Bakanı Selçuk'tan ücretli öğretmenlere kadro cevabı!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ücretli öğretmenlerin kadro durumlarını sorduğu önergesini yanıtlayan Bakan Selçuk şu bilgileri verdi:

Bakanı Selçuk'tan ücretli öğretmenlere kadro cevabı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ücretli öğretmenlerin kadroya alınması ya da sözleşmeli olmasının olası olmadığını söyledi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ücretli öğretmenlerin kadro durumlarını sorduğu önergesini yanıtlayan Bakan Selçuk şu bilgileri verdi:

16.12.2006 tarihli ve 26378 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 01.12.2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesinde;

"(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlan ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde haftada 30 saate, kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate, kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir. “Hükmü yer almaktadır.

Şüphesiz ki, eğitim öğretim hizmetlerinin kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler eliyle yürütülmesi en çok arzu edilen bir durumdur. Ancak, anılan hükümde de belirtildiği üzere çeşitli nedenlerle öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı durumlarda eğitim öğretim hizmetinin yürütülebilmesi için bu yönde bir uygulama yapılması kaçınılmaz olmaktadır” dedi.
Bu kapsamda görevlendirilen öğretmenler, öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılanamadığı veya öğretmenlerin uzun süre izinli olması gibi durumlarla sınırlı olarak ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilmektedirler.

Bu çerçevede, ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görev yapanlar, yalnızca fiilen yaptıkları ders görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmakta olup bunun dışında bir uygulama yapılabilmesi mümkün değildir.
mektepligazete

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 3 ay önce

Belli bir süre görev yapmış ücretli öğretmenler sözleşmeli pozisyonlarına alınmalıdır...

Avatar
Öznur Demir 3 ay önce

Ek ders ücreti asgari ücretin bile altında sigorta da yarım yatırılıyor Yazık

Avatar
Emekçi 3 ay önce

10 yıldır meb bunyesinde ucretli öğretmen olarak görev yapan eğitim fakültesi mezunu bir öğretmenim.Ogretmen ücretli çalışıyorsa bu baknligin başarısızlığıdir.Ogremenine sahip çıkan bir bakan istiyoruz.Ziya Selçuk itfa etmelidir.

Avatar
Bildiğimi derim sn meb 3 ay önce

Yani özellikle kontenjanlar sınırlı tutularak ücretli öğretmenliğe teşviki artırıp güvencesiz olarak enayi yerine koymak oluyor öyle mi sn bakanımız @ziyaselcuk ?
Yarını olmayan ve hiç bir güvencesi olmayanlara her gün yenilerini ekleyerek devam ettireceksiniz?
Ya yeterince Kontenjan ya da ücretlilerin belirli sürelerde ve kıriterlerle Deneyim esasıyla kademeli kadrolaştirma getirmek boynumuzun borcudur sn bakanımız

Avatar
Köle 3 ay önce

15 yildir ücretliyim elde var sıfır el insaf

Avatar
Moder köle 3 ay önce

7 yıl oldu ücretli yapıyorum. Psikolojim altüst. Geleceğim güvence altında değil. 30 yaşında ailemin yanında geçinmeye çalışıyorum. Buna artık son verilmesi lazım.

Avatar
Meltem 3 ay önce

Her kurumda belirli bir seneden sonra sözleşmeli oluyor bizler öğretmen sıfatında 4 hafta çalışırsak hiç tatilsiz ancak 2 bin tl para alıyoruz gerçekten çok acı..hiç okumayan vasıfsız bir işçi bile asgari ücret altında calistirilmiyor.Bunun üzerine bize böyle bir muamele yapılması çok çok acı me denir ki daha yazıklar olsun

Avatar
13 yıllık hizmet 2 ay önce

Devletimiz bu hizmetimizi ödüllendirmezse cevabını seçimde alacaktır. 100bin ücretli öğretmenin elbette 2-3 kat oyu vardır. Akp kendi ayağına çivi çakadursun! Sn.Cumhurbaşkanım umarım bu çivi çakanları farkeder!