Öğretmen Eğitimin Direğidir

Eğitim, bir toplumun geleceğini inşa etme sanatıdır. Eğitim, bir milletin gençliğini yetiştirme ve geleceğine yön verme işidir. "Ben muallim olarak gönderildim." hadisine mazhar olan kıymetli öğretmenlerimiz ise eğitimin temel direğidir. Eğitimin temeli öğretmen olduğuna göre, geleceğimizi önemsiyorsak öğretmenlerin yetişmesinden tutun da özlük haklarına kadar öğretmenlik mesleğini ve öğretmeni önemsemek gerekiyor. Bu alanda yol almak istiyorsak öğretmenlerimiz hak ettiği değere kavuşmalıdır.

Öğretmen Eğitimin Direğidir

Eğitim öğretimde sorunlar maalesef diz boyu. Bu sorunlar,  bütün yükü öğretmene yüklemekle çözülmeyeceği gibi, sadece öğretmenin düzelmesiyle de çözülmeyecektir. Millî Eğitim Sistemini içinde bulunduğu çıkmazdan kurtarmak için; eğitimin yönü, yol haritası, müfredatlar, aile, bakanlık, öğretmenler vb. eğitim bileşenlerinin düzeltilmesi için kararlı ve doğru adımlar atılmalıdır. Bakanlığın hazırlayacağı Öğretmenlik Meslek Kanunu öğretmenin tepesinde olan bir kanun değil, yanında yer alan bir kanun olmalıdır.

Sağlam bir aile yapısı olmadan, ahlaklı bir toplum oluşturmadan, sağlam bir ekonomi kurmadan, gerek lise, gerekse eğitim fakültelerinden mesleğinin ehli öğretmenler yetiştirmeden bu sorun çözülemez. İçinde bulunduğumuz şu günlerde eğitimcilerimiz, Millî Eğitim yetkililerinin yanlış uygulamaları ve öğrenci merkezli bakışı nedeniyle veli ve öğrenci karşısında itibar kaybına uğramıştır. Eskiden olduğu gibi öğretmeni, öğrenci ve veli karşısında güçlü kılacak adımlar atılmalıdır.

Öğretmenlerimiz sınıfa girip, öğrenci karşısına çıktığında kafasında geçim derdi, alacak verecek, 3600 göstergesi vb. özlük hakları ile ilgili bir endişesi olmamalıdır. Hükümet, 24 Haziran seçimleri öncesinde 3600 gösterge ile ilgili memura verdiği sözü tutmalıdır. Kısacası, yoksulluk sınırının 7 bin TL'ye dayandığı günümüzde eğitimcilerimizin yaşanabilir bir maaşla hayatlarını idame etmeleri için gerekli adımlar atılmalıdır. Her yıl öğretmenler gününde bir maaş ikramiye verilmeli ve tüm havaalanındaki vipler sadece bir gün değil tüm yıl boyunca öğretmenlere açık olmalıdır.

Kadroya geçirilen sözleşmeli öğretmenlerin aile birliklerinin sağlanması için ivedilikle eş ve sağlık özrü tayin hakkı verilmelidir.

Öğretmene şiddet konusunda öğretmenlerin meslekleriyle ilgili her türlü saldırı darp ve cinayet meselelerde saldıranlar şiddetle cezalandırılmalı, bu konuda kanuni düzenlemeler acilen yapılmalı, özellikle veliler bu konuda bilinçlendirilerek şiddete dur denilmelidir.

Öğretmenler Günü münasebetiyle öğretmen olmanın şuurunu hissederek fedakârane görevlerini yapan tüm eğitim camiasının öğretmenler günü kutlar, yarınlarımızın güvencesi öğretmenlerimizin mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmelerini Allah'tan dilerim.

Hamdi SÜRÜCÜ
Şuurlu Öğretmenler Dereği Genel Başkan

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 7 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın

Avatar
İl içi sıralar en az 10 defa çalıştırılsın 7 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın

Avatar
İl içi sıralar çalıştırılsın 7 ay önce

İl içi sıralar çalıştırılsın

Avatar
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 7 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın

Avatar
Sınıf öğretmenleri 7 ay önce

İl içi sıralar çalıştırılsın

Avatar
İl içi sıralar en az 6 defa çalıştırılsın 7 ay önce

İl içi sıralar en az 6 defa çalıştırılsın

Avatar
İl içi sıralar en az 10 defa çalıştırılsın 7 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın

Avatar
İl içi sıralar en az 10 defa çalıştırılsın 7 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır özel kurumlar kamulaştırılmalıdır özel okullara kadrolu atamalar olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir