MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 12.01.2019

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 12 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. MEB yönetici atama yönetmeliğinin son halinde, sınavı yapacak kurum, sınav içeriği ve yazılı sınavın ağırlığı bölümlerinde değişiklikler yaptı. Yapılan değişiklik ile MEB yazılı sınavı isterse ÖSYM de yapabilecek. Müdür ve müdür yardımcılığına yapılacak atamalar için yapılacak testte mevzuat konu ağırlıklarının yeniden belirlendi ve yazılı sınavın ağırlığı, yüzde 60'tan yüzde 80'e yükseltilirken, sözlü sınav ağırlığı yüzde 20 olarak kaldı... müdür ve müdür yardımcısı atamalarında yazılı sınav ile sözlü sınav değerlendirmeleri dikkate alınacak.

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 12.01.2019

Millî Eğitim Bakanlığından:

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARINA YÖNETİCİ

GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 21/6/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 15 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Müdürlüğünce” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 16 – (1) Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:

a) Genel kültür ve genel yetenek: %35.

b) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi: %10.

c) Değerler eğitimi: %5.

ç) Eğitim ve öğretimde etik: %5.

d) Eğitim bilimleri: %35.

e) Mevzuat (T.C. Anayasası, 5/1/1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 1/11/1984 tarihli ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 2/12/1999 tarihli ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 10/6/1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Millî Eğitim Bakanlığı başlıklı Onuncu Bölümünde yer alan hükümler): %10.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 24 üncü maddesinin birinci fıkrası ile 25 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “%60’ı” ibareleri “%80’i” olarak, “%40’ı” ibareleri ise “%20’si” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih 6 ay önce

Okullarımızın üniversitede öğrendiğimiz eğitim bilimleri bilgisi ile yönetilmesi gerekiyor.insaatci müteahhit ve evrak peşinde koşan müdürlerle okul yönetilmez.kaldi ki mevcut müdürlerin çoğu zaten mevzuatı tam bilemez bilmesi de mümkün değil.bir işi mevzuata uydurmak için açar mevzuata bakarsın. Önemli olan müdürlerin eğitim sürecini yonlendirmesidir...

Avatar
Serdar 6 ay önce

Mevzuat bileceksin ama çocuğa insana nasıl yaklaşılır, sorunlar nasıl çözülür bilmeyeceksin öylemi çok güzel tesbit tebrik ederim

Avatar
kadir 5 ay önce

Konu dağılımı iyi olmuş, mülakatın yüzde oranının düşürülmesi de olumlu bir gelişme, bence toptan kaldırılmalı mülakat olayı...

Avatar
Müdür 4 ay önce

Hangi kurumda 4 yıla bir müdür kadroları boşaltılıp tekrar atama yapılıyor. 22 yıldan beri idarecilik yapıyorum.2014 yolına kadar hep sınavla atandım.Şimdi müdür olma hevesi olanlar sınav yapılsın çığırtkanlığı yapıyor.Benim kazandığım sınavlar ne olacak.Sayın öğretmenim sizleri her 4 yılda tekrar kpss ye girme zorunluluğu getirseler.ne yaparsınız.kazanamazsanız öğretmenliğini elinizden alsalar... adil mi olacak.Bu 22 yıllık sürede boi durmadım kendimi geliştirdim. Yüksek lisans yaptım. Açık öğretim tarih bölümünü bitirdim.ayrıca gazi işletme mezunuyum. Bu arada abant izzetbaysal sınıf öğretmenliğinden mezunum.bu kadarda değil... eğitimle ilgili kitabım var...bunlarda benim liyakatım....iki yıllık öğretmenden müdür yapmak adil mi...en az on yıl meslekte pişip ondan sonra müdürlüğe almak gerekir

Avatar
murat 6 ay önce

yazıklar olsun okullar üniversitede öğrendiğimiz eğitim bilimleri ile yönetilmiyor Mevzuat bilmiyorsan boşuna yanlış karar yanlış.

Avatar
Hakan TC 5 ay önce

4ve 8 yılını dolduran yöneticiler ek 1 Lemi atanacak

Misafir Avatar
kerem 5 ay önce @Hakan TC

4 ve 8 yılını tamamlayanlar için başvurular 4-11 martta başlıyor ve EK-1 e göre yapılacak.
https://www.e-okulmeb.com/2019-okul-muduru-ve-mudur-yardimcisi-sinavi-4052/

Beğenmedim! (0)
Avatar
Hakan 5 ay önce

Görevde olan yöntiçiler sınava girecek mi.