Neden İlçe Milli Eğitim Müdürlerine de Rotasyon Uygulanmaz?

Rotasyon faydalısı ise şube müdürlerine uygulandığı gibi İl milli eğitim Müdür Yardımcılarına da uygulanmalı, ilçe Müdürlerine de uygulanmalı diye düşünüyorum. Milli Eğitim Bakanlığında görevde yükselme yönetmeliğinde değişiklik yapılacağı bilgisi Genel Müdür Hamza AYDOĞDU tarafından paylaşıldı. Yeni yönetmelik hazırlanırken umarım rotasyon konusu İl Milli Eğitim yardımcılarını ve ilçe Müdürlerini de kapsar.

Neden İlçe Milli Eğitim Müdürlerine de Rotasyon Uygulanmaz?

Şube müdürlüğü rotasyonunu iki yıldır uygulanmazken bu sene şube müdürleri rotasyonunda kılavuz yayınlanarak süreç başlatıldı. Kılavuza göre, bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeler Haziran 2020’de İsteğe bağlı yer değiştirmeler Temmuz 2020’de, gerçekleştirilecektir.

Şube müdürlerinin yer değiştirmeleri, tercihleri dikkate alınarak yer değiştirmeye esas puan üstünlüğüne göre elektronik ortamda Bakanlıkça gerçekleştirilecektir

Şube müdürleri; il/ilçe millî eğitim müdürlükleri şube müdürü kadrolarına atanmak için yer değişikliği tercihinde bulunabileceklerdir.

Şube müdürlüğü rotasyon sürecinin başlamasıyla birlikte, rotasyon sürecine sevinen şube müdürlerinin yanı sıra rotasyondan hoşnut olmayan şube müdürleri de bulunmaktadır. Rotasyonun faydalı olacağını düşünüyorum. Şube müdürlerine rotasyon uygulanırken

Neden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarına Rotasyon uygulanmaz?

Neden ilçe Milli Eğitim Müdürlerine Rotasyon uygulanmaz?

Bunu anlayabilmiş değilim, rotasyon faydalısı ise şube müdürlerine uygulandığı gibi İl milli eğitim Müdür Yardımcılarına da uygulanmalı, ilçe Müdürlerine de uygulanmalı diye düşünüyorum. Milli Eğitim Bakanlığında görevde yükselme yönetmeliğinde değişiklik yapılacağı bilgisi Genel Müdür Hamza AYDOĞDU tarafından paylaşıldı. Yeni yönetmelik hazırlanırken umarım rotasyon konusu İl Milli Eğitim yardımcılarını ve ilçe Müdürlerini de kapsar.

Kariyer ve liyakat esaslı olacak yeni yönetmeliği kamuoyu çok olumlu karşıladı.

İlçe Müdürü olmak için 4 yıl öğretmenlik 4 yıl okul müdürlüğü 2 yıl şube müdürlüğü yapmış olma şartına herkesin çok ama çok olumlu bakacağı kanaatindeyim.

Tüm kadrolarda sıralı sistem olması en doğru olanıdır. Öğretmen-Müdür Yardımcısı-Okul Müdürü-Şube Müdürü veya Milli Eğitim Müdür Yardımcısı-İlçe Milli Eğitim Müdürü şeklinde bir hiyerarşiye kimsenin en ufak olumsuz bir yorum getiremeyeceği kanaatindeyim.

Elbette kariyer ve liyakat esaslı bir sistem de bu şekilde olmalıdır.

Şube müdürleri rotasyonuna olumsuz bakan bir kesim, çeşitli bahanelerle rotasyonun olmaması yönünde kamuoyu oluşturmaya çalışmaktadır. Ne pandemi ne de başka bir neden sürecin kesintiye uğraması için bir neden olmamalıdır. Nasıl ki 4-8 yılını dolduran Kurum Müdürleri ve müdür yardımcıları için süreç işliyorsa şube müdürleri içinde aynı şekilde süreç işlemelidir, devam etmelidir.

     Efendim ben bir yolunu bulur rotasyona uğramam, ücretsiz izne falan ayrılırım gibi düşünceleri eğitim yöneticisi şube müdürlerine yakıştıramam doğru bulmam

 Birçok faydası görülen Rotasyonun İl müdür yardımcılarına İlçe Müdürlerine de uygulanarak daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum. Değişime gelişime açık olmak gerekir.

Eğitimciler hangi kademe de olursa olsun, hangi bölgede,  ilde, ilçede köyde hatta kırsalda olursa olsun fedakârca çalıştıklarını görüyoruz. En üst kademeden en alt kademeye kadar yüzlerce binlerce güzel örnekler sayabiliriz. İşte eğitimci bakanımız her süreçte ve en başta fedakârca çalıştığını gördük.  Eğitimcilere moral veren pozitif yaklaşımlarını her adımında hissettik. Yine Personel Genel Müdürümüz Hamza AYDOĞDU eğitime katkı sunmak adına paylaşımlarını, pozitif yaklaşımlarını şiir tadında hissettik. Birçok il Milli Eğitimlerin eğitim programları, testler, denemeler, yaptıklarını gördük. Ankara, Bursa, Burdur, Siirt, Edirne, Zonguldak, Amasya, Sakarya, Gaziantep illerimizin birçok örnek çalışmaları kamuoyuna yansıdı gurur duyduk.

Müdürlerin, öğretmenlerin canlı derslerini, telekonferansla toplantılarını, ihtiyaç sahiplerine sırtlarında çuvalla un taşıdıklarını gördük.  Vefa gruplarında gönüllü görev aldıklarını, öğrencilerle birlikte dezenfektan, siperlik ürettiklerini gördük. Bu örnekleri çok ama çok sayabiliriz çoğaltabiliriz.

Kısaca eğitimciler her zaman destan yazmıştır ve destan yazmaya devam edecektir. Efendim günümüzde alkışlama modası da var. Eğitimciler alkışı çoktaaannnn hak ettiler.

Güzel Türkiye’min, Anadolu’nun bir köyünde nice meçhul öğretmenler ne destanlar yazmıştır ne destanlar yazacaktır. Rotasyon nedir ki gülüm, Güzel Vatanımın her tarafı güzel, her tarafında en güzel şekilde görev yapılır, nice destanlar yazılır.

En derin saygı ve muhabbetlerimle

Mustafa YILDIRIM

Eğitimci Yazar

E mail: [email protected]

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İlhan KURT 5 ay önce

Yönetmelik kapsamında onlar zaten var. Sadece keyfi olarak uygulanmıyor. Çünkü onların bir çoğu adamın bulup oralara gelmişler.

Avatar
Muhammed Ali 5 ay önce

Rotasyon olsun eyvAllah.Sadece Şube Müdürlerine olmasın, herkese olsun. Ancak bu haliyle olması da doğru değil. Bölgeler acilen güncellenmeli.Bir yerde azami çalışma zorunluluğu getirilmeli.Tüm boş kadrolar ilan edilmeli.Puan üstünlüğüne göre yerleştirme olmalı.

Avatar
Ahmet 5 ay önce

Hocam okul mud rotasyona şube mud rotasyonu aynı değildir.Burada zorunlu il değişikliği var.20 yıl önce yazılmış bölgeler ayrılmış.ist 2 bölgeden oluşuyor.36 ilçe 1.bölge.bu ne turşu ne lahana

Avatar
hdavutd 5 ay önce

17 yıllık şube müdürüyüm gerek maaş,gerek özlük hakları,gerek rotasyon,eğitim camiasının en hor görülen çalışmaları oldu.Oysa Milli eğitim de işler yükler hep onları sırtındadır.Fakat sayısal çoğunluk olmadığı içinidir bilmiyorum.Sesimize kulak veren olmuyor.Esasında çok birşey de istemiyoruz.Adalet,yönetmeliği herkese uygulayan eşitlik.Pandemi bile bize reva görülen yerdeğişikliğine mani olamdı.

Avatar
Muhammet Abdullah 5 ay önce

Rotasyona karşı olan şube müdürü yok. Bu şekliyle oluşacak mağduriyeti görmeyenler var. Oyunun ortasında kural değiştiriliyor. Bu haliyle uygulandığında şube müdürlerinden kaynaklanmayan bölge puanı adaletsizliği ciddi boyutta. Neden anlamıyorsunuz. Hiç mi empati yapmazsınız? Neden sebebini bize sormuyorsunuz? Öte yandan okul müdürleri ile şube müdürleri rotasyonunu aynı gören bir eğitimci eğitimden anlamıyor demektir.

Avatar
Yusuf Hayri 5 ay önce

ŞUBE MÜDÜRLERİNİN ZORUNLU ROTASYON ÇİLESİ

Millî Eğitim Şube Müdürleri, 12.10.2013 tarihinde 28793 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik kapsamında rotasyona tabi tutulmaktadır.

Yönetmeliğin “Bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi kadrolar” başlığı altındaki 26. Maddesinin birinci bendinde; (1) İl millî eğitim müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ve il/ilçe millî eğitim şube müdürü kadrolarında asaleten görev yapmakta olanlar, bu Yönetmelik kapsamında yapılacak bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi tutulurlar.” denilmektedir.

Yukarıda belirtildiği üzere bahse konu yönetmeliğe göre; İl bölge hizmetine bağlı zorunlu rotasyona millî eğitim müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ve il/ilçe millî eğitim şube müdürü kadrolarında asaleten görev yapmakta olanlar tabi iken, bu kapsamda ilki 2014 yılında yapılan rotasyon bugüne kadar  sadece şube müdürlerine uygulanmıştır. 

Mevzuata aykırı olduğu açıkça görülen bu uygulama hukuka uygun değildir.

Rotasyon 2018 ve 2019 yıllarında üst üste iki yıl ertelenmiştir.

Yaklaşık bir milyonluk Milli Eğitim Bakanlığı teşkilatında Şube Müdürlüğü unvanı dışındaki hiçbir unvanda böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

Rotasyonun gerekçesi; "İnsanların sürekli olarak aynı yerde bulunmasının bir takım mahzurları görülmesi, " şeklinde ifade edilmektedir.

Peki, İl Müdürleri, İl Millî eğitim müdür yardımcıları ve  ilçe millî eğitim müdürlerinin sürekli olarak aynı yerde bulunmalarında bir takım mahsurlar görülmüyor mu?,  

Ayrıca, aynı okulda uzun yıllar görev yapan çoğu zaman aynı okuldan emekli olan öğretmenler ile bakanlık merkez teşkilatında, il ve ilçe milli eğitim müdürlerinde çalışan binlerce şef ve memurlar için de bu mahsurlar geçerli değil mi?

Şube Müdürlerinin üst amirlere göre stratejik açıdan bir etkililiği yoktur. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin aldığı karar ve verdiği emirler çerçevesinde görev yapmaktadırlar.

Rotasyon kaygısıyla iş verimliği düştüğünden dolayı (Huzursuzluk, aidiyetsizlik, kaygı, geleceğe dair plansızlık, sorumluluk ve inisiyatif alamama)  kuruma zarar vermektedir.

Bu nedenle Şube Müdürleri açısından rotasyonun hiçbir kamu yararı bulunmamaktadır.

Gerçek olan şu ki; Rotasyon; moral ve  motivasyon düşüklüğüne, sorumluluk ve inisiyatif alamamaya, aidiyetsizliğe  ve buna bağlı olarak iş veriminin düşmesine neden olmaktadır.

MEB Şube Müdürlerinin zorunlu yer değişikliği için, İl ve ilçelerin ve Sosyo −Ekonomik gelişmişlik düzeyine göre oluşturulan hizmet bölgeleri ve bu bölgeler için öngörülen hizmet puanlarına göre(2, 4, 6) yıl gibi çok kısa süreler belirlenmiştir.

Atandıkları yere tam uyum sağladıkları,  tam faydalı olacakları zamanda zorunlu rotasyona uğramaktadırlar.

Birinci yılı atandıkları yeri tanımayla, dördüncü yılı da ayrılma psikolojisiyle geçirmektedirler.

Bir örnek verecek olursak; 10 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra şube müdürlüğüne atanan bir kişinin, 4 yıl üzerinden 35 yıl hizmet yaptığı düşünüldüğünde 6 defa rotasyona tabi olacaktır.

Bu çok kısa süreli yer değiştirme durumu aile düzeninin bozulmasının yanında, özellikle çocukların sürekli okul ve öğretmen değiştirmek zorunda kalmalarından dolayı psikolojilerini bozmakta ve sağlıklı bir eğitim almalarını engellemektedir.

Ayrıca, bir çok Şube Müdürü rotasyona uğrayacağı düşüncesiyle evini taşımamaktadır.

Ya günlük gidip gelmekte yahut hafta sonları evine gelmektedir.

Kimi şube müdürleri de bu düzensizliği yaşamamak için kurum değiştirmekte, kimileri bakanlığımızın merkez teşkilatına geçmekte, kimileri yerinde kalmak için başka yollara başvurmaktadır.

Rotasyon mevzusu hem şube Müdürleri açısından hem de aileleri açısından adeta zulme dönüşmüş durumdadır.

Özellikle COVİD-19 salgını sürecinde insanların evden çıkmaya korktuğu bir zamanda rotasyonun uygulanacak olması hem Şube Müdürlerini hem de ailelerini ve çocuklarını tedirgin etmekte ve kaygılandırmaktadır.

Sonuç olarak öncelikli talebimiz;

1. ROTASYON UYGULAMASININ TAMAMEN KALDIRILARAK DAHA ADİL BİR SİSTEMİN GETİRİLMESİDİR.

2. Bakanlık, eğer rotasyon uygulamasına devam etmeyi düşünecekse; o zaman da:

1. Yönetmeliğin “Bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi kadrolar” başlığı altındaki 26. Maddesinin birinci bendinde belirtilen;  “İl millî eğitim müdür yardımcısı, ilçe millî eğitim müdürü ve il/ilçe millî eğitim şube müdürü kadrolarında asaleten görev yapmakta olanlar, bu Yönetmelik kapsamında yapılacak bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi tutulurlar.” Yönetmelik maddesinin bu güne kadar yapıldığı gibi sadece Şube Müdürlerine değil, ilgili maddede ifade edilen herkese uygulanarak mevcut durumdaki hukuka aykırılık ortadan kaldırılmalıdır.

2. Sosyo-Ekonomik gelişmişlik ve kalkınmışlık düzeyleri son dönemlerde çok değiştiği için hizmet bölgeleri ve bu bölgeler için öngörülen hizmet puanlarının yeniden değerlendirilmesi, özellikle bölgelerdeki görev sürelerinin uzatılarak, çok kısa sürelerde yapılan yer değişiklerinin oluşturduğu mağduriyetler en aza indirilmelidir.

 

      

                    
                    

Avatar
Yasin yasin 5 ay önce

Sayın hocam yüreğinize sağlık durumu çok güzel özetlemişsiniz

Avatar
TUNÇ bey 5 ay önce

Yusuf Hayri hocam çok teşekkür ederim.Hepimizin sesi olmuşsun..