Memur öğretmenlerin MEB'e geçiş yapması için bir planınız var mı? (Soru Önergesi)

31 Ağustos 2012 tarihli ve 28397 sayılı Resmi Gazete yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" değişikliği ile birlikte diğer kamu kurumlarda memur olarak görev yapmakta olan ve eğitim fakültesi mezunu ya da öğretmenlik yapma yeterliliğine sahip (diğer bölümlerden mezun olup pedagojik formasyon almış olan) öğretmenlerin, kurum değişikliğiyle Milli Eğitim Bakanlığı'na geçişi durdurulmuştur. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK, 25 Ekim 2018 tarihinde Anadolu Ajansı'na yaptığı bir açıklamada "Memur öğretmenlerimizle ilgili aslında bir ihtiyaç var. fakat elimizdeki kadroya baktığımızda her zaman bir öncelik yaklaşımımız var." şeklinde bir ifade kullanmıştır. Bu bağlamda MEB'in kadro ihtiyacındaki öncelik yaklaşımı nedir? Diğer kurumlardaki memur öğretmenlerin MEB'e geçiş yapmasıyla alakalı Bakanlığınızın bir planı var mıdır?

Memur öğretmenlerin MEB'e geçiş yapması için bir planınız var mı? (Soru Önergesi)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayı Ziya SELÇUK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 29.11.2018
ibrahim Halil ORAL Ankara Milletvekili

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK, geçtiğimiz ay bir soru önergesine --Bakanlığımız 11.09.2018 tarihli MEBBIS veri tabanı kayıtlarına göre öğretmen ihtiyacı 117.403 dür" şeklinde bir cevap vermiştir. Bu bağlamda, kamuoyununda takdiri olan şekilde yoğun bir öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır.

31 Ağustos 2012 tarihli ve 28397 sayılı Resmi Gazete yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" değişikliği ile birlikte diğer kamu kurumlarda memur olarak görev yapmakta olan ve eğitim fakültesi mezunu ya da öğretmenlik yapma yeterliliğine sahip (diğer bölümlerden mezun olup pedagojik formasyon almış olan) öğretmenlerin, kurum değişikliğiyle Milli Eğitim Bakanlığı'na geçişi durdurulmuştur.

KPSS ile herhangi bir kuruma atamamış olsa da Kanun Hükmünde Kararnameler ile sürekli işçi olarak atanmış öğretmenlerin olduğu da bilinmektedir.

Bu iki bilgi ışığında;
1.
Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışmayıp öğretmenlik yapamayan, ancak KPSS ile başka kurumlara atanmış kaç devlet memuru öğretmen (eğitim fakültesi mezunu ya da pedagojik formasyon sahibi) bulunmaktadır?
2. KHK'lar ile daimi işçi statüsü kazanmış kaç eğitim fakültesi mezunu ya da pedagojik formasyon sahibi vardır?
3. Şu anda MEB'e hizmet veren kaç sözleşmeli ve ücretli öğretmen bulunmaktadır? Bunların kaç tanesi Eğitim Fakültesi mezunu ya da pedagojik formasyon sahibidir? Geri kalanların mezuniyet alanları dağılımı ne şekildedir?
4. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK, 25 Ekim 2018 tarihinde Anadolu Ajansı'na yaptığı bir açıklamada "Memur öğretmenlerimizle ilgili aslında bir ihtiyaç var. fakat elimizdeki kadroya baktığımızda her zaman bir öncelik yaklaşımımız var." şeklinde bir ifade kullanmıştır. Bu bağlamda MEB'in kadro ihtiyacındaki öncelik yaklaşımı nedir? Diğer kurumlardaki memur öğretmenlerin MEB'e geçiş yapmasıyla alakalı Bakanlığınızın bir planı var mıdır?
5. KHK ile sürekli işçi statüsü kazanmış öğretmenlerin, MEB'de değerlendirilmesiyle alakalı bir görüşünüz ya da planınız var mıdır?

Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Memur Öğretmen 6 ay önce

Kamubiz ailesine tüm memur öğretmenler adına teşekkür ediyoruz. Bizi bu süreçte hiç yalnız bırakmadınız ve hak olan birşeyi savundunuz. Kanunlar da belirtilen kazanılmış hak geri alınamaz ama alındı. Biz memur öğretmenler üniversite hayatında ailesine yük olmamak ve ağır olan yüklerinide biraz hafifletmek için gece gündüz kpss çalışıp 90 üstü puanla atanan memur öğretmenleriz. Bizler kimsenin hakkını gasp etmiyoruz. Sadece yüzde 3 hakkımızı istiyoruz.

Avatar
Mehmet 6 ay önce

6 yıllık ceza yetmedi mi

Avatar
Celal Şanlı 6 ay önce

Teşekkürler....

Avatar
hakan 6 ay önce

kamuda calısan öğretmenlik mezunu memurlar ile ilgili neden bir açıklama yapmaz bakanlık. sorun bürokrasi de mi yoksa bakanda mı

Avatar
suat 6 ay önce

dershane öğretmenlerini ücretli öğretmenleri alırken yönetmelik sorun olmadı ama bize gelince yönetmelik böyle söylüyor alamayız. diğerlerini alırken yönetmelik bir şey demedi mi yada kanunlardan üstün bir şey miydi bu lanet yönetmelik de sadece bize işliyor

Avatar
Memur öğret 6 ay önce

Ne zaman cevaplanacak acaba

Avatar
ayşe 6 ay önce

kadrolu memura kpss ye gir istifa et sözleşmeli ol demek hangi eşitlik ilkesine uyuyor. kpss nin bilgi ölçümünde kıssas bile olmadığı alımın sadece mülakat puanına göre yapıldığı bir sistemde bize nasıl bunu dayatırlar. nerde anayasa nerde kanun nerde hak hukuk adalet. her şey bi kişinin hazırlayıp onay vereceği yönetmelikle hallediliyorsa kapatalım Meclisi. yasalara gerek kalmasın. her şey yönetmelikle olügarşik düzende devam etsin. kimse hakkını da aramasın

Avatar
ferhat 6 ay önce

yasal hakkımız olan öğrenim durumuna göre nakil hakkı neden inatla bir yönetmelik ile elimizden alınır