MEB'den Devlet Katkısı Ödemeleri e-Okul İşlemlerine İlişkin Önemli Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Katkısı Ödemeleri e-Okul İşlemlerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

MEB'den Devlet Katkısı Ödemeleri e-Okul İşlemlerine İlişkin Önemli Açıklama

T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Konu : Devlet Katkısı Ödemeleri e-Okul İşlemleri

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi :   6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun 

Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde 

Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun.

6764 sayılı Kanun kapsamında işletmede beceri eğitimi ve staj çalışması yapan öğrencilere işletmelerce ödenecek  ücretin belirli bir bölümünün devlet katkısı olarak verileceği bilinmektedir.

 Devlet katkısı ödemeleriyle ilgili olarak e-Okul sisteminin "İşletmelerde Mesleki Eğitim Uygulamaları Modülü"nde Şubat ayında olduğu gibi toplu veri giriş işleminin yapılacağı ayrı bir bölüm açılmayacaktır. Öğrencilerle ilgili söz konusu modüle girilen bilgilerden Mart ayından itibaren o aya ait ödenek ihtiyacı, tüm okul müdürlükleri için toplu olarak sistem tarafından hesaplanacaktır. Hesaplanan miktar "Devlet Katkısı Ödemeleri Onay Ekranından", "İşletmelere Ödenecek Toplam Tutar Hesapla" butonuna basılarak görülebilecektir.

Yapılacak olan devlet katkısı ödemesinde öğrencinin beceri eğitimine gönderildiği işletmenin çalışan sayısı, resmi/özel olma durumu ve öğrencinin devamsızlık bilgileri dikkate alınacaktır. Devlet katkısı miktarının sistem tarafından zamanında ve doğru olarak hesaplanabilmesi için;

1. İşletmede beceri eğitimine/staja gönderilen öğrencilerin resmi/özel ayrımı yapılmaksızın tüm bilgileri modüle işlenecektir. 

2. Öğrencilerin devamsızlık bilgileri (MESEM ve MAÖL öğrencileri dahil) e-Okul sisteminden alınacağı için devamsızlık durumları eksiksiz olarak işlenecektir.

3. Ödenek miktarı, okul müdürlüklerince hesaplama işlemleri bittikten sonra ilgili bölümden mutlaka onaylanacaktır. Onaylama işlemi yapılıncaya kadar hesaplama bölümünden girilen bilgilere göre devlet katkısı miktarı sürekli kontrol edilebilecektir.

4. Hangi işletmeye ve hangi öğrencilere ne kadar ödeme yapılacağı ile ilgili bilgiler "Raporlama" bölümünden takip edilecektir.

5. Devlet katkısı ödemesi her ayın 10 unda okul müdürlükleri tarafından onay verildiğinde otomatik olarak hesaplanarak arşivlenecek ve o aya ait ödeme miktarı defterdarlık muhasebe/mal müdürlükleri hesabına gönderilecektir.

6. Hesaplanan devlet katkısı ödemelerinde eksiklik ya da fazlalık bulunması halinde "Eksik/Fazla Bildirilen Öğrenci ve Tutar Girişi" bölümüne işlenecektir. Bu ekrana işlenen bilgiler bir sonraki ay ödemeleri için dikkate alınacaktır.

7. Bundan sonraki aylarda ödeme yöntemi bu şekilde devam edeceğinden tekrar bilgilendirmeye gerek kalmadan öğrenci ve işletme bilgileri zamanında sisteme işlenecektir.

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için gerekli hassasiyetin gösterilmesi, konunun resmi ve özel tüm mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarına duyurulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.

Yusuf ÇİDEM

Bakan a.

Genel Müdür V.

Kamubiz.com Özel Haber

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.