Halk Eğitim Kadrosuz Usta Öğreticileri de Müjde Bekliyor!

Türkiye genelindeki Halk Eğitim Merkezlerinde tahmini sadece 600 olan kadrolu usta öğreticilerin yanı sıra on binlerce kadrosuz usta öğretici görev yapmaktadır. 1991 yılından sonra bu kadroya atama yapılmamıştır. Son yıllarda çoğunluğu ön lisans ve lisans mezunlarından oluşan on binlerce ‘Kadrosuz Usta Öğretici’ kadro beklemektedir. Gündemden düşmeyen, düşürülmeyen ‘Taşeron İşçilere Kadro’ meselesi bugün itibariyle çözülürken biz kadrosuz usta öğreticilerin haklı talebi olan ‘Usta Öğreticilere Kadro!’ talebi göz ardı edilmektedir.

Halk Eğitim Kadrosuz Usta Öğreticileri de Müjde Bekliyor!

Türkiye genelindeki Halk Eğitim Merkezlerinde tahmini sadece 600 olan kadrolu usta öğreticilerin yanı sıra on binlerce kadrosuz usta öğretici görev yapmaktadır. 1991 yılından sonra bu kadroya atama yapılmamıştır. Son yıllarda çoğunluğu ön lisans ve lisans mezunlarından oluşan on binlerce ‘Kadrosuz Usta Öğretici’ kadro beklemektedir. Gündemden düşmeyen, düşürülmeyen ‘Taşeron İşçilere Kadro’ meselesi bugün itibariyle çözülürken biz kadrosuz usta öğreticilerin haklı talebi olan ‘Usta Öğreticilere Kadro!’ talebi göz ardı edilmektedir. Bunun yanı sıra özlük haklarımızın iyileştirilmemesi,  8 saat çalışmasına rağmen 6 saat üzerinden sigortası yatan kadrosuz usta öğreticiler, yıllarca tam zamanlı çalışmasına rağmen sigortası tam yatmayan kadrosuz usta öğreticiler, memura, emekliye, benzine, vergilere zam gelirken çalışma saat ücreti değişmeyen, zam yüzü göremeyen usta öğreticilerin kanayan yaralarına merhem olunmaması, yetkililerin bizleri görmeyip, sesimizi duymayıp, varlığımızın farkında olmamaları biz ‘Kadrosuz Usta Öğreticileri’ derinden yaralamaktadır.

Usta öğreticilerin  özlük haklarında gerekli iyileştirme ve çalışmalar yapılmalı ve en önemlisi mesleki eğitim ve becerilerin gelişmesi ve gerçek yaşama aktarılması konusunda ciddi uygulamalar içinde olunmasının AB sürecinde olan ülkemiz açısından da son derece faydalı olacağı kanaatindeyiz. Bizler Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde yıllardır eğitim-öğretim hizmeti veren Usta Öğreticiler olarak özellikle yılın  sadece belirli aylarında çalışmaktayız. Anayasada ve diğer kanunlarda devletin vatandaşlara eşit bir şekilde davranacağı, hak ve sorumluluklar vereceği sizlerinde bildiği genel bir kuraldır. Bu vesile ile değişik kurumlarda ve bizlerle aynı ya da benzer statülerde çalışan geçici işçilere verilen kadronun verilmesini talep edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı il ve ilçe Halk Eğitim Merkezlerinde görevli biz usta öğreticilerin tabi olduğu sınıf Genel İdari Hizmetleri fakat yaptığımız iş öğretmenler gibi eğitim-öğretim faaliyeti yapmak. Bu bağlamda yaptığımız işle statümüzün bir olmasını talep ediyor ‘Usta Öğretici’ olarak anılmak yerine ‘Meslek Öğretmeni’ veya içinde öğretmen kelimesi geçen bir statüyle anılmak istiyoruz. Kamubiz sitesi olarak bize elen mektuplardan birini yayınlıyoruz.

MEB’e bağlı çalışan kadrosuz usta öğreticilerin; iş güvencelerinin, kıdem tazminatı haklarının, sosyal güvencelerinin olmadığını ve çok düşük ücretlerle çalıştırılıyor. Kaderlerinin de amirlerinin iki dudağı arasında. Geçici personel olarak istihdam edilen, bu nedenle de iş güvencesinden yoksun olarak çalıştırılan, her yıl görev alıp, alamama konusunda endişe yaşayan, hiçbir özlük hakkına sahip olmayan, ücretleri resmi tatiller, bayramlar, v.b günlerde kesintiye uğrayan, aldıkları ücret asgari ücretin bile altında olan. Keyfi işten çıkartmalar ve adam kayırmalarda cabası. Usta öğreticilerin amirlerin keyfiyetinden kurtarılarak, adil ve insanca çalışma koşullarına kavuşturulması gerekmektedir.

MEB’e bağlı çalışan kadrosuz usta öğreticiler, ücretli izin hakkından bile yoksun olarak çalışmaktadır; doğum, hastalık ve ölümlerde bile ücretli izin kullanamamaktadır. Kadrosuz usta öğreticilerin sigortaları 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen, ücretleri 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır. Herkes tatili sabırsızlıkla beklerken, bizler ücretlerimiz kesileceği için tatillerden nefret eder olduk. Ayrıca ücretlerimiz öğretmenlerin ek ders ücretine göre belirlenmektedir. Bu durumda sigorta ile ek ders ücretleri arasında büyük bir orantısızlık oluşmaktadır.

Devlet memurları kanununun 4. maddesinde kamu kurumlarında personelin 4-a, 4-b, 4-c ve 4-d şeklinde istihdam edilebileceği söylenmektedir. Yine aynı kanunun 5. maddesinde kamu kurumlarında söz konusu bu dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamayacağı kesin olarak belirtilmektedir. Ancak bizler; bu kapsam dışında kalmaktayız.

Salih HAZIR / Eğitimci YAZAR

Kamubiz.com ÖZEL HABER

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

FACEBOOK'DA BİZİ TAKİP  ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DA BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mağdur 5 ay önce

10 yıl usta öğreticilik yaptım. Dönüp arkaya baktığımda ne kadar büyük bir hata yaptığımı anladım. Çünkü mesleğimi çok seviyordum. Bugün biri geldi formasyonu varmış, benim kursumu kapatıp ona aktardılar 30 kişilik sınıfı. 10 yıllık macera benim için bitti. 10 yılda 3600 gün sigortalı olmam gerekirken 2300 günüm var, yeni kurs açılacak mı acabalarıyla saçlarım beyazladı, idarecilerin sahip çıkmaması cabası. Burdan usta öğretici olmaya hevesli olanlara diyorum ki. Bu mesleği illa yapacaksanız 1 yıldan fazla yapmayın, gidin başka işe girin. Kadro gelicek diye bakmayın, 1 kadrolu öğretmenin maaşıyla 3 usta öğretici çalıştırmayı milli eğitim iyi biliyor. Neden kadro versin? Siz cevaplayın şimdi!

Avatar
Ayşe 7 ay önce

Arkadaşlar yerel seçimlere az kaldı birlik olup sesimizi duyuralım

Avatar
Ali 11 ay önce

Yıllarca herseçim öncesi müjde müjde müjdemiz var dediler beklyin bekledik amma hiç birşey yok ortada 50-60 bin usta öğretici var seçimde aileri seçmenleri ve öğrencileri de var bunları göz önüne alırlar inşAllah

Avatar
Hatice 5 ay önce

Arkadaşlar usta öğretici denetimize başvurun birlik olalım diyarbakır hem ustaoretici derneği

Avatar
birgul 5 ay önce

lutfen artik mujdeyi istiyoruz arkadaslar sesimizi duyuralim

Avatar
Kado 5 ay önce

HerKes farklı grup kurarak ses getirmeye çalışıyor fakat metot bu olmamalı. Tek ses tek düşünce olmadıkça yine olan bizlere olcak

Avatar
Hatice 5 ay önce

Arkadaşlar usta öğretici denetimize başvurun birlik olalım diyarbakır hem ustaoretici derneği

Avatar
hatice 5 ay önce

arkadaslar diyarbakır usta ögreticiler dernegimize buyrun gelın bırlik olalım sesimizi duyuralım