Manisa Milli Eğitim tarihinde ilk kez “Yenilikçilik Ödülü” bu okula verildi

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu, eğitim – öğretim – sportif ve sosyal faaliyetlerinde ilçede, ilde ve bölgede sürekli başarı ödülleri almakta. Okul eski metruk görüntüsünden tamamen uzak, çağdaş – modern akademik bir kampüs izlenimi vermekte, sosyal ve sportif faaliyetlerde üstün başarı ödülleri almakta..Üstelik okul taşıma merkezli bir okul iken hayırseverlerin desteği ile sıfırdan zirveye ulaşmış bir başarı öyküsüdür..

Manisa Milli Eğitim tarihinde ilk kez “Yenilikçilik Ödülü” bu okula verildi

Okul yolundan girişe kadar, sağlı – sollu bariyerler, trafik levhaları dikkatimizi çekti.  Kapıda, kurum müdürü Şahin Turanlı, eğitimci – idareci nosyonu ile bizi karşılıyor. 4 yıl önceki Salihli Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim okulu yıkılmış, yerine adeta çağdaş – modern bir eğitim kurumu inşa edilmiş… Her yer pırıl pırıl göz kamaştırıyor. Her koridorda hizmetli var, yerler her teneffüs bitimi paspaslanıyor. Lavabolar Wc ler son derece temiz ve hijyenik… Bu pozitif değişim ve dönüşüm öğrencilere de olumlu yansımış. Müdür bey bizi makam odasında ağırlarken, ders zili çalıyor; müdür bey, derse gireceğini söyleyerek, müsait olan müdür yardımcısını bize refakat etmesi için görevlendiriyor ve odasından  ayrılıyor.

Temizlik – hijyen had safhada

Müdür yardımcısı bize okulu gezdiriyor. Okul bahçesindeki rengarenk oyun alanları, okul binası ile senkronize peyzaj düzenlemesi adeta turistik tesisleri andıran estetikte yapılmış… Taşımalı eğitim servis araçlarının park alanları nizami bir şekilde oluşturulmuş (geçen yılki Almanya gezimizde ziyaret ettiğimiz; ilköğretim düzeyinde, Almanya’nın saygın okullarından biri olan Heidelberg Hauptschule’sini andırıyor)… Etrafı bakımlı çam ağaçları ve zeytinliklerle çevrilmiş, doğa ile baş başa… Okulun yemekhanesine giriyoruz; beyaz önlükleri ve kepleriyle yemekhane çalışanları, öğrenci yemek masa - sandalyelerinin temizliği ve şıklığı ile adeta 5 yıldızlı restoran görünümünde.

Manisa Milli Eğitim tarihinde ilk kez “Yenilikçilik Ödülü” bu okula verildi

Ders bitiyor ve okul müdürü Şahin Turanlı yanımıza geliyor. Bundan sonraki gezi ve gözlemlerimize o refakat ediyor. Göreve geldiği Aralık 2014 yılından bu yana her yıl üst üste DYNED (Dynamic Education / Yabancı Dilde Dinamik Eğitim) alanında Manisa il birincilikleri aldıklarını öğreniyoruz… Yine Kodla(Ma)nisa projesi kapsamında hazırladıkları "Sessiz dünyanın sesi ol" işaret dili eğitimi projesi ile Fatih Eğitim Teknolojileri Zirvesi "Geleceğin eğitime katkı ödülleri" öğrenci kategorisinde ilçe, il, bölge1.si ve Türkiye üçüncüsü olduklarını öğrendik... 2016 – 17 eğitim – öğretim yılında, Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen “Ege Bölgesi Bireysel Tür 3.  Kategorisinde ‘Değişen Okul Gelişen Nesil’ Çalışmalarında”, Manisa Milli Eğitim tarihinde ilk kez “Yenilikçilik Ödülü” bu okula verilmiş.

Okul, nezih bir akademik kolej havasında

Yine, Manisa il ve ilçeleri genelinde hiçbir okul müdürünün, maliyet ve sorumluluk yönünden üstlenmeye cesaret edemediği OHSAS 18001(İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim sistemi) Projesini tüm maliyet ve sorumluluğu ile tek başına üstlenmiş.  Kurumsal Stratejik planlama ve ekip ruhu anlayışı ile okulun kurumsal kimliğini AB standartlarına yükseltmiş… Sosyal dayanışma ve iletişim ağını il sınırlarından alıp, ulusal boyuta taşımış… Bu bağlamda, devlete hiçbir maddi külfet getirmeden; eğitim – öğretim için gerekli olan yeni nesil teknolojik malzeme-araç –gereçlerle birlikte, okulu fiziki yönden de adeta yeniden inşa etmiş…  Bilgisayar ve donanımları, sınıf içi ders araç –gereçleri…tamamı son teknolojik ürünlerden seçilmiş. Okul, nezih bir akademik kolej havasında… Öğretmenlerde – öğrencilerde büyük bir heyecan ve şevk var. Okul kuruluşundan bu güne kadar, sınavla öğrenci alan üst öğrenim kurumlarına öğrenci yerleştirememişken, 2014 yılından sonra her yıl Fen Liselerine öğrenci yerleştirecek kaliteye yükselmiş.  Öğretmenler, okullarından son derece memnunlar. Zorunlu tayin olmadığı müddetçe hiç birisi gitmek istemiyor.

Çok yönlü eğitimci – girişimci – başarılı bir yönetim lideri olmasına rağmen, son derece de tevazu sahibi olan Kurum Müdürü Şahin Turanlı’ya bu başarının sırrını sorduğumuzda; “Her alanda olduğu gibi, eğitim – öğretim alanında da lideri ‘lider’ yapan çalışma arkadaşlarıdır. Stratejik planlamayı sürdürülebilir kılan ekibidir. Ekip ruhu anlayışıdır. Özverili ve fedakârca çalışmadır. Yaklaşık 4 yıllık süre zarfında, yardımcı idareci ve öğretmen arkadaşlarımla el ele vererek okulumuzu bu günlere taşıdık. Mahalle ve köy muhtarlarımızla her ay düzenli olarak “Eğitimde ailevi ve sosyal güdülemeyi oluşturma – öğrencilerimizi, dışarıdan gelebilecek zararlı unsurlara karşı bilinçlendirme ve önlemler” konulu toplantılar yaptık ve halen da devam etmektedir. Velilerimizin evlerine heyet olarak ziyaretlerde bulunuyoruz. Eğitim – öğretim kalitemizin yükselmesinde, başarımızın artmasının temelinde azim ve kararlılık vardır. Değerler eğitimimizi sadece öğrencilerimizle sınırlamayarak, devamlılık kazanması için de ailelerine ve sosyal çevrelerine kadar taşıdık. Bu ve benzeri çalışmalarımızın planlı ve istikrarlı yapılması bizi kendiliğinden zirveye taşımaktadır. Hizmette emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Biz eğitim neferleri hizmet için varız.”  dedi.

İlçemizde sessiz  sedasız yükselen, başarıdan başarıya koşan, sağlıklı ve huzurlu bu eğitim yuvamızın öğretmenlerini, öğrenci ve velilerini, bilhassa okulun müdürü Turanlı’yı can-ı gönülden tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyoruz.

salihligazetesi.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.