Diplomaya dayalı alan değişikliği yapmamak ne kadar doğru?

Diplomaya dayalı Alan değişikliği bekleyen sınırlı sayıdaki öğretmenlerin feryadını Meb yetkilileri mutlaka duymalıdır. Sınırlı sayıdaki Diplomaya dayalı Alan değişikliği; Meb’in söz ettiği, ya da kendine gerekçe olarak kabul gördüğü “İlk Atamayı olumsuz etkiler, haklarını gaspı anlamına gelir” düşüncesinin tersi, şu anda bölgelere göre norm dağılım sıkıntısından da kurtaracaktır.

Diplomaya dayalı alan değişikliği yapmamak ne kadar doğru?

Diplomaya dayalı Alan değişikliği bekleyen sınırlı sayıdaki öğretmenlerin feryadını Meb yetkilileri mutlaka duymalıdır. Eğer kulak tıkıyorsa, gerçek ve çok önemli bir şeyi görmüyor demektir. Yeri geldiğinde daha mutlu ve başarılı bir nesilden söz ediliyor. Eğer böyle bir özlem varsa, sınırlı sayıda Alanı dışında çalışan öğretmenlerin kendi alanına dönmesine fırsat tanımalıdır.

Sınırlı sayıdaki Diplomaya dayalı Alan değişikliği; Meb’in söz ettiği, ya da kendine gerekçe olarak kabul gördüğü “İlk Atamayı olumsuz etkiler, haklarını gaspı anlamına gelir” düşüncesinin tersi, şu anda bölgelere göre norm dağılım sıkıntısından da kurtaracaktır. Meb, elbette kendine göre Diplomaya dayalı Alan değişikliği sınırlı yapmak için bir gerekçe görmüştür. Ama inanın Diplomaya dayalı Alan değiştirmek isteyen öğretmenlerin talebi yabana atılacak ve göz ardı edilecek bir durum olmadığı gibi söz konusu olan norm sıkıntısını da giderecektir.

Bakan yardımcısı, Müsteşar, genel Müdür; eğitim-öğretim hususundaki toplumun bütün beklentilerine bir şekilde cevap verdiklerini, ülkemizin muasır medeniyet seviyesine çıkması için eğitim anlamında “ne gerekiyorsa yapacağız” deniliyorsa, 5 yıldır bu kadar öğretmenin istediği, aşılması veya çözülmesi bakanlık nezdinde hiç de zor olmayan Diplomaya dayalı Alan değişikliğini yapmamak ne kadar doğrudur? Alan değişikliğine genelleme gözlüğü ile lütfen bakmayalım.

Diplomaya dayalı Alan değişikliğini, 2012’deki değişiklikle karıştırmak doğru olmadığı gibi, hem bakanlık hem toplum üzerinde farklı ve esas meselenin özünü yansıtmayan algı ortaya çıkardığından değişikliğe sıcak bakılmamaktadır. Oysa tablo hiç de öyle değildir. İşin içinde olan esas dert edinen öğretmenler bunu bilmekte, ehemmiyetine inanmaktadır. Bakanlık yetkililerinin bu konuya kulak tıkayıp hiç ilgilenmemesi çok büyük talihsizliktir. Kamuda sıradan bir problemin çözümü için ortaya konulan haklı bazı tepkiler, yetkilileri hemen harekete geçirdiğini görmekle birlikte, çözüm mercii kısa sürede çıkıp üstüne açıklama da yaparak büyük bir işi başardığına ilişkin demeçte verirler. Ama ne talihsiz ki, 2013 Yılından beri bir milletvekili, STK, hatta sözü geçen Sendikalar Diplomaya dayalı Alan değişikliği konusunda bakanlık nezdinde ciddi girişimlerde bulunmamışlardır.

Gönül ister ki, bütün sendikalar bu hususta bir defaya mahsus hemfikir olarak 24 HAZİRAN SEÇİM ÖNCESİ Diplomaya dayalı Alan değişikliği bakanlık nezdinde girişim yapmaları Diplomaya dayalı Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin en büyük beklentisine cevap vermeleridir. Eğer bu sendikalar bu mağdur öğretmenlerin diline, meramına tercüman olup müspet bir sonuç alırlarsa; sendikal anlamda en büyük hizmeti gerçekleştirmiş olacaklar ve sendikacılık tarihinde temiz sayfaya kalıcı tescilleneceklerdir. Diplomaya dayalı Alan Değişikliğini isteyen öğretmenlerin beklentisi son kez bile olsa söz konusu sendikalar birlikte hazırlayacakları Diplomaya dayalı, yönetmeliğe göre Alan değişikliği talep yazısının Meb’e iletmeleridir.

Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ferdî 10 ay önce

@mebikgm @tcmeb
alandegisikligi gel ne olursa olsun yine gel ,ama bu sefer diplomaya göre gel.Yan olarak geldin,Sertifika olarak geldin ,şimdi diploma olarak gel
KAMUBİZ SİZE TEŞEKKÜR EDERİZ BİZİ HABER YAPTİGİNİZ İCİN.

Avatar
DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ 10 ay önce

5 yıldır insanlar neler çekiyor. .üniversite okuyup alan değiştirmek haksızlık deniyor. Ya dershane öğretmenleri ya 5 bin alınacak olan ücretli öğretmenler ya 540 saat sertifikalı alan değiştirenler. Bunlar haksızlık olmuyor mu? Ben Kendimi geliştirmiş ve şuanda norm fazlası olan bir öğretmenim. Bu belirsizlik psikolojik ve maddi anlamda bizi ailemizi çok yıpratıyor. Ne bekleniyor binlerce norm fazlası var bu şekilde mi devam edecek bunları eritmek için alternatif yollar değerlendirilmeli. Bu zulme dur deyin artık.

Avatar
Ayşegül 10 ay önce

Yönetmeliğe güvendik 2. Üniversitemizi bitirdik. 5 yıldır diplomaya dayalı alan değişikliği yapılmasını ve yönetmeliğin uygulanmasını istiyoruz.

Avatar
ibo 10 ay önce

5 yıldır beklenen bu zulüm artık sona ermeli..

Avatar
Alan Değişikliği 10 ay önce

Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği istiyoruz

Avatar
Songül 10 ay önce

İsteterek üniversiteyi kazanıp okuyorum mezun olduğumda fiplomamda değilde açık olan olan alana göre atamam yapılıyor hiç sormadan onay almadan sonrada kul hakkından bahsediliyor.mezun olduğum alanda çalışamamak kul hakkıdır

Avatar
Engin er 10 ay önce

Artık bu bekleyiş son oldum. Alanımızda mutlu bir şekilde görev yapalım. Çok birşey istemiyoruz. Diploma alanımızı istiyoruz. 2. Lisans tamamlayıp alanıma geçmek bu kadar zor olmamalı. 2 eğitim fakültesi bitirmek kolay mı?

Avatar
Engin maths 10 ay önce

6 yıllık bir bekleyiş. Alanına geçemeyen, başarıya ve mutluluğa hasret biz öğretmenler. Sınıf öğretmenlerinşn norm durumunu düzeltecek, alanında mutlu öğretmenler olacak. Bir norm dolar iken diğer norm boşalacak.