Millî Eğitim Bakanlığı'nda İl Müdür Yardımcıları ve İlçe Müdürlerine Rotasyon Yok! Şube Müdürlerine Var!

MEB İl Müdür Yardımcıları ve İlçe Müdürlerine Neden Rotasyon Uygulamıyor? Millî Eğitim Bakanlığı'nda şube müdürlerine uygulanmakta olan rotasyon ilginç bir hal almış durumda. Yönetmelikte olmasına rağmen İl Müdür Yardımcıları ve İlçe Müdürlerine Rotasyon uygulanmazken, rotasyon yalnız Şube Müdürlerine uygulanmaktadır!

Millî Eğitim Bakanlığı'nda İl Müdür Yardımcıları ve İlçe Müdürlerine Rotasyon Yok! Şube Müdürlerine Var!

MEB İl Müdür Yardımcıları ve İlçe Müdürlerine Neden Rotasyon Uygulamıyor? Millî Eğitim Bakanlığı'nda şube müdürlerine uygulanmakta olan rotasyon ilginç bir hal almış durumda. Yönetmelikte olmasına rağmen İl Müdür Yardımcıları ve İlçe Müdürlerine Rotasyon uygulanmazken, rotasyon yalnız Şube Müdürlerine uygulanmaktadır!

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinde, İl millî eğitim müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ve il/ilçe millî eğitim şube müdürlerinin rotasyona tabi oldukları ifade edilmektedir. Ancak her ne hikmetse yönetmeliği uygulama noktasına gelindiğinde, rotasyon yalnız şube müdürlerine uygulanmaktadır.

İlgili Mevzuat Şu Şekildedir: 

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONELİNİN GÖREVDE YÜKSELME, UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ VE YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Bölge Hizmetine Bağlı Yer Değiştirmelere İlişkin Hükümler

Bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi kadrolar

MADDE 26  − (1) İl millî eğitim müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ve il/ilçe millî eğitim şube müdürü kadrolarında asaleten görev yapmakta olanlar, bu Yönetmelik kapsamında yapılacak bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi tutulurlar. 

Yönetmeliğe göre ilçe müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcıları da rotasyona tabidir, ancak uygulanmamaktadır. Oysa ki kanun ve yönetmeliklerin herkese eşit uygulanması gerekmektedir. Bakanlığı, şube müdürlerine rotasyon uygularken ilçe müdürlerine ve il milli eğitim müdür yardımcılarına uygulanmaması adil değildir ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır

MEB'DE ROTASYON KİMLERE UYGULANIYOR?

2015 yılında yönetmelikte yapılan bir değişiklikle, Milli Eğitim Bakanlığında görevli Şube Müdürlerine ilk kez rotasyon uygulaması getirilmişti.

Ancak gelinen noktada, eğitim camiası içerisinde il müdür yardımcılarına, ilçe müdürlerine, okul müdür/müdür yardımcılarına, öğretmenlere, şeflere, memurlara rotasyon olmazken sadece şube müdürlerine uygulanmaktadır.

Kamubiz.com ÖZEL HABER 

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.