Öğretmen Atamaları ve Branş Öğretmenlerinin Yıllardır Mağdur Edilişi

Bugün gündemde olan ve gündemden hiç düşmeyen öğretmen atamaları konusunda belirsizlik yaşanmakta, yıllarını bu mesleğe adayan insanlar belirsizlik içinde atamaların gerçekleşmesini beklemektedir.

Öğretmen Atamaları ve Branş Öğretmenlerinin Yıllardır Mağdur Edilişi

Bugün gündemde olan ve gündemden hiç düşmeyen öğretmen atamaları konusunda belirsizlik yaşanmakta, yıllarını bu mesleğe adayan insanlar belirsizlik içinde atamaların gerçekleşmesini beklemektedir. Fakat yapılan uygulamalar atamaların önünü kesmektedir. Yapılan atamaların yetersiz olması, açık olmasına rağmen atamaların henüz yapılmamış olması, kpss’siz atamaların yapılması ve bu atamaların liyakat sistemine uymaması eğitim sistemimizin emanetçisi olan Öğretmenlerimizi mağdur etmiştir. Ayrıca 2016 yılı itibariyle uygulanmaya başlanan mülakat sistemi haksızlıklar doğurabilmektedir.

Kpss puan sistemine göre sıralama ile yapılması gereken atamalar verilen kontenjanların 3 katı şeklinde yapılmaya başlanmıştır. Yani kontenjan içinde yer almayan adaylar kontenjan içerisinde yer alan adayların önüne geçebilmektedir. Ülkemizin çeşitli illerinde kurulan komisyonlar arasında tam anlamıyla bir birlikten söz edilmesi mümkün değildir, bu da mülakata giren adaylar arasında eşitsizliğe neden olmaktadır. Zaten 400 ‘e yakın komisyonun hepsinin tutarlı bir karar vermesi mümkün değildir. Bu atamaların güvenlik soruşturması şeklinde yapılması daha adil olacaktır. 

Şubat ayı öncesinde ek atama yapılacağı Sayın Milli Eğitim Bakanımızın ağzından bizzat söylenmiştir. Fakat ilerleyen zamanlarda tam tersi bir söylem ortaya atılmıştır. Şubat ayı öncesi ek atama yapılmamasının yanı sıra şubat ayında da atama yapılmayacağı dillendirilmeye başlanmıştır. Şubat ayı ASIL ATAMA dönemidir ve atama yapılması şarttır. Çünkü okullarımızda çok fazla öğretmene ihtiyaç vardır. Okullarımızdaki bu öğretmen ihtiyacı ücretli öğretmen yöntemiyle kapatılmaya çalışılmaktadır. Alınan ücretli öğretmenlerin çoğu öğretmenlik branşlarından mezun olmayan yani mesleği öğretmenlik olmayan kişilerden oluşmaktadır. Uygulanan bu yöntem eğitim sistemimize zarar vermektedir. Bütün bu konulara ek olarak kpss’siz alım yapılmış ve sınava girmiş birçok öğretmen adayı mağdur olmuştur. 2016 yılı ilk atama döneminde özellikle branş öğretmenleri bu kpss’siz alımdan çok fazla olumsuz etkilenmiştir. Zaten az kontenjan verilen branş öğretmenleri tamamen kendi kaderine terk edilmiştir. Dershane öğretmenlerine  ilk atama döneminde branş öğretmenlerine verilen kontenjanların yaklaşık %80 ‘lik kısmı ayrılmış ve mağduriyet hat safhaya ulaşmıştır. Edebiyat, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sosyal Bilgiler, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Matematik, Fen ve Teknoloji Öğretmenleri kpss’siz alımdan  çok olumsuz etkilenmişlerdir. Ayrıca daha önce Anayasa Mahkemesinin iptal etmiş olduğu bu atama 2016 yılı içerisinde KHK ile yapılmış ve anayasaya aykırı bir durum ortaya çıkmıştır.    

Öğretmen atamalarının biran önce duyurulmasını, branş öğretmenlerine adil kontenjan verilmesini(Edebiyat, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sosyal Bilgiler, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Matematik, Fen ve Teknoloji Öğretmenleri, Teknik ve Meslek Öğretmenleri, Türkçe, Pdr, Müzik, Görsel sanatlar, Besyo) şubatta kadrolu ve mülakatsız en az 40 bin atama yapılmasını talep ediyoruz.

Atama Bekleyen Branş Öğretmenleri

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 1 yıl önce

950.000 atama bekleyen ögretmnlerin hepsi magdur. din kültürü, sınıf, ingilizce hariç hepsi magdur. meslek lisesi ögretmenleri yıllardır kadro açılmasını beklerken önümüzde 6 yıl boyunca atama yapılmayacagı söylendi. şimdi meslek lisesi ögretmenleri ne yapsın?