Bağımsız Eğitim Sen: Eğitime hazırlık ödeneği, Öğretmen’in en doğal hakkıdır

Eğitime hazırlık ödeneği, Öğretmen’in en doğal hakkıdır. Bağımsız Eğitim Sen Genel Başkanı yaptığı açıklamada, Eğitime Hazırlık Ödeneğinin öğretmenin en doğal hakkı olduğunu, bu ödeneğin her dönem başı verilmesi gerektiğini, ayrıca öğretmen dışındaki eğitim personelini de kapsaması gerektiğini söyledi.

Bağımsız Eğitim Sen: Eğitime hazırlık ödeneği,  Öğretmen’in en doğal hakkıdır

BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN’DEN HAZIRLIK ÖDENEĞİ AÇIKLAMASI;

Eğitime hazırlık ödeneği,  Öğretmen’in en doğal hakkıdır.

Bağımsız Eğitim Sen Genel Başkanı yaptığı açıklamada, Eğitime Hazırlık Ödeneğinin öğretmenin en doğal hakkı olduğunu, bu ödeneğin her dönem başı verilmesi gerektiğini, ayrıca öğretmen dışındaki eğitim personelini de kapsaması gerektiğini söyledi.

Günümüz Ekonomik Şartlarına Göre Yetersiz

Soy, yaptığı basın açıklamasında, öğretmenin eğitim dönemi başlangıcında bir defaya mahsus olarak verilen eğitime hazırlık ödeneğinin, her yarıyıl  dönemi için verilmesi gerektiğini vurgulayarak, ödeneğin günümüz ekonomik şartlarına göre yetersiz olduğunu söyledi..

Bağımsız Eğitim Sen Genel Başkanı Abdullah Soy,  Kamu oyuna karşı örnek model zorunluluğu olmayan işçilerde bile çalışma elbiselerinin işverence  'işveren iş kıyafeti (takım elbise, etek, pantolon, ceket vs.) sağlandığını, bu yıl 1042 Türk Lirası net verilecek olan  bu ödenekle iş elbisesi dahi alınamayacağını sözlerine ekledi.

Genel Başkan Soy, ödeneğin tüm eğitim öğretim dönemi için olduğunu, hazırlık ödeneğinin bir dönem boyunca kullanacağı eğitim materyalleri ile giyim kuşamına karşılık bir bedel olması gerektiğini ifade ederek,  günümüz ekonomik şartlarında  bu miktarın çok yetersiz olduğunu vurguladı.

Öğretmen’in öncelikle topluma ve öğrencilerine model teşkil ettiğini unutmamalı, hatta bulunduğu mahalle ve çalıştığı bölge için rol model olduğunu, tabiri yerindeyse Devletin vakarını ve itibarını yansıtan bir konumda olduğunu, bu nedenle giyimi kuşamı ile örnek alınan kişiler olması gerektiğini, Meslek onuruna ve devletin itibarına yakışır kılık kıyafette giyinmesinin zorunluluk arz ettiğini sözlerine ekleyerek,  mevcut maaşı ile normal geçimini bile zor temin eden Öğretmen, ancak hazırlık ödeneği ile kılık kıyafetini düzeltebilme imkanı bulduğunu ifade ederek, bu ödeneğin de piyasa şartlarıyla asla örtüşmediğini, bu parayla bahsedilen bir öğretmen kimliğinin asla oluşturulamayacağını ifade etti. Eğer Devlet, hem eğitimi hemde devletin itibari yansımasını düşünüyorsa bu ödeneğin mutlaka artırılması hatta her yarı dönem başında verilmek kaydıyla yılda iki kez verilmelidir. Dedi.

Memurlara da Eğitime hazırlık Ödeneği Verilmelidir.

Bağımsız Eğitim Sen Genel Başkanı Abdullah Soy,  bu ödenek, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür ve müdür yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları da dahil) ödendiğini, öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığında Kur’an kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden fiilen öğreticilik yapanlara da toplu sözleşme hükümlerine istinaden öğretim yılına hazırlık ödeneği verildiğini ifade ederek; Okullarda ve Meb Müdürlüklerinde ve Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan tüm memurlara eğitime hazırlık ödeneğinin verilmesi gerektiğini söyledi.

Öğretmen - Memur Ayrımına Son Verilmelidir.

Eğitim ve öğretiminin bir bütün olduğunu söyleyen Genel Başkan Soy, MEB de sadece öğretmen çalışmadığını, diğer personelinde bu ödenekten yararlandırılmaması, öğretmen memur ayrımı yapıldığı imajını verdiğini, memurların küçük görülmesi gibi bir imaja neden olduğunu belirterek, Eğitim bir bütün olarak düşünülmesini, eğitim öğretim içerisinde çalışan personeli bir orkestra gibi ahenk içerisinde çalışması gerektiğini, orkestra içerisinde herhangi bir enstrüman yanlış yaptığında icra edilen eserde büyük bir kalite kayması yaşanacağını, hatta sonucun, . müzik olmaktan çıkabileceğini söyleyerek, Eğitiminde böyle takım oyunu olduğunu, eğitimin içindeki diğer memurları bu ödenekten yoksun bırakmanın, eğitimin kalitesini büyük oranda etkileyebilecek bir unsura dönüşebileceğini söyledi.

Bu nedenle Çalışma barışı başta olmak üzere, eğitim öğretim çalışanları arasında ilişkilerin bozulmaması için, diğer eğitim çalışanlarına da Eğitime hazırlık ödeneğinden mutlaka yararlandırılması elzemdir diyerek Milli Eğitim Bakanlığı ve  Bakanlar Kurulu nezdinde değerlendirilmesi için Bağımsız Eğitim-Sen olarak bu talep teklifleri olduğunu belirtti.

Ayrıca, 5 Eylül 2017 Salı günü başlayan sene başı mesleki çalışmalarının başlaması nedeniyle, yeni Eğitim Öğretim döneminin resmen başladığını belirterek “Seminere katılan tüm meslektaşlarımıza başarılar dileriz” dedi.

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.