Milli Eğitimde Çözüm Bekleyen Başlıca Sorunlar

Milli Eğitim Bakanlığı, 18 milyondan fazla  öğrenci, bir milyonu aşkın personeli ile ülkemizin en büyük bakanlığıdır. Hemen her ailenin  öğrenci çocuğu vardır, dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığında olup bitenler  81 milyon Türk milletini ilgilendirir. Bu kadar devasa Bakanlığın yönetimi haliyle zordur.. Bürokratik oligarşinin kaldırılacağı, iş ve işlemlerin daha hızlı yürüyeceği Yeni Başkanlık Sistemimizde acilen çözüm bekleyen başlıca sorunların çözüme kavuşacağı kanaatindeyim.

Milli Eğitimde Çözüm Bekleyen Başlıca Sorunlar

Milli Eğitim Bakanlığı, 18 milyondan fazla  öğrenci, bir milyonu aşkın personeli ile ülkemizin en büyük bakanlığıdır. Hemen her ailenin  öğrenci çocuğu vardır, dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığında olup bitenler  81 milyon Türk milletini ilgilendirir. Bu kadar devasa Bakanlığın yönetimi haliyle zordur.. Bürokratik oligarşinin kaldırılacağı, iş ve işlemlerin daha hızlı yürüyeceği Yeni Başkanlık Sistemimizde acilen çözüm bekleyen başlıca sorunların çözüme kavuşacağı kanaatindeyim.

 Başlıca Sorunlarımız;

1.Bu sene ilk kez uygulanan “Liselere Giriş Sistemi” uygulanabilir ve doğru bir sistemdir. Ortaöğretime başlayacak öğrencilerin % 10 kadarının “Nitelikli Okullara” yönlendirilmesi yerindedir.  Ancak Yerel yerleştirme sisteminde yer alan “Anadolu Liseleri” nin alacağı öğrenci mevcutları zamanla azaltılmalı, sınavla öğrenci alan “Nitelikli Okullar” ile yerel yerleştirmedeki Anadolu liselerinin alacağı öğrenci sayısı toplam öğrencinin %35-40’ı geçmemelidir.  Diğer bir deyişle, ortaöğretim sistemimiz; %35-40 Akademik Eğitim, %60-65  Mesleki Eğitim olacak şekilde yeniden yapılandırılmalıdır.

(http://www.kamubiz.com/teogdan-sonra-ortaogretimde-neler-yapilmali-makale,476.html)

2.2014-2015 öğretim yılından itibaren  uygulanmaya başlayan,özel okullarda okuyan öğrencilerin bir kısmına verilen devlet desteği yerinde bir uygulamadır. Özel okulda okuyan her öğrencinin devletin yükünü hafiflettiği unutulmamalı, özel okulda okuyan tüm öğrenciler bu teşvikten yararlandırılmalıdır. (http://www.kamubiz.com/ozel-okullara-devlet-destegi-uzerine-bazi-dusunceler-makale,460.html)

3.Son yıllarda özellikle meslek liselerindeki medyaya yansıyan bazı  görüntüler, öğretmenlerin sınıf disiplinini sağlamada yetersiz kaldığına ilişkin olaylar çok yönlü incelenmeli, örgün eğitimden beklentisi olmayan  öğrenciler, açık öğretim ve çıraklık eğitim merkezlerine yönlendirilerek eğitimde laçkalığa fırsat verilmemelidir.

4.Zaman zaman  bazı kendini bilmez velilerce öğretmenlere uygulanan şiddet olaylarının mutlaka önüne geçilmelidir.

5.İlk atamada uygulanan sözleşmeli öğretmen ataması uygulanırken aile bütünlüğünün korunmasının imkanları araştırılmalıdır. Zira eşi ve çocukları  yüzlerce km. uzaklıkta başka illerde bulunan öğretmenden yeterli verim alınması pek mümkün değildir.

6.Öğretmenlerin sene başı ve sene sonlarında yaptıkları “mesleki çalışmalar bu haliyle tamamen formaliteden  ibarettir, mesleki çalışmalar ya kaldırılmalı ya da  alanında uzman kişilerce her günün dolu dolu geçeceği işlevsel bir hale getirilmelidir. (http://www.kamubiz.com/ogretmenlerin-ogretim-yili-basinda-ve-sonunda-yaptiklari-mesleki-calismalar-uzerine-bazi-dusunceler-makale,618.html)

7.Aynı okulda 20-25 yıl görev yapan öğretmenler var, zaman zaman gündeme gelen ama bir türlü uygulamaya geçirilemeyen il içi  öğretmen rotasyonları yapılmalıdır.

8. Kent merkezlerinde arsaları çok kıymetli merkezi konumdaki okullarımız satılmalı, buradan elde edilecek gelirle İl ve ilçelerdeki uygun yerlerde  “Eğitim Kampusları” oluşturulmalıdır.Bu yapılabilirse  derslik sayıları çoğalacak, Bakanlığın hedefleri arasındaki normal eğitime geçişin önündeki en büyük engel kalkmış olacaktır.

(http://www.kamubiz.com/normal-egitime-gecis-uzerine-bazi-dusunceler-makale,446.html)

9.Birçok sorunun yaşandığı Pansiyonlu okullar tekrar gözden geçirilmeli, pansiyon ihtiyaç analizleri yapılmalı ihtiyaç duyulmayan pansiyonlar kapatılmalıdır. (http://www.kamubiz.com/pansiyonlu-yatili-okul-uygulamasi-tekrar-gozden-gecirilmelidir-makale,492.html)

10. Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapatılmalı ya da  yeni düzenlemeye gidilerek her ilçede ortaokul ve liseler için iki kurs merkezi belirlenmeli, tüm ilçenin öğrencileri buralarda profesyonel bir yönetim anlayışı ile hafta sonları kurslara alınmalı, öğrenciler diğer okullardaki rakiplerini ve seviyelerini görerek kendisine yön vermelidir. Yine öğrenci yıl boyu okulunda beraber olduğu öğretmenin dışında farklı öğretmenlerin de anlatımlarından faydalanmış olur.(http://www.kamubiz.com/destekleme-ve-yetistirme-kurslari-kapatilmalidir-makale,480.html)

11.Eğitimde en başarısız olduğumuz alanlardan biri de “değerler eğitimi” dir.

 Milli Eğitim Temel Kanunu ile belirlenen eğitimin genel amaçlarından da anlaşılacağı üzere eğitim ile değerler eğitimi hep iç içedir, eğitim olan her yerde yeni nesle değerlerin öğretilmesi ilk sırada yer alır. Ancak uygulama her zaman teori ile paralellik arz etmediği için, yaklaşık yarım asır önce kanunla belirlenen amaçların pek gerçekleşmediği ortadadır.Konu acilen değerlendirilip gerekli önlemler alınmalıdır. (http://www.kamubiz.com/okullarimizda-degerler-egitimi-uzerine-makale,465.html)

12.Son yıllarda  yeteri kadar kadrolu hizmetlisi bulunmayan okullarımızın temizliği “Toplum  Yararına Çalışma” programı çerçevesinde İş kur tarafından temin edilen personellerce yapılmaktadır. Ancak söz konusu personelin iş tanımlarında “Kalorifer Yakma” bulunmadığından  bir çok okulda sorunlar yaşanmaktadır. Okullarımızda ayrıca kalorifer yakma görevlisi bulunmadığına göre, İş kurla yapılan sözleşme gözden geçirilmeli, ilgili personelinin  iş tanımlarında, okullarımızın temizliği yanında kalorifer yakma görevi de resmi olarak belirlenmelidir.

Şeref ŞEN / Okul Müdürü-Bilim Uzmanı

Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Raziye 9 ay önce

Yerinde tespitler, inşAllah çözülür.

Avatar
DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ 9 ay önce

Bunlar sorun da norma fazlası olan ve diplomaya bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin sorunu sorun değil,gündem oluşturmuyor mu? Lütfen bizim içinde elinizi taşın altına koyunuz.

Avatar
MersinliEngelliHizzzzmetli 9 ay önce

YHS kapsamında çalışanlardan bahsedilmemiş.

Avatar
657 9 ay önce

Anlaşıldı. 12. madde kalorifer işini işkur çalışanına yükleyecekler. Baktılar 657'ye bağlı hizmetli görevini, tanımını, kanunu nizamı iyi biliyor. Yav biz bu kaloriferi kime yaktırırız beleş? En uygun işkur. Geçmiş olsun. Ne sınıfmış arkadaş bu sınıf yav, bir türlü çözemediler. Çözüm çok basit ama uygulamıyorlar. Bir kanun çıkacak isteyen hizmetli kalorifer belgesi alıp ay sonunda aynı ek ders gibi ek mesai parası alacak. Bak bakalım sorun kalır mı? YOOOOOO. Hizmetliye, memura gelince yok devletin parası.

Avatar
Biri dedi 9 ay önce

Genel olarak yoruma katılıyorum. Ancak özel okula giden öğrenciler meb in sırtından yükü azaltmıyor, yalnızca her sınıftan birer 2 şer öğrenci azalıyor yani bir sınıf kapatıp derslik açığa çıkmıyor. nitelikli okul mantığı yanlış. Teog sistemi güzeldi. Her öğrenci seviyesinde eğitim görüyordu. 60 meslek, 40 akademi oranı a katılıyorum. Diğer bütün sayılan hususlar çok yernde tespitler. Özellikle sınıfta sınıf huzurunu bozan eğitimle alakası olmayan çocuklar açık liseye, velisi öğretmene şiddet gösteren çocuklarda derhal başka bir ilçedeki okula nakledilmeli. Öğretmenlere acilen 3600 ek gösterge verilmeli. Başarısız yada psikolojik sorunları olan öğretmenler memırluk gb geri hizmete alınmalı.

Avatar
Yhs 9 ay önce

Yhs eğitim durumlarına uygun ünvanlara liyakat ilkesi çerçevesinde atanmalıdır

Avatar
Fatih 9 ay önce

Birleştirilmiş sınıf uygulaması ve bunun sınırı olan 10 öğrenci sayısı gözden geçirilmelidir. Vizyon 2023 olan eğitimde 1930-40 ların zorunluluktan uygulaması olan bir durum kabul edilebilir değildir. Hele ki tüm aksayan durumlarına rağmen elinizde taşımalı eğitim diye bir uygulanabilir proje varken..

Avatar
Mustafa DEĞER 9 ay önce

MEB Teşkilat Kanunu bütünü ile olmasa bile büyük bir kısmı lağvedilmiştir. Mülga olan maddeler arasında taşra teşkilatı da vardır. Bu durumda; lağvedilenler arasında bulunan aşağıdaki Yönetmeliğin 6. Maddesinin 4. Fıkrasında zikredilen ve sübjektif olarak kişilerin inisiyatifine bırakılan ve yasal olmayan, kişiye özel görev verme, keyfiyet, zaruret vb. uygulamalara maruz bırakılan, aslında personel mevzuatları itibarıyla ŞUBE MÜDÜRÜ ile Aynı Düzey Görev” olan TESİS MÜDÜRLERİ ne olacak?
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İL VE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ YÖNETMELİĞİ
./...
İl ve ilçe yöneticilerinin görevleri ve işbölümü
MADDE 6: (4) (Değişik: RG-20/9/2015-29481) Millî eğitim müdürlüklerinde bulunan tesis müdürleri, tesislerle ilgili millî eğitim müdürünün vereceği görevleri mevzuat çerçevesinde yürütürler.”