HEM'de çalışan usta öğreticilere memur kadrosu kanun teklifi ile TBMM gündeminde

Halk Eğitim Merkezlerin HEM’de Çalışan kadrosuz usta öğreticilere kadro talebi TBMM Başkanlığına sunuldu. Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması amacıyla TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı halk eğitim merkezlerinde görev yapan usta öğreticilerin memur kadrolarına atanmaları amaçlanıyor.

HEM'de çalışan usta öğreticilere memur kadrosu kanun teklifi ile TBMM gündeminde

Kadrosuz Usta Öğreticilerimizin yaşadığı sıkıntıları gidermek ve hizmetlerinin karşılığı olan özlük hakların tesis edilmesini sağlamak için verdiğimiz bu kanun teklifiyle, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağli Halk Eğitim Merkezlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirtilen memur kadrolarına, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde belirlenen şartları sağlayan Kadrosuz Usta Öğreticilerin kurumlarınca atanmaları amaçlanmıştır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan kadrosuz usta öğreticilere kadro tahsisi için Devlet Memurları Kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifim ve gerekçesi ektedir. Gereğini saygılarımla arz ederim.

Barış KARADENİZ/Sinop Milletvekili

GEREKÇE

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde kısmi zamanlı çalışan yaklaşık 58000 Kadrosuz Usta Öğretici Devlet Memurları Kanununda belirtilen sorumlulukları yerine getirmekle birlikte emeklerinin karşılığı olan sosyal haklardan mahrum kalmaktadır.

Geçici personel olarak istihdam edilen Kadrosuz Usta Öğreticiler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından memur veya sözleşmeli olarak kabul edilmemekte; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ise işçi olarak sayılmamaktadır. Bu durum; statüsü belli olmayan, iş güvencesinden yoksun, hiçbir özlük hakkına sahip olmayan, ücretleri resmi tatiller, bayramlar, vb. günlerde kesintiye uğrayan, aldıkları ücret asgari ücretin bile altında olan, sosyal güvenceleri olmayan eğitim emekçisi sınıfının oluşmasına yol açmıştır.

Aynı görevde çalışan Kadrolu Usta Öğreticiler 657 sayılı kanunun tanıdığı tüm haklardan yararlanırken, kadrosuz olarak çalışan Usta Öğreticilerin hiçbir hakka sahip olmaması, aynı hizmeti gören kamu görevlileri arasında hizmet karşılık biçimleri bakımından farklılıklar oluşturarak eşitsizliğe neden olmakta ve çalışma barışını bozmaktadır. Kadrosuz Usta Öğreticiler kurumlarina 20-25 sene hizmet etmelerine rağmen kıdem tazminatı alamamakta; emeklerine rağmen kurs onayları yenilenmezse işsiz kalmakta, işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadır.

Kadrolu Usta Öğreticiler ile Kadrosuz Usta Öğreticilerin özlük haklarının eşitlenmesi için hizmet yılı (mesleki deneyimi), diploma üstünlüğü, başka bir kurumda çalışılıp çalışılmadığı gibi kesin kriterler belirlenerek kadro tahsislerinin bu kriterler doğrultusunda gerçekleştirilmesi, eşit çalışma koşullarının oluşturulması ve mağduriyetlerin giderilmesi adına atılacak önemli bir adım olacaktır.

Kadrosuz Usta Öğreticilerimizin yaşadığı sıkıntıları gidermek ve hizmetlerinin karşılığı olan özlük hakların tesis edilmesini sağlamak için verdiğimiz bu kanun teklifiyle, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağli Halk Eğitim Merkezlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirtilen memur kadrolarına, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde belirlenen şartları sağlayan Kadrosuz Usta Öğreticilerin kurumlarınca atanmaları amaçlanmıştır.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 47- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan usta öğreticiler Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca 'müştereken belirtilen memur kadroları için belirlenen şartları sağlayan kadrosuz usta öğreticiler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde kurumlarınca atanırlar.

Bu madde kapsamında usta öğreticilerin atanacağı memur kadroları başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin yapıldığı tarih itibarıyla ihdas edilerek Milli Eğitim Bakanlığına ait kadro cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş sayılır. İhdas edilen kadrolar Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

Bu maddenin uygulanmasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir.”'

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Livza 4 ay önce

Ben daha önceki yorumlarimda da belirtirim gibi ben Allah’a inanıyorum biz usta ogreticilerin hakkının zayi olmayacağını elbet hak yerini bulacağını cani gönülden dilemiştim. Bu konu üzerinde duran tüm vekillerimize şükranlarımızı dile getirmek isterim Allah hepsinden razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda gerekeni yapacağını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Allah rızası için bizlerin bu magduriyetine bir çözüm bulmanızı arz ediyorum Saygı ve sevgilerimle Allah’a emanet olun

Avatar
Nevin YÜKSEL 4 ay önce

InşAllah bizim de haklarımız olur...

Avatar
Yasemin Karaman 4 ay önce

26 senedir çalışıyorum şu kadro verilmemeli diyen arkadaşlara sesleniyorum önce bizim statüde çalışın sonra verilmesin diyin yazıklar olsun işte EGO MERHAMETSIZLIK Budur okuduysanız tam okuyun adam gibi okuyunbir yerlere gelin o zaman yıllarca çalışmışız halen bazı kendini bilmeyen kişilerin yorumuna tabi oluyoruz Bende senelerce çalışan arkadaşlarımın hepsi hak etmiştir omrumuz gitti ya BEN ALLAH SAHIDIMDIR BIR FIIL ÇALIŞIP HER DAKIKAM KURSIYERIN ISIYLE CANI GÖNÜLDEN IS YAPMIŞIMDIR VEBAL ATMAYINIZ BENIM HALK EĞITIM ARKADASLARIMADA KEFIL OLMUŞUMDUR HALK EGITIMCILERIN EKMEGINE GÖZ DIKMEYIN

Avatar
TÜLAY USTA 4 ay önce

Sayin cumhurbaskanim usta öğreticilerin emeklerini sizler cok iti biliyorsunuz bizde özlük haklarımızı istiyoruz memurmuyuz iscimiyiz bilmiyoruz LÜTFEN bizi gorun duyun sizleri cok seviyoruz TRABZON Besikduzu Halk egitim calisaniyim saygılarımla..

Avatar
Müzeyyen Çadır 4 ay önce

Hak ararken işsiz kalmayalim

Avatar
Nakkaş 4 ay önce

Vazgeçğn şu saçmalıktan neyin kimin emeği hangi üniversiteyi bitirdiğiniz maaş alıp çalışmışsınız bu emek mi bunca atama bekleyen öğretmen var sözleşmeli öğretmen var kadro bekleyen size mi kadro verilecek devletin parasını çar çur etmekten başka bir şey değil sizi çalıştırmak...doldurduğunuz sınıf defterilerini bile görünce gülüyorum ortalıkta öğretmenim dediğinizde zaten şaşkın şaşkın bakıyorum lise meznu dışardan okuyan formasyon almayandan öğretmen mi olur ben de profesör...

Avatar
ali baycan 4 ay önce

valla guzel is,varmi boyle bir dunya,sanki hayrina calisiliyor halk egitim merkezlerinde,al bir tane ne oldugu belli olmayan ogretici belgesi sonra kadro bekle...ulkede milyonlarca universiteli issiz dururken ver kadroyu oh ne guzel...teklif edilmesinde bile mantik yok...arkadas acacaksin kpss kadrosu ogrenimi tutan calisan girecek bu kadar basit...kamuda kim ne is yaparsa sukredecegine hemen kadro istiyor...bizim burda birisi haftada iki gun sabun kursu veriyor iki saat simdi kadromu alacak adalet olurmu bu...

Avatar
haso 4 ay önce

Usta öğreticilere kadro verilmemeli. Zaten halk eğitimler düzgün denetlense açılan kursların çoğunun gereksiz olduğu , hatta öğrencisinin olmadığı görülür. Kurslarda benim gördüğüm her yıl aynı örenciler var. 2-3 kişiyle kurs yapılıyor.