Öğretmenlere 3600 ek göstergeye karşıyız, görevini yapamayan 3 yıl uzaklaştırılsın açıklaması!

TEDMEM tarafından sunulan 'Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin raporda, görevini yerine getirmeyen öğretmenlerin 3 yıl görevinden uzaklaştırılması gerektiği ve 3600 ek göstergeye karşı olunduğu ifade edildi.

Öğretmenlere 3600 ek göstergeye karşıyız, görevini yapamayan 3 yıl uzaklaştırılsın açıklaması!

2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan "Öğretmenlik Meslek Kanunu"na ilişkin eğitim camiası öneri ve raporlarını sunmaya devam ediyor. Bu raporlardan biri de TEDMEM'e ait. Raporda yer alan maddeler eğitim camiasında değerlendirilmeye devam ediyor. TEDMEM'in , Öğretmenlik Meslek Kanunu'na İlişkin İhtiyaç ve Öneri Raporu'nun dikkat çeken başlıkları ise şöyle:

"GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEYEN ÖĞRETMEN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILACAK"

En çok tartışılan konunun başında ise nitelikli öğretmen tartışması geliyor. Buna göre değerlendirme faaliyetleri sonucunda 2 yıl üst üste gelişme göstermeyen, mesleki gelişim etkinliklerine katılmayan öğretmenler komisyon tarafından takibe alınacak. Komisyonda okul müdürü, müdür yardımcısı, zümre başkanı ve bir milli eğitim müfettişi bulunacak. 3. yılın sonunda söz konusu komisyon değerlendirmede bulunacak. Komisyon gerekli görülen koşulları göstermeyen öğretmenler için eşit ve adil bir karar verecek. Gerekirse öğretmenin işine son verilmesine dair tavsiyesini İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirecek. Bildirldikten sonra 15 gün içinde Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilecek. Öğretmenle ilgili nihai karar verildikten sonra 60 gün içinde görev sonlandırılacak.


"ÖĞRETMENLİK İSTİHDAM MÜESSESİ DEĞİL"

Konuyla ilgili açıklama yapan TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, "Bu taslak kamuoyunda konuşulacaktır. Eğitimde haklar var sorumluluklar yok. Öğretmenlik bir istihdam müsessesi değil. Örneğin Türkiye'de yılda 826 saat ingilizce dersi veriliyor. Liseden mezun olan öğrenciler 3 cümleyi bir araya getirirken zorlanıyor. Bir öğretmen görevini yerine getiremiyorsa öğretmenlik yapmasın. Bu karar kesinlikle siyasi kaygılardan ve kişisel çıkarlardan uzak olmalı" ifadelerini kullandı.

DEĞERLENDİRME ETİK OLMAZSA İDARİ İŞLEM BAŞLATILACAK

Raporda, izleme ve değerlendirme sürecinde etik standartların ihlali veya suç teşkil edecek bir davranışın tespiti ve somut kanıtlara ulaşılması halinde ilgili disiplin hükümlerinin uygulanacağı ve idari işlem başlatılacağı aktarıldı.

"3600 EK GÖSTERGEYE KARŞIYIZ"

Kendilerine 3600 ek gösterge ile ilgili birçok mailin geldiğini söyleyen Pehlivanoğlu, "1 milyon öğretmen var Türkiye'de. Doğal olarak en çok konuşulan konulardan biri de 3600 ek göstergeler. Ancak ek göstergeye karşıyız. 3600 ek gösterge vereceğimize mahrumiyet bölgelerindeki öğretmenlere destek verilmeli" diye konuştu.

MESLEK KANUNUNDA YENİ KAVRMALAR "BAŞÖĞRETMEN" VE "UZMAN ÖĞRETMEN" UZMAN ÖĞRETMEN OLMA KRİTERLERİ

-En az 5 yıl fiili olarak öğretmenlik yapmış
-Kendi alanında veya branşında yüksek lisans derecesine sahip
-Eğitim öğretim uygulamalarında başarıları göstermiş
-Dezavantajlı, öğrenme eksiği olan öğrencilerin gelişimine ilişkin kanıtları içeren planları olan ve kanıtları içeren çıktılara sahip kişiler "uzman öğretmen " unvanına sahip olabilecek.

BAŞÖĞRETMEN OLMA KRİTERLERİ

-En az 10 yıl fiili olarak öğretmenlik yapmış
-Uzman öğretmenlik koşullarını tamamlamış
-Kendi alanında ya da branşında doktora derecesine sahip öğretmenler "başöğretmen" unvanına sahip olabilecek.
Başöğretmen ve uzman öğretmen unvanları alacak toplam öğretmen sayısı il düzeyinde planlanacak. . Bu sayı il düzeyinde, başöğretmen unvanı için ildeki toplam öğretmen sayısının %5'ini, uzman öğretmen unvanı için %15'ini geçemez. 
Özel öğretim kurumunda "başöğretmen" ve "uzman öğretmen" unvanlarının verilmesi özel öğretim kurumunun takdirine bırakılacak. Resmî öğretim kurumlarında görev yaparken alınmış olan unvanlar, özel öğretim kurumları açısından kazanılmış hak olarak değerlendirilemeyecek.

BAŞÖĞRETMEN VE UZMAN ÖĞRETMENLER NE YAPACAK?

Öğretmen yetiştirme sürecinde "başöğretmen" kavramı da dikkat çekiyor. Öğretmen yetiştirmede teori-uygulama dengesinin sağlanması için başöğretmenler öğretmen yetiştirme sürecinde görevli olacak. En az bir öğretim yılı okullarda tam zamanlı uygulama yapılacak. Bu süre içinde öğrenci, deneyimli bir öğretmen ile birlikte fiili olarak sınıfa girecek. 
Okullarda, öğretmenlik uygulamalarının gerçekleştirilmesinde görev alacak öğretmenler için “Uygulama Öğretmenliği Sertifika Programı” düzenlenecek. Bakanlık ve ilgili yükseköğretim kurulunca yürütülen programda "uzman öğretmenlere öncelik tanınacak. En az 5 yıl öğretmenlik şartı aranacak. Bu sertifikaya sahip olmayan öğretmenler "uygulama öğretmeni" olarak görevlendirilemeyecek.

HABERTÜRK

TEDMEM Öğretmenlik Kanunu Öneri Metni İçin TIKLAYINIZ.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Melike 6 ay önce

O komisyindakilerde mükemmedir eminim kendilerini degerlenfirdiklerinde acaba bulundukları yerde olmayı ne kadar hak edecekler birde oturup torpillerini bir kenara bırakıp bulundukları yer niteliklerini kendileri tasiyormu balık baştan kokar demek ki üniversite egitimleriniz yeterli değil o taşıdığınız üst yerlerde görevlerini yapacak nitelikli insan yokki bu kadar yetişen öğretmen nitelikli bulunmuyor .

Avatar
Ali 6 ay önce

Selçuk hocama sormak gerekiyor.Dünyanın parasını verip çocuklarını onların okullarına gönderen veliler var.TED okullarından mezun olan kaç öğrenci ingilizce konuşabiliyor.Lütfen bir istatistiğini paylaşsınlar.Bu işler öyle devlet okullarını eleştirmekle olmuyor.

Avatar
İsa KESKİN 6 ay önce

Kabak dönüp dolaştırılıp öğretmenlerin başına patlatılıyor. La havle...

Avatar
Ersin ÖZBEY 6 ay önce

Bu .. de kim ?

Avatar
Recep Birkan 6 ay önce

Hangi bilimsel kriterlere göre bu önerileri getiriyorsunuz? Gerçekten eğitime katkı olsun diye mi söylediniz? Yoksa laf olsun diyemi böyle bir öneri yaptınız

Avatar
AA 6 ay önce

İŞTE İŞ YAPAMAYAN ÖĞRETMENLERİN FAYDASINA DEĞİL ZARARINA ÇALIŞANLAR NE DİYECEK ÖĞRETMENLERİN EKSİĞİ VARSA HİZMETİÇİ EĞİTİME ALMALI GEREKLİ ÇALIŞMADAN SONRA GÖREVDEN ALINMALI YOKSA HERKESİ GÖREVDEN ATALIM 3600 VERMEYELİM DEMEKLE OLMUYOR

Avatar
Öğretmen 6 ay önce

Eğitim söz konusu olunca ağzı olan konuşuyor, mimarsan mimarlık yap, yeterli olup olmadığına bakmaksızın fikir yürütmek cahil cesareti heralde

Avatar
Zeki 6 ay önce

Halt etmişler...