İŞKUR, Okul ve Kurumlarda TYP Personelinin Toplam Çalışma Süresini Uzattı

Okul ve kurum müdürlerine TYP müjdesi! İŞKUR, TYP kapsamında çalışan personelin, 18 ay olarak belirlenen toplam çalışma süresini 24 aya çıkardı. Yeni düzenleme ile birlikte, MEB'de TYP kapsamında yılda 8 ay olmak üzere 3 yıl üst üste çalışan bir personel bir daha MEB'de TYP kapsamında çalışamamakta iken, alınan yeni karar gereği yılda 8 ay çalışan bir personel 3 değil 4 sene çalışabilecektir.

İŞKUR, Okul ve Kurumlarda TYP Personelinin Toplam Çalışma Süresini Uzattı

Okul ve kurum müdürlerine TYP müjdesi! İŞKUR, TYP kapsamında çalışan personelin, 18 ay olarak belirlenen toplam çalışma süresini 24 aya çıkardı. Yeni düzenleme ile birlikte, MEB'de TYP kapsamında yılda 8 ay olmak üzere 3 yıl üst üste çalışan bir personel bir daha MEB'de TYP kapsamında çalışamamakta iken, alınan yeni karar gereği yılda 8 ay çalışan bir personel 3 değil 4 sene çalışabilecektir.

Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin 66. maddesine göre TYP kapsamında çalışacak personelin haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.

Yine aynı maddeye göre, TYP uygulama süresi, her bir program için dokuz aydan fazla olamamaktadır.

Katılımcılar için yararlanma süresi, on iki ay içerisinde ayrı ayrı olarak veya bir defada en fazla dokuz aydır. Dokuz aylık süre, kişinin TYP kapsamındaki bir programdan yararlanmaya başlama tarihi üzerinden değerlendirilir. Katılımcıların programa başladığı tarihten on iki ay sonra yeniden yararlanma hakkı doğar.

AYNI KURUMDA TOPLAM 18 AY OLAN ÇALIŞMA SÜRESİ 24 AYA ÇIKARILDI

Bu düzenlemeler Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinde yer almakta olup değişmemiştir. Ancak yönetmeliğin 66. maddesinin dördüncü fıkrasında değişiklik yapılmıştır.

Buna göre, bir katılımcı aynı kurum veya kuruluşta en fazla on sekiz ay çalışabilir şeklinde olan hüküm 29 Eylül tarihinde yapılan düzenlemeyle 24 aya çıkarılmıştır.

Örnek verecek olursak, MEB'de TYP kapsamında yılda 8 ay olmak üzere 3 yıl üst üste çalışan bir personel bir daha MEB'de TYP kapsamında çalışamamaktaydı. Yapılan düzenleme gereğince örneğin yılda 8 ay çalışan bir personel 3 değil 4 sene çalışabilecektir.

YÖNETMELİĞE GEÇİCİ MADDE KONULDU

Diğer taraftan Yönetmeliğe şu geçici madde eklenmiştir:

"GEÇİCİ MADDE 6 - (1) TYP katılımcılarının 66 ncı maddenin dördüncü fıkrasında bu maddeyi ihdas eden Yönetmelik ile yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten önceki TYP'den yararlanma süreleri aynı fıkrada yer alan bir katılımcının TYP'den en fazla yirmi dört ay yararlanabileceğine yönelik hüküm kapsamında değerlendirilmez."

İŞKUR'un bu geçici maddeyle tam olarak neyi amaçladığı anlaşılamamaktadır. Zira madde metni kötü bir şekilde yazılmıştır. Ancak maddenin yazımından, 27 Eylül 2017 tarihinden önceki TYP'li sürelerin, 24 aya dahil olmadığı anlaşılmaktadır. Bir anlamda, İŞKUR önceki süreleri sıfırlamıştır. İŞKUR'un bu maddeyle ilgili açıklama yapması yerinde olacaktır.

MEB İÇİN ÖZEL DÜZENLEME,

Diğer taraftan okulların güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak Toplum Yararına Programının düzenlenebileceği yönünde, yönetmeliğe geçici madde konulmuştur. Okul güvenliği için 2017-2018 ve 2018-2019 yılları için TYP düzenlenebilecektir. İşte geçici madde:

"GEÇİCİ MADDE 5 - (1) 2017-2018 ve 2018-2019 eğitim öğretim yıllarında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okulların güvenliğinin sağlanmasına yönelik Toplum Yararına Program düzenlenebilir. Bu şekilde düzenlenecek programlarda 65 inci maddenin birinci fıkrası hükümleri ve dördüncü fıkrasında yer alan belirli bir mesleğe yönelik TYP'lerin değerlendirilmeye alınmayacağına yönelik hüküm uygulanmaz."

memurlar.net

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serpil 3 yıl önce

Bizde okullarda çalışıyoruz diğer arkadarkadaşlardan ne farkımız var onlar kadro alırken bize yok bu çok büyük bir haksızlık hakkımızı helal etmiyoruz sonra çalışın diyorlar nasıl çalışalım morellimiz sıfır

Avatar
Nuray 3 yıl önce

Niye işkur işçileri ne de kadro verilmiyor bizde bu ülkede yaşıyoruz adelet diye bir şey varsa bu haktan mahrum etmezler bizleride işAllah biz hep güveniyoruz cumhur başkanı miza bu konu da bir şey ler yapar umudumuzu kaybet meylim

Avatar
Netice 3 yıl önce

Bende Serpil hanıma katılıyorum sayın Cumhurbaşkanımızdan biz işkur calışanları nada kadro verilmesini istiyoruz aynı işi yapıyoruz her sene acaba cağıracaklar mı korkusunu yaşamak istemiyoruz.

Avatar
Fatma barlık 3 yıl önce

Bende işkur işçisiyim iş bitince yine boştayız korkusu yaşıyorum kadro olmasa bile devamlı iş istiyorum lütfen yetkililer bi çözüm bulurmusunuz

Avatar
Hatice 3 yıl önce

Bizler okulda typ özel güvenligiz sayin bakanim bizlerde daimi is istiyoruz.9 ay sonra cikarilma korkusuyla yasiyorum gözüme uyku girmiyor surekli sitres altindayiz.benim eşimde çalismiyor işini kaybetti Allah rızası için biz typ lerede çözüm bulmanizi talep ediyoruz.

Avatar
ANKARA 3 yıl önce

okullarda typ kapsamında çalışan personel okulda çalışan personelin işni yapıyor okul çalışanlar bişeyle ugraşmıyo typ kapsamında çalışanları işkur neden kontrol etmiyor her işi onlar yapıyo buna açıl bir çözüm

Avatar
Nursel 3 yıl önce

Okullar 8 aymı açık acaba sormak lazım. Şu anda çok sinirliyim.

Misafir Avatar
server yılmaz 2 yıl önce @Nursel

mrhb

Beğenmedim! (1)
Avatar
Fadime 3 yıl önce

Bende okulda özel güvenlik görevlisiyim. Okulda çalışıp taşören de olan arkadaşlar kadroya girerken typ işkur kapsaminda olanlar yani okulda ayni işi yapanlar kadroya giremiyor bunu aklim mantığım almiyor tamamen haksizlik bu durum. Meb calisanlarinada kadro istiyoruz