MHP'den Öğretmene Şiddete 4 Yıl Hapis Cezası Teklifi TBMM’de (21 Kasım 2019)

MHP'den tarafında öğretmenlere şiddet ve tehdit hakkında 21 Kasım 2019 tarihinde kanun teklifi verildi. TBMM’ye verilen teklife göre öğretmene şiddet ve tehditin cezası 4 yıl hapis cezası olabilecek.

MHP'den Öğretmene Şiddete 4 Yıl Hapis Cezası Teklifi TBMM’de (21 Kasım 2019)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur 
Gereğini arz ederim. Saygılarımla. 21.11.2019 
Yaşar KARADAĞ/ Iğdır Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 

Fedakârca görev yapan eğitim çalışanlarımız, bazen öğrencinin kendisi bazen de öğrenci velisi veya yakınlarının sözlü ve fiili şiddetine maruz kalabilmekte, giderek yaygınlaşan ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuran bu şiddet olaylarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. 

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan birisi de, şiddeti uygulayan kişilerin cezalandırılmayacakları ya da önemsenmeyecek bir yaptırımla karşılaşmayacakları düşüncesidir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilemeyeceği, aksine şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin yerleştirilmesi ve kamu sağlığını bozduğu için de ayrıca cezalandırılacağı düşüncesinin oluşturulması, önleyicilik açısından önemli bir adım olacaktır 

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin geldiği yer nedeniyle, Türk Ceza Kanununun birinci maddesinde belirtilen önleyicilik ve koruyuculuk işlevinin sağlanabilmesi için yeni bir düzenleme yapılarak kamu sağlığının korunması amacı ile harekete geçirilmesine acil ihtiyaç bulunmaktadır. 

Eğitim-öğretim hizmetinin gereği gibi yürütülebilmesi ise ancak güvenli ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması ile mümkün olacaktır. Güvenli ve sağlıklı çalışma ortamı; eğitim-öğretim hizmetinin sunulabilmesinin, bireylerin eğitime ulaşma haklarını kullanabilmesinin ön koşulunu oluşturmaktadır. 
Bu Kanun Teklifi; eğitim çalışanlarının güvenlik içinde çalışması için yasal koruma altına alınmasını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. 

MADDE GEREKÇELERİ 

MADDE 1-(1) Eğitim çalışanlarının güvenlik içinde çalışması için yasal koruma altına alınması hükme bağlanmaktadır. 
(2) Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan birisi de şiddeti uygulayan kişilerin cezalandırılmayacakları ya da önemsenmeyecek bir yaptırımla karşılaşmayacakları düşüncesidir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği, aksine şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin yerleştirilmesi ve kamu sağlığını bozduğu için de ayrıça cezalandırılacağı düşüncesinin oluşturulması hükme bağlanmaktadır. 
(3) Özel eğitim kurumlarında çalışan eğitim çalışanlarının da görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılması hükme bağlanmaktadır. 
(4) Suçun nitelikli halleri gösterilmektedir. Söz konusu fiillerin eğitim-öğretim hizmetinin kesintiye uğraması sonucunu doğurması halinde uygulanacak cezanın yarısı oranında artırılacağı hükme bağlanmaktadır. 
) Söz konusu suçun soruşturulması ve kovuşturulmasının şikâyete bağlı olmadığı hükme bağlanmaktadır. 
MADDE 2- Yürürlük maddesidir. 
MADDE 3- Yürütme maddesidir. 

5237 SAYILI TÜRK CEZA KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1- 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 112 nci maddesine birinci firkadan sonra gelmek üzere aşağıdaki fikralar eklenmiştir. 
“(2) Eğitim-öğretim kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı, eğitim ve öğretim hizmetinin verilmesi esnasında veya eğitim-öğretim hizmetinden kaynaklı nedenle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişi iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 
(3) Özel eğitim-öğretim kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel, bu görevleriyle bağlantılı olarak kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılır. 
(4) Bu fiiller sonucu eğitim-öğretim hizmeti kesintiye uğramış veya kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisi basit tibbi bir müdahale ile giderilebilecek ölçüde değil ise yukarıdaki fikraya göre belirlenen ceza yari oranında artırılır. 
(5) Bu suçun soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı değildir." 
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
MADDE 5- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 8 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın

Avatar
Ayhan Yılmaz 8 ay önce

Amed Kanıbozuk denen mahlukat bu yasa geçere görürsün

Avatar
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 8 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır öğretmenlere vergi muafiyeti gelsin Eğitim sistemi tamamen değiştirilmelidir Kurumlararası geçiş serbest bırakılmalıdır özel okullara kadrolu atamalar olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir özel kurumlar kamulaştırılmalıdır Bütün bakanlıklarda öğretmen kadroları açılmasını bekliyoruz Müfettişlik sınavları açılmasını bekliyoruz Milli Eğitim Müdürlüğü sınavları açılmasını bekliyoruz Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Öğretmen kadroları boş kaldı bunun için il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın Öğretmenlerin hakları iyileştirilmelidir İlkokul 5 sene olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir