Eğitim Bir-Sen'den Usta Öğreticilere Kadro İçin Destek

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, kadrosuz usta öğreticilerin kamu hizmeti yürütüyor olmaların rağmen kadrolu olarak istihdam edilmeleri gerekirken, uzun yıllardır hem iş güvencesinden mahrum olmaları hem de istihdam statülerine ilişkin belirsizlik nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi.

Eğitim Bir-Sen'den Usta Öğreticilere Kadro İçin Destek

Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu Başkanı Dilek Bayındır ve Türkiye’nin muhtelif illerinden gelen federasyon üyesi dernek başkanları Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi ile görüşerek, sorunlarının çözümü için destek istediler.

Latif Selvi, hayat boyu öğrenme faaliyetlerine verilen önemin, bu alanda yapılan faaliyet sayısını da artırdığını belirterek, “Açılan kurslar ve verilen eğitim sayısında ciddi artışlar görülmüştür. Millî Eğitim Bakanlığı, bünyesindeki yüzlerce Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla birçok yaygın eğitim modülünde kurslar açmakta, bu kurslarda görev yapacak yeterli öğretmen bulunmadığı için bu açık kadrosuz usta öğreticilerle kapatılmaktadır” dedi.

Çalışma şartlarıyla ilgili ciddi sorunlar bulunan kadrosuz usta öğreticilerin iş güvencesi ve kadrolu istihdam olmaksızın ücretli izin hakkından yoksun olarak çalıştıklarını, doğum, hastalık ve yakınlarının ölümünde bile ücretli izin kullanamadıklarını kaydeden Selvi, “Sigortaları 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen, ücretleri 20 ila 23 iş günü üzerinden ek ders esasları kapsamında ödenmektedir. Ek ders ücreti üzerinden geçici çalışma ilişkisi nedeniyle asgari ücretin altında ücret alan kadrosuz usta öğreticiler, bir yandan da kurs için yer temini, temizlik ve ısınma dâhil bütün problemleri kendi imkânlarıyla çözmeye çalışmaktadır” şeklinde konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın yaygın öğretim faaliyetlerinin büyük bir bölümünde yararlandığı insan kaynağı olarak kadrosuz usta öğreticilerin kamu hizmeti yürütüyor olmaların rağmen kadrolu olarak istihdam edilmeleri gerekirken, uzun yıllardır hem iş güvencesinden mahrum olmaları hem de istihdam statülerine ilişkin belirsizlik nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını dile getiren Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anayasada kamu hizmetlerinin kamu görevlileri eliyle yürütülmesi yönündeki açık hükme rağmen kadrosuz usta öğreticiler belirsiz bir statüde ve temel haklarından mahrum bir şekilde çalıştırılmaktadır. Yargıtay’ın kadrosuz usta öğreticilerin statü hukukuna tabi olduklarına ilişkin hükmüne karşın, Millî Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere, kamu kurumları nezdinde bu kesime yönelik statü belirsizliği sürmektedir. Kadrosuz usta öğreticiler, çalışma hukukundan kaynaklanan haklarını alamadıkları gibi birçok ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunla da baş başa bırakılmışlardır. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda yaklaşık 30 yıldır çalıştırılan kadrosuz usta öğreticiler, statülerinin belirlenmesi ve iyileştirilmesi yönünde herhangi bir gelişme olmaması nedeniyle ciddi hak kayıpları yaşamaktadır.”

Selvi, kadrosuz usta öğreticilerin sorunlarına bir an evvel çözüm bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Isık 11 ay önce

Köylere gidiyoruz zor şartlar altında çalışmaktayız taşeronlara verildiği gibi bizde kadro istiyoruz gerekenin yapılmasını arz ediyoruz

Avatar
Fatma emel 11 ay önce

Ön lisans lisans mezunları halk eğitim dışında da çalışabilirler meslek lisesi iş teknik gibi ama biz yılların tecrübesi var içimizde 4000 sigorta günü daha fazla olanlar var bizede ücretli kadrosu verilsin öğretmen demiyoruz.

Avatar
Ahmet 11 ay önce

Bahar hanım lisans mezunları halk eğitimde çalışmışsa ve şartları tutarsa onlarda alınır tabi böyle bi yasa çıkarsa

Avatar
Livza 11 ay önce

Öncelikle sayın Latif Selvi beye teşekkürlerimi iletmek isterim. Ve de Bahar hanıma sesleniyorum neden bu kadar acımasız eleştire biliyorsun anlamış değilim. Bizim bu toplumun neden Avrupa standartlarına ulaşamadığı Bahar hanım vebunlar gibi sığ düşünceli kişilerin egolarindan dolayıdır. Evet bence her şey lisans ve on lisansla bitmiyor hersey okumaklada olmuyor Mimar Sinan Fatih Süleyman evde onbinlerce mucit onbinlerce bilim adamları acaba kactane oksford bitirdi ama bunların hepsi Allah vergisi yetenekleri vardı. Şimdi soruyorum bu usta ogreticilerde kendi alanlarında kendi yeteneklerini geliştirmiş kotumu olmuş elsanatlari giyim resim vb.bunlar yetenek işidir. Bir iki diplomaya olacak is değildir her kes okuyabilir istediği diplomaları alabilir ama bu alanlarda is yapamaz haktır demektir hangimizi el emeği bir ürünü üzerimizde tasimiyoruz soruyorum bu usta ogreticilerinin geçim kaynağında öyleymiş neden emeğe göz buruna saygı duyuyorsunuz anlamış değilim belki anneniz sizin okumanızı için böyle bir emek karşılığı para kazanmış olamaz mi yani mesela köyde yaşayan bir anne ve babaciftcilik yaparak çocuğunu okutuyor bu usta ogreticide yeteneğini kullanarak ailesinin geçim kaynağı oluyor. Evet ben iki üniversite mezunuyum yani senin anlayacağım gibi lisans mezunuyum ama Halen usta ogreticiyim ama hiç bir zaman lise mezunlarını universili olmadıkları için yadırgamadım yadirgamayacamda ben Allah’a inanıyorum elbet Allah hakkı gören bilendir sizin dememizle olmaz zaten sizin niyetiniz böyle olduğu surece Allah sizin rizkinizi size ulaştırma. Tüm usta ogretici arkadaşlarıma sesleniyorum hayır dişini Allah’tan isteyin Allah’ın izniyle bu is olacak benim gönlümden gecen bu şimdiden Allah hepinizden razı olsun. Saygı ve sevgilerimle

Avatar
HERKESİ GEÇİÇİ ALIP SATMAK PEŞKEŞ ÇEKME 11 ay önce

ARKASINDA İSRAİL ABD VAR. ARKADSŞKARNORMAL

Avatar
Bahar 11 ay önce

Usta öğreticilerin kadroya geçmesi biz lisans mezunlarına yapılan büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Kadro alabilmeleri için şartları olması gerekir. En azından açıköğretimden de olsa lisans okumalarını istiyorum. Şimdiye kadar iki kurumda çalıştım her ikisindede usta öğreticilerin çoğu e yaygından not ve devamsızlık girişini bile yapamıyor. Ayrıca öğrenci dertleri yok mahalleden tanıdıkları yazıp yazıp kurs açıyorlar. Lütfen onların haklarını koruyacağız derken bizlerin 4yıl lisans okurken ki çektiğimiz eziyeti unutmayın. Ayrıca kpss gibi bir sıkıntı da yaşadık biz ne umutsuzluklar yaşadık. Unutmayık o günleri sizde bizi unutmayın lütfen. Sigorta konusunda şartları daha elverişli yapabilirsiniz ama kadro hayır. Önce üniversite bitirsinler. Kadro verecekseniz lisans mezunları verin en azından

Avatar
ali barlas 11 ay önce

kpss siz kadro alimimi olur...gunde iki saat kurs ver cik ne guzel dunya...sabun kursu dikis kursu dans kursu vs. icin kadro verilirmi...bu kurslara katilim olmazsa yilda 9 ay evde oturup maasmi alacaksiniz

Avatar
Bu GÜÇ ACIMASIZ 11 ay önce

SİYASİ GÜÇ ARKASINDA İ..