Öğrenciler bu proje ile matematiği sevecek

Alanında uzman ve sosyal medyanın yakından tanıdığı iki matematik öğretmeninin geliştirdiği proje son günlerde eğitim camiasının gündemine oturdu. Bu proje ile matematik dersine olan olumsuz bakış açılarının değişeceği ve matematiğin eğlenceli hale getirildiğinde sempati duyulacağı iddiası var.

Öğrenciler bu proje ile matematiği sevecek

Alanında uzman ve sosyal medyanın yakından tanıdığı iki matematik öğretmeninin geliştirdiği proje son günlerde eğitim camiasının gündemine oturdu. Bu proje ile matematik dersine olan olumsuz bakış açılarının değişeceği ve matematiğin eğlenceli hale getirildiğinde sempati duyulacağı iddiası var. 

Mukaddes KARİP ve Selçuk TÜTAK adlı iki matematik öğretmeni bu konuda kararlı ve iddialı görünüyor. Daha önce de matematiği sevdirmek için Dikkat Matematik Çıkabilir ve Matematik Hikâyeleri projeleri de eğitim camiasının takdirini toplamıştı. 

Sosyal medyada fark yaratan öğretmenler olarak bilinen ikili projeyi aşağıdaki gibi kamuoyunun bilgisine sundular. Tüm il ve ilçeler ile iş birliği ve materyal paylaşımı yapmaya da istekli olduklarını ve gerekirse maddi bir şey gözetmeden her yerde seminer de verebileceklerini söylediler. Bunun gibi birkaç projelerinin daha yakın zamanda hayata geçirileceğinin de müjdesini verdiler.

İşte proje özeti…


Proje Adı: DURAKTA MATEMATİK
Proje Tanıtımı :

İl ve ilçe merkezlerindeki otobüs duraklarında (özellikle okullara yakın olanlar), metro ve tramvay duraklarında, her yaştan vatandaşımızın matematik dersine karşı olan ön yargılarını yok etmek ve yerine matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmek ve aynı zamanda matematiği sevdirmek için matematik ile ilgili afiş, resim, karikatür hazırlayarak uygun alanlarda sergilemek projenin temelini oluşturmaktadır.

Proje Yöneticisi: Mukaddes KARİP, Selçuk TÜTAK
Telefon :  0 553 616 70 95 & 0 532 690 60 38
Mail Adresi:  karipmukaddes474@hotmail.com  basinselcuktutak@gmail.com

Projenin Gerekçesi: 
14-15 yıllık öğretmenlik hayatımızda karşılaştığımız en büyük sıkıntı; öğrencilerin matematik korkusu ve matematiğe karşı olumsuz algı ile okula geldikleri ve bu dersi başaramayacakları korkusudur. Bu ön yargıları derslerde yaptığımız etkinliklerle ve oyunlaştırmalarla büyük oranda aştığımızı gördük. Bu etkinlikleri sosyal medyada paylaştığımızda yüzlerce meslektaşımız ve velilerimizden olumlu geri dönütler aldık. Bu etkinlikler ve karikatürlerin tüm vatandaşların göreceği yer olarak metro, tramvay ve otobüs duraklarının olacağı fikri ile daha çok kişiye ulaşacağız ve bu ön yargıların kırılmasına bir nebze yardımcı olacağız. Vatandaşlar bir yandan vasıta beklerken diğer yandan da bu proje ile matematiğe karşı olumlu bakış açısı kazanacak. Eğitimin sadece dört duvar arasında kalmadığını gösteren proje adeta boş zamanın düşmanı olacak.

Projenin Amacı 
Olumsuz matematik algısını değiştirmek. Herhangi bir vasıta beklerken mecburi olarak boşa harcanan zamanları avantaja çevirebilmek. Okulu dört duvar arasından çıkarıp geniş kitlelere ulaşarak fayda sağlayabilmektir.
5.Projenin hedefleri:
- Eğlenceli çizimlerle matematiği sevdirmek.
- Karikatürler ile insanların gülümsemesini görmek.
- Yapılan etkinliklerin herkesçe duyulması.
- Durakta geçen süreyi eğitim için kullanmak.
Projenin Hedef Kitlesi:
7’den 70’e tüm vatandaşlar. Özellikle öğrenciler.
Projenin İşleyişi: 
-Yapılan etkinlikler ve çizmiş olduğumuz karikatürlerin afiş haline getirilerek otobüs, metro, tramvay gibi alanlarda uygun yerlere asılması ya da billboardlarda sergilenmesi.
-Okullara yakın duraklarda öğrenciler tarafından gözlem yapılıp, insanların afişlere olan tepkisinin gözlemlenmesi.
-Belirli aralıklarla anketler düzenlenerek proje öncesinde ve sonrasında matematik algısı ve bakış açısının değişip değişmediğinin kontrol edilmesi.
-Gerekli istatistikler ile hazırlanacak raporların Milli Eğitim bakanlığına sunulması

Zaman: 
Projenin Başlangıç Tarihi  : Eylül 2019
Projenin Bitiş Tarihi           : Eylül 2020


İşbirliği Yapılacak Kurum ve Kuruluşlar: 
 Belediye, İl ve ilçe MEM, okul aile birlikleri  
Kaynaklar: 
Okul Aile Birliği gelirleri, Belediye

11.Riskler: 
 Afişlerin tahrip edilmesi.

YENİLİKÇİ VE ÖZGÜN YÖNLERİ
Bu proje; öğrenci merkezli eğitim çalışmaları içerisinde değerlendirildiğinde öğrencinin kendisini değerli hissetmesine katkı sağlayacaktır. Öğrenciler yaptıkları çalışmaların da sergilendiğini gördükçe özgüveni artacaktır ve derse olan ilgisi artacaktır.
Proje diğer öğretmenler ve branşlar için örnek teşkil edecektir. 
Bu tür etkinlikler farklı alanlarda uygulanabilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.