklü bir değişiklik yapılması kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu nedenle tarafsız bir şekilde oluşturulacak Milli Eğitim Şurası biran evvel toplanmalı tamamen objektif bir şekilde, fırsat eşitliği ilkesi de göz ardı edilmeden sürdürülebilir bir eğitim sistemi üzerinde uzlaşılmalı ve Eğitim Sisteminin Anayasası oluşturulmalıdır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.