Başbakan'dan Memur Öğretmenlere Müjde Gelecek Mi?

Öğretmenlik hakkına sahip bu kamu personeline asıl mesleklerine geçiş için tek seçenek olarak maalesef; memuriyetten istifa ederek ve kadrolu özlük haklarından feragat ettirilerek, yeniden KPSS ile, yeni mezunlar ve hiç memur olamamışlarla birlikte sadece İlk Atama başlığında mülakat puanı üstünlüğüne göre, 6 (altı) yıl çakılı mecburi hizmetli sözleşmeli öğretmenlik seçeneğini kazanmak bırakılmıştır.

Başbakan'dan Memur Öğretmenlere Müjde Gelecek Mi?

BAŞBAKAN'DAN ONLARA MÜJDE GELECEK Mİ?

Sayın Başbakan Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU ve  Devlet Personel Başkanı Enes Polat...

Onlar aslında SGK memuru değil Öğretmen…

Onlar aslında Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni değil Öğretmen…

Onlar aslında Bilgisayar İşletmeni değil Öğretmen…

Onlar aslında Gümrük Muhafaza Memuru değil Öğretmen…

Onlar aslında Maliye Memuru değil Öğretmen…

Onlar aslında Nüfus Memuru değil Öğretmen…

Onlar aslında Ambar Memuru değil Öğretmen…

Onlar aslında Zabıt Kâtibi değil Öğretmen…

Onlar aslında Hizmetli değil Öğretmen…

Onlar aslında İnfaz Koruma Memuru değil Öğretmen…

Onlar aslında PTT Gişe Memuru değil Öğretmen…                                                                                                                                                                                                                .                               

Onlar aslında yüz binlerce aday arasından KPSS ile öğretmenlik dışı memurluk kazanmak zorunda bırakılan nitelikli kamu personelidir. Çünkü yüksek puanlarına rağmen kontenjan azlığı-dengesiz branş dağılımı nedeniyle öğretmenliğe yıllarca atanmamışlardır.

Resmî olarak farklı unvanlarda çalışıyorlar ancak yapmak istedikleri; gerçek meslekleri olan öğretmenliktir.

Verimli istihdam kapsamında, olmaları gereken yerleri MEB’in devlet okullarında Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfındaki öğretmen unvanlı kadrolardır.

Maalesef 5 seneden beri bu kamu personeli asıl meslekleri öğretmenlikten uzak devlet dairelerinde unutulmuşlardır. Artık; 31.08.2012’deki MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliğinden önceki “kazanılmış kurum-içi ve kurumlar-arası geçişle öğretmenlik yapma hakları” göz ardı edilmemelidir.

Öğretmenlik hakkına sahip bu kamu personeline asıl mesleklerine geçiş için tek seçenek olarak maalesef; memuriyetten istifa ederek ve kadrolu özlük haklarından feragat ettirilerek,  yeniden KPSS ile, yeni mezunlar ve hiç memur olamamışlarla birlikte sadece İlk Atama başlığında mülakat puanı üstünlüğüne göre, 6 (altı) yıl çakılı mecburi hizmetli sözleşmeli öğretmenlik seçeneğini kazanmak bırakılmıştır.

MEB ve TTK ÖLÇÜTLERİNE GÖRE DE ÖĞRETMENLİK HAKKINA SAHİP KAMU PERSONELİ

1) Kamu personeli iken üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirip öğretmenlik yapma hakkına sahip olmuş aday öğretmen olacak asil memurlar.

2) Memuriyet öncesi MEB Özel Öğretim Kurumlarında asil öğretmen olmuş ya da aday öğretmen durumundaki asil memurlar.

ÖĞRETMEN OLAN MEMURLARI MEB'E GEÇİRMEK EN UYGUN ÇÖZÜMDÜR. "ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SİSTEMİ"  ÇARE DEĞİLDİR! 

Çoğunlukla öğretmen olabilme belgelerine sahip olmayan 80000 civarında ücretli mevsimlik çalışanla okullarda öğrencilerin karşısına işinin tam da ehli olmayan kişilerin öğretmen olarak çıkarılması uygun ve verimli değildir.

15.07.2016 sonrası Olağanüstü Hal döneminde KHK' lar ile meslekten ihraçlar sonucu binlerce öğretmen açığı oluşmuştur.

MEB'in okullarda ikili eğitimden vazgeçip tam gün eğitim-öğretime geçme planı yeni öğretmen ihtiyacı doğuracaktır.

En az 80000 öğretmen ihtiyacına karşın “Bütçe olanaklarının kısıtlılığına dair resmi açıklamalar” arşivlerde kayıtlıdır. Bütçeye yük getirmeden optimum verimle öğretmen açığını azaltacak bir çözüm var: 

"Öğretmen Olmaya Hak Kazanmış Kamu Personeli ile Memuriyet Öncesi MEB'e Bağlı Özel Okul ve Dershanelerde Öğretmenlik Yapmış Devlet Memurları" 

Maaşı ödenen, MEB ve Talim Terbiye Kurulu ölçütlerine göre de öğretmenlik yapma hakkı bulunan kamu personelinden isteyenlerin kadrolarının devlet dairelerinden devlet okullarına eğitim öğretim hizmetleri sınıfında öğretmen unvanıyla kurum-içi ve kurumlar-arası geçirilmesi (görevli oldukları il-ilçelerde aile birliği korunarak ) yapılabilir.

Böylece MEB verimsiz sözde "ücretli öğretmenler" yerine Bütçeye ek yük getirmeden, idari-iş deneyimi yüksek, devlet kültürü  yerinde, halkla ilişkiler yönünden yoğun kazanımlara sahip öğretmen kökenli kamu personelini MEB’e geçmeye özendirerek öğretmen açığının bir kısmını en uygun koşullarda kapatacaktır! 

MEMURLUK YAPAN ÖĞRETMENLERİN MEB’E AKTARILMASINDA GEÇERLİ MEVZUAT 

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 74.Madde: “ Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakati ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68. maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür.” 

02.12.2015 tarihli Resmi Gazete Yayımlanan Personel İşlemleri Konulu 2015/13 sayılı Başbakanlık Genelgesi: "Tüm kamu kurum ve kuruluşları... c) Sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapacağı atamalarda Başbakanlıktan izin alacaktır." 

31.08.2012 MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki Değişiklik Mağduriyetin Giderilmesinden Sonraki Süreçtekileri Kapsamalıdır!

ÖĞRETMENLİK HAKKI OLAN KAMU PERSONELİ 5 YILDIR MAĞDURİYETİ DUYURMAYA ÇALIŞIYOR:

Ziraat Mühendisi sözde öğretmenler hala MEB'de!

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın belirlediği ölçütlerin dışında, öğretmenlikle ilgisiz bölüm mezunları "ücretli öğretmen" adıyla derslere giriyor!

Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Rehberlik Eğitimleri Olmayan "Ücretli Öğretmenler" var!

Bizler diplomalarımızla gerçek memur, gerçek öğretmenleriz!

Ailelerimiz ile birlikte yılların maddi-manevi emeğini fedakârca harcadık ama devlette MEB'e atamamız çeşitli nedenlerle yıllarca yapılmadı!

KPSS ile kazandığımız kamu personeli görevlerimizi sürdürürken bu kez de Ağustos 2012’de “yönetmelikzede memuröğretmen” durumuna düşürüldük!

Aile birliğimizi-düzenimizi kurmak, önümüzü görmek, yapmak istediğimiz-verimli olacağımız gerçek işimizde mutlu olmak, geleceğimizi planlamak istiyoruz.

MEB dışındaki aile bireyleri olarak Sayın MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in dediği gibi daha fazla dışarıda kalmamak 2017 yılı bitmeden MEB ailesine katılmak, artık devlet dairelerinde masa başında değil gönül verdiğimiz emek verdiğimiz asıl işimizle, öğretmen unvanımızla sınıf kürsülerinde, tahta başında öğrencilerimizle ders yapmak istiyoruz.

24 Kasımlarda Öğretmenler Günümüzü doyasıya kutlamak dileğiyle... 

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
maysa 1 yıl önce

%3'lük dilim geri getirilsin bu bize yeter adil ve olması gereken de bu bizler kaybolan h AK kımızı istiyoruz

Avatar
memuröğretmen 1 yıl önce

Ziraat Mühendisi sözde öğretmenler hala MEB'de!

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının belirlediği ölçütlerin dışında, öğretmenlikle ilgisiz bölüm mezunları "ücretli öğretmen" adıyla derslere giriyor!

Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Rehberlik Eğitimleri Olmayan "Ücretli Öğretmenler" var!

Bizler diplomalarımızla gerçek memur, gerçek öğretmenleriz!

Ailelerimiz ile birlikte yılların maddi-manevi emeğini fedakârca harcadık ama devlette MEB'e atamamız çeşitli nedenlerle yıllarca yapılmadı!

KPSS ile kazandığımız kamu personeli görevlerimizi sürdürürken bu kez de Ağustos 2012de yönetmelikzede memuröğretmen” durumuna düşürüldük!

Avatar
bora berk 1 yıl önce

Bitsin artık bu özlem :((

Avatar
Kolaysa memur olun 1 yıl önce

bazı arkadaşlar eleştirmiş o zaman herkes memur olur diye.. Arkadaşlar ben 91 puanla öğretmen olamadım mecburen öğretmen oldum.. aranızda kaç kişi var 91 puan alan. hem şuan memuriyette kafam çok rahat, biz öğretmeniz ve biliyoruz ki aynı maaşla daha çok çalışıp kafamız daha çok ağrıcak, biz öğretmenliği seviyoruz ve daha önce bizden alınan yüzde 3 hakkımızı geri istiyoruz.

Avatar
Öğretmen ama VHKİ 1 yıl önce

Öğretmenlik hakkına sahip bu kamu personeline asıl mesleklerine geçiş için tek seçenek olarak maalesef; memuriyetten istifa ederek ve kadrolu özlük haklarından feragat ettirilerek, yeniden KPSS ile, yeni mezunlar ve hiç memur olamamışlarla birlikte sadece İlk Atama başlığında mülakat puanı üstünlüğüne göre, 6 (altı) yıl çakılı mecburi hizmetli sözleşmeli öğretmenlik seçeneğini kazanmak bırakılmıştır.

Avatar
Mehmet Akkurt 1 yıl önce

yorumlarınızin mantıksızlıgi yukarıdaki paragraflarda açıklanmış. yorumlarınızi okumadan yapmisiniz. ya da okumusta yapmissaniz iyi niyetli değilsiniz. tekrar yorum yapıp tartışmaya gerek yok. lütfen yorumları okuyan sayın okuyucularimiz önce yukaridaki metni okuyun sonra yorumları dikkate alınız

Avatar
Memur Öğretmen 1 yıl önce

Yeter Artık!!! Yıllardır bazı bürokratların ihmalleri nedeniyle çektiğimiz çile artık son bulsun.!!!

Avatar
Hasan t 1 yıl önce

Memur öğretmenlere meb yolu açılmalı artık