Gerçek Öğretmenlerin Hakları Gasp Ediliyor

Tüm alan bilgisi öğretmenliklerinde bölümün gerçek sahipleri istihdam edilirken birinci önceliklidir ihtiyaç olması durumunda öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlar ikinci öncelikli olarak atanmaktadır.

Gerçek Öğretmenlerin Hakları Gasp Ediliyor

Tüm alan bilgisi öğretmenliklerinde bölümün gerçek sahipleri istihdam edilirken birinci önceliklidir ihtiyaç olması durumunda öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlar ikinci öncelikli olarak atanmaktadır.

Fen-Edebiyat ve İlahiyat bölümlerinin eşit olmayı istenmesi Öğretmenlik bölümü öğrencilerine verilmiş olan hakkın gasp edilmesidir. Hatta böyle bir şey olası durumunda öğretmenlerin bu bölümlerden mezun olan kişiler ile aynı yerde istihdam edilmediğinden tamamen ezici bir üstünlük elde etmiş olmaktadırlar. Öğretmenlikten başka istihdam edilme olanağı bulunmayan biz öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının mağduriyeti söz konusudur.


TALİM VE TERBİYE KURULU DANIŞTAY KARARINI YANLIŞ UYGULADI

Danıştay sadece öncelikli atanması yönünde karar vermişken Talim Ve Terbiye Kurulu tamamen kaldırdı. Listede öğretmen atamasında yardımcı bölüm olan İlahiyat fakültesinin hiç olmaması toplum tarafında yanlış bir algıya sebep olmuştur. 

Talim Terbiye Kurulunun 9 sayılı kararının Atamada Dikkate Alınacak Hususlar başlıklı 7. Maddesinin 2. Bendi Danıştay’ın kararına uygun bir şekilde şu biçimde değiştirilebilir.

“Türkçe, Sosyal Bilgiler, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alan öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlardan mezun olanlarla, ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı; Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya; İlköğretim Matematik alanına Matematik; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında İmam Hatip Lisesi Meslek Dersi alan öğretmenliklerine kaynak teşkil eden programlardan da mezun olanların ataması yapılabilir.”

İLAHİYAT’A VERİLEN FORMASYON ZATEN İHL İÇİNDİ

2014 yılından beri ilahiyata verilen formasyonun İmam Hatip Lisesi Öğretmenliği için olduğu unutulduğundan dolayı mağdur edilen Din kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenleri üç yıl önce açtığı dava neticelenmiş olup mağduriyetleri giderilmiş ve Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine Din Kültürü Öğretmenlerinin atanması birinci öncelikli olarak kabul edilmiştir. Bütün öğretmenlik mezunları öğretmenlere yapılan bu zulmü bitirdiği için Danıştay’a minnettardır.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLERİ ZATEN VAR

Öğretmenlik dışı olan İlahiyat bölümünün sanki Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenleri yokmuşçasına hareket edip topluma yalan yanlış bilgiler vererek Danıştay’ın kararını 28 Şubat oluyormuşçasına anlatarak duygu sömürüsü yapmaktadırlar. Öğretmenlik bölümü mezunları varken yok saymaktadırlar. Danıştay’ın kararına göre 2018 yılı içerisinde son mezunlarını verecek olan bu bölüm üç yıldır haksızlığa uğramaktadır. 

ÖĞRETMENLİK HAKKININ ASİL SAHİBİ OLANLAR

Kasım 2017 tarihinden beri öğretmen adaylarını zora sokacak bir takım hak ihlali için kara propagandalar yapılarak bilgi kirliliği oluşturularak toplumdaki algılar kirletilmeye çalışılmaktadır. Gerek İlahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerinin gerekse Fen-Edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerin öğretmenlik hakkının asıl sahibi olan Eğitim Fakültesi ve Din kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği  öğrencilerin haklarına tecavüz edilme çalışmaları yürütülmektedir.  Danıştay Eşitlik İle adalet arasındaki farkı bilmektedir. Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Bölümü mezunu İHL meslek derslerine giremezken devletin İlahiyat bölümünü istihdam ettiği yerlere giremezken İlahiyat bölümünün bu şekilde hak olarak üstün hale getirilmesi eşitlik de değildir. 

Kamubiz.com Özel Haber

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.