Maarif Müfettişleri Ne İstiyor?

MEB Teftiş Kurulu Yönetmeliği 20 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Yeni Yönetmelik sonrası, 24/5/2014 tarihli ve 29009 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ile Maarif Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği de yürürlükten kaldırıldı.

Maarif Müfettişleri Ne İstiyor?

MEB Teftiş Kurulu Yönetmeliği 20 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Yeni Yönetmelik sonrası, 24/5/2014 tarihli ve 29009 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ile Maarif Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği de yürürlükten kaldırıldı. 

Yeni Yönetmelikte; müfettiş yardımcılığına atama, müfettiş  yardımcılarının yetiştirilmesi, müfettişliğe atama, müfettiş ve müfettiş yardımcılarının görev ve yetkileri, müfettişlerin görevden uzaklaştırma yetkileri, müfettişlerin bilgi ve belge isteme yetkileri, müfettiş ve müfettiş yardımcılarının sorumlulukları ve yasaklar, müfettişlerin yazışma yöntemi ve haberleşme, MEB Teftiş Kurulu rehberlik ve denetim ilkeleri, rehberlik hizmetlerinin çeşitleri, kapsamı ve uygulanması başlıkları dikkat çeken başlıklardan oldu. 

Yeni Yönetmelik ve maarif müfettişlerinin talepleri hususunda, Tüm Eğitimciler ve Eğitim Müfettişleri Sendikası (TEM-SEN) tarafından Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanına iletilen dilekçe, bu konuda maarif müfettişleri arasında kimi rahatsızlıkların olduğunu da ortaya koydu. Dilekçede dile getirilen hususlar aynen şöyle; 

“Milli Eğitim Bakanlığınca, 2017 Ocak ayında Bakanlık Maarif Müfettişi kadrolarına atama yapmak için yapılan mülakatta 2.000’e yakın Maarif Müfettişi başarılı olmuştur.17 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla 431 Maarif Müfettişi,  Bakanlık Maarif Müfettişi kadrosuna alınmış yaklaşık 1.700 Maarif Müfettişi kadrosuzluk nedeniyle bu göreve alınamamıştır. Yurt düzeyine yayılmış 60 Bin okul ve kurumu, 1 Milyon çalışanı, 18 Milyon öğrencisi olan Milli Eğitim Sisteminde etkili ve verimli denetim hizmetinin sunulmasında Teftiş Kurulu şimdiye kadar 5.000 kişilik Müfettiş ekibiyle bile yetersiz kalmışken, 431 kişilik Müfettiş ekibiyle teftiş hizmetinin yürütülmesinin imkânsız olduğu aşikârdır. Yeterli teftiş hizmetinin sunulamaması toplumda telafisi imkânsız zararlara ve acılara sebebiyet vermektedir, vermeye devam edecektir. 150 yıllık geçmişi olan kariyer meslek mensubu, yıllarca teftiş görevi yapmış, bu alanda uzmanlaşmış, gerekli yetkinliğe,  kariyer ve liyakate sahip Maarif Müfettişlerinden,  bir kısmı göreve başlatılırken diğer kısmının maaş ve özlük hakları verildiği halde bu göreve başlatılmamış olması doğru değildir. Bakanlık Maarif Müfettişliği için 1.700 kadro tahsis edilmesini talep ediyoruz.” 

Yetişmiş insan kaynağı bu ülkenin en önemli sosyal sermayesi ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak olan en önemli unsurlardan birisidir. 

Biz de bu konuda TEM-SEN’in taleplerini yerinde buluyoruz. Çünkü Yönetmelik hükümleri doğrultusunda açılmış olan sınavı kazanmış, Bakanlık Maarif Müfettişliğine atanmayı hak etmiş, sadece kadrosuzluk medeniyle bu göreve atanamamış olan ve atıl bir şekilde il milli eğitim müdürlükleri bünyesinde görev yapan maarif müfettişlerinin, uzun yıllar boyunca edindikleri deneyim ve birikimlerin heba olmasına izin verilmemelidir. 

Abdullah Damar/ Eğitimci-Yazar

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Salihane SESSİZLİK 3 yıl önce

İllerde bırakılan Maarif Müfettişlerinin isteği:
Sadece ve sadece;
Sayın Müsteşar bey ve Rehberlik Denetim Başkanının yasa hazırlanması sırasında basınla ve Yüce Mecliste Komisyonla paylaştıkları bir söylemleri var.
"Biz Bakanlığa yapacağımız seçimde ilde çalışan maarif müfettişleri arasında bulunan 800 FETÖ'cü ve 250 PKK'lı müfettişi almayacağız" söylemiinden ssonra bizlerin FETÖ'cü ve PKK'lı olmadığını aynı kişilerin kamuoyuna söylemesini istiyoruz.
Eğerki bizler FETÖ yandaşı ya da PKK'lı isek meslekten atılmak üzere soruşturulmak istiyoruz.
Bakanlığımızın seçtiği müfettişler aslanlar gibi bizleri soruşturacaktır...
Haydi

Avatar
DUAYEN 3 yıl önce

İllerde bırakılan maarif müfettişleri FETÖ andaşı ve PKK yandaşı değildir.
Bu yaftalamaktır..
Sayın Müsteşarın bunu düzeltmesini bekliyoruz.

Avatar
Salihane SESSİZLİK 3 yıl önce

http://www.mebpersonel.com/meb/mufettisler-zam-beklerken-islerinden-oluyorlar-h204074.html
Haberin aslında bulunan ve söylemlerde yer alan Paralel Müfettişler ve PKK yandaşı müfettişlerle İllerde bırakılan Maarif Müfettişlerinin ilgisi yoktur..

Bakanlıkça bu yafta kaldırılmalıdır...

Avatar
Salihane SESSİZLİK 3 yıl önce

http://www.memurlar.net/haber/586313/meb-denetim-sistemini-yeniden-degistiriyor.html


Burada anılan paralel yapı ve pkk yandaşı müfettişler ile İllerde bırakılan maarif müfettişlerinin ilgisi yoktur.

Bakanlığımız bu yaftayı kaldırmalıdır

Avatar
Generalaliiiii 3 yıl önce

TEMSEN bu isteğinde hem geç kaldı hem de bunu istemiyor.
Gerçekten istememekte..
Bütün Milli Eğitim Maarif Müfettişleri Bakanlık Maarif Müfettişi olurlar ise Bakanlık Maarif Müfettişleri sendikasız olmak zorunda olduklarından TEMSEN üyesiz kalacak ve kapatılması gerekecektir.
Bundan dolayı bu isteklerini özellikle geç bıraktılar ve şimdi de yapılmayacağı belli olduğundan dolayı ortaya istek atıyorlar.
SAYIN KONCUK daha yasa hazırlık aşamasında 3000 kadro alın bütün maarif müfettişlerini bakanlığa çekin demişti.
Haklıydı.
Hala aynı şeyi söylüyor.

Avatar
Okan 2 yıl önce

İstanbul Özel Merkez Kayaşehir Açı özel öğretim kursunun teog öğrencisi var. Öğretmenlerin bazılarının lisansı iptal olmuş, bazısı öğretmen bile değil, Mühendislik okuyan öğrenciler öğretmenlik yapıyor. Başakşehir ilçe milli eğitimin bu durumdan haberi var. İki yıldır ruhsatsız kursu korumaktalar. Şikayetlerin hepsini geçiştirip kaçak ve usülsüz kurs kollamaktadır. Kanunlar adamına göre uygu***maktadır. Başakşehir İlçe milli eğitimdeki devlet memurları görevi kötüye kul***maktadır.