İdari İzinde Öğretmenlerin Ek Dersi Kesilecek mi? Toplu Sözleşme Hükmüne Göre Kesinti Olacak Mı?

Bilindiği üzere Bakanlar Kurulu kararıyla, Kurban Bayramı tatil süresi uzatılmıştı. Alınan karar ile kamu çalışanları 28/08/2017 Pazartesi, 29/08/2017 Salı ve 31/08/2017 Perşembe günleri idari izinli sayılmışlardı. Okul ve kurumlarda ek ders girişlerinin yapıldığı şu günlerde, 28/08/2017 Pazartesi, 29/08/2017 Salı ve 31/08/2017 Perşembe günlerinde, idareci ve öğretmenlere ek ders ücreti ödenip ödenemeyeceği konusunda tereddütte düşüldüğü görülmektedir.

İdari İzinde Öğretmenlerin Ek Dersi Kesilecek mi? Toplu Sözleşme Hükmüne Göre Kesinti Olacak Mı?

Bilindiği üzere Bakanlar Kurulu kararıyla, Kurban Bayramı tatil süresi uzatılmıştı. Alınan karar ile kamu çalışanları 28/08/2017 Pazartesi, 29/08/2017 Salı ve 31/08/2017 Perşembe günleri idari izinli sayılmışlardı. Okul ve kurumlarda ek ders girişlerinin yapıldığı şu günlerde, 28/08/2017 Pazartesi, 29/08/2017 Salı ve 31/08/2017 Perşembe günlerinde, idareci ve öğretmenlere ek ders ücreti ödenip ödenemeyeceği konusunda tereddütte düşüldüğü görülmektedir.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının “II. Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler” bölümü “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 24. maddesi şu şekildedir: “

(1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Bu hükümlere göre; Herhangi bir nedenle eğitime ara verilmesi kararlaştırılan il ve ilçelerde görev yapan eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklarından ek ders ücretleri tam ödenecektir.

Ancak, toplu sözleşme kararı gereği, ek ders ücretlerinin tam ödenmesi, sadece 'ders yılı' (Ders Yılı: Derslerin başladığı günden kesildiği güne kadar geçen ve iki yarıyılı kapsayan süreyi kapsar) içerisindeki iş günlerini kapsamaktadır. 

Milli Eğitim Bakanlığı, anılan günler (28/08/2017 Pazartesi, 29/08/2017 Salı ve 31/08/2017 Perşembe) için kurumda acil durumlar için asgari personel bulundurulmasını istemiştir. Buna göre tüm personelin idari izinli sayıldığı günlerde, okul ve kurumlarında görevli olarak kalan personelin (idareci ve öğretmenlerin) ek ders ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmaması gerektiğini,.

Öte taraftan, Milli bayramlara denk gelen günlerde ise ders görevini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacağı mevzuatta yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Ders Görevinin Yapılmış Sayılacağı Hâller” başlıklı 16. Maddesinde; “İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.” hükmü yer almaktadır.

Yukarıdaki karar hükmünden de anlaşılacağı üzere, Bakanlar Kurulunca, 30 Ağustos Çarşamba günü, kamu çalışanlarına idari izin olarak ilan edilmediği için, (resmi tatil-milli bayram) idareci ve öğretmenlere ek ders ödemesinin tam yapılması gerektiği şeklinde değerlendirmekteyiz.

Kamubiz.com Özel Haber

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ibrahim 3 ay önce

Bakanlığın görüş bildirmesi lazim. Tam yıl eğitim yapan okullar var.

Avatar
Fatma 3 ay önce

Meb'e bağlı 12 ay çalışan kurumlar napacak o zaman, ders yılı ibaresi geçiyo diye idari izinin ek dersini alamayacak mı?

Avatar
Ibrahim 3 ay önce

Bazı ilçeler ve iller çözüm bulmuş. Kaymakamlık onayı ile okullar açık bulundurulacak herkes ekdersini alacak

Avatar
BAY 3 ay önce

Kaymakam belden onay almak kurtarmaz ki..Yasal dayanağı olmayan ek ders nasıl ödenecek?

Avatar
Ergun İnce 3 ay önce

2 gün için çalışmadığınız açık olmayan okullarda EK DERS almayın bir zahmet...