Öğretmen Adaylarının Geçti/Kaldı Önerisi Bakanımız'a Eksik Aktarılmış

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz dün canlı yayında ve birçok haber kanalında, biz öğretmen adaylarının gecti/kaldı önerisi hakkında açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara bakıldığında görülen o ki, öğretmen adaylarının sözlü sınav yerine gecti/kaldı önerisi ya yanlış anlaşılmış ya da Sayın Bakanımız'a eksik aktarılmış.

Öğretmen Adaylarının Geçti/Kaldı Önerisi Bakanımız'a Eksik Aktarılmış

Öncelikle öğretmen adaylarının neden geçti/kaldı istediğine gelelim:

Puanlamadaki şans faktörünü kaldırmak komisyon üyelerinin subjektif ölçek üzerinden puan vermede zorlanmasının önüne geçmek. Puanlamada daha objektif bir standart sağlamak ve MEB'e karşı sarsılmaz bir adalet duygusunun sağlanmak için Geçti/Kaldıuygulamasını istiyorlar.

Peki geçti/kaldı olursa uygulama nasıl devam edecek ve bakanımızın bahsettiği yedek problemi oluşacak mı?

Uygulama yine aynı şekilde devam edecek,mülakata yine 3 katı aday çağrılacak ancak: Komisyon başkanları farklı puanlama yerine 60 üstü puan alan herkesi geçti kabul ederek geçen adayları KPSS puan üstünlüğüne göre sıralayacak. Aslında böyle olması yönetmelikte de belirtildiği gibi olacak.

Bakınız. 7.5. Sözlü sınava katılanların sınav puanları “Sözlü Sınav Sonuç Ekranı”na işlenecek;sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecektir.

Yönetmelikte değiştirilecek tek kısım ''Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak Kpss puanına göre sıralanacak.''

Hiçbir yönetmeliğin milletin talebi dışında yapılamayacağını dile getiren bakanımızdan yukarıda belirtildiği gibi bir uygulama yapılmasını nisandan önce umutla bekliyoruz.

Peki öğretmen adaylarının bu önerdiği uygulamaya nisanda geçilmesi kime ne zarar getirecek ve mülakatın legal hangi amacına ters düşecek?

Tabii ki mülakatın legal olan hiçbir amacına ters düşmeyecek çünkü: Mülakat ile bakanımızın da belirttiği gibi Yine öğretmenin niteliğine bakılacak, Herhangi bir örgüte, teröre meyilli olup olmadığına bakılacak ve geçemeyenlere 60'ın altında puan verilerek kaldı denilecek. Yönetmelikte de belirtildiği gibi başarılı olan adaylara 60 üstü verilecek ancak sıralama mülakat puanı yerine Kpss puanına göre yapılacak.

Öğretmen adaylarının tek istediği bu. Bu kadar basit, anlamlı, kimseye zarar vermeyecek bir önerimizin reddedilmesinin hiçbir tutar yanı yok.

Geçti/Kaldı Önerimizin İyi Anlaşılabilmesi İçin örneğimiz

•Diyelim ki Türk Dili ve Edebiyatı branşına 500 öğretmen alımı yapılacak.

•Mülakata yine 3 katı yani 1500 aday çağrılacak.

•Diyelim 1500 adaya mülakat esnasında bakıldı bu adaylardan 500'ü öğretmen olma niteliğine uygun davranamıyor ve terör örgütlerine meyilli ise o öğretmen adayına 60 puan altı verilerek öğretmen olma kimliği elinden alınacak.

•60 puan üstü verilen başarılı olan 1000 öğretmen ise mülakat puanı yerine Kpss puanına göre sıralanacak.

•Diyelim ki 30 öğretmen göreve başlamadı yerine mülakatı geçen Kpss sıralamasında bir geride olan 30 kişi çağrılacak. Bu uygulama neye ters düşüyor neresi anlaşılmıyor öğretmen adayları anlamış değil?

Kamubiz.com Özel Haber

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mağdur 3 yıl önce

Herkes herşeyi anlıyor.kimse aptl değil.Ben Allah'a havale ediyorum. hakkımi helal etmiyorum.

Avatar
Büşra 3 yıl önce

Neden yapmak istemediğini artık kabullenmiyorsunuz bakan benim için kpss önemli değil diyor mülakata bakarım diyor. İlk atamada herkes atandı şimdi geçti kaldı olursa yine haksızlık.yapılacaksa en başta yapılmalıydı

Avatar
Makul 3 yıl önce

Bu kadar makul bir önerinin kabul edilmemesi ister istemez insanın aklına kötü düşünceler getiriyor