Öğretmenlere Re’sen Verilen Yerel Seçim Görevi

Son yıllarda öğretmenler arasında oldukça rahatsızlık uyandıran bir konu ; seçimlerde RE SEN görev verilmesi…Kendine has kanunu nedeniyle sorumluluğu oldukça ağır olan aynı zamanda milli iradenin tescilinin sorumluluğunun da sırtlanıldığı bu görevi öğretmenlerimiz üstlenmek istemiyor

Öğretmenlere Re’sen Verilen Yerel Seçim Görevi

Pek çok ilçe de öncelikle gönüllü öğretmenlerin tespiti yapıldı.Gönüllülerin sayısı mevcut öğretmen kadrosunun % 15 i kadar oldu.Görev almak istemeyen geri kalan %85 arasından ise re sen görevlendirmeler yapılıyor.


Seçim kanunun ilgili maddesi aynen şöyle ;

“Sandık kurulu başkanının belirlenmesi

MADDE 22- İlçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin listesi, mülki idare amiri tarafından yerleşim yeri adresleri esas alınmak suretiyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilir. İlçe seçim kurulu başkanı, bu kamu görevlileri arasından ihtiyaç duyulan sandık kurulu başkanı sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişiler arasından mani hali bulunmayanları sandık kurulu başkanı olarak belirler.

Sandık kurulu başkanının göreve gelmemesi halinde, kamu görevlileri arasından belirlenen üye, bu üyenin de bulunmaması durumunda en yaşlı üye kurula başkanlık eder.”

Kanun aslında açık ,ama nedense bu görev büyük oranda öğretmenlere RE SEN verilmektedir.Dahası pek çok yerden gelen bilgiler gösteriyor ki bu resen yapılan görevlendirilmeler bile oldukça özensiz yapılmaktadır.Geride kalan seçim süreçlerinden örnek vermek  gerekirse ; seçim kararının alınmasıyla birlikte ilçe seçim kurullarına mazeretlerini belirten dilekçeleri veren öğretmenlere dahi resen görev verildi.Bunların içerisinde kanser hastası olan öğretmen de, 7 aylık hamile olan öğretmen de , hatta karı koca öğretmen olup çocuklarını başkasına bırakma şansı olmayanların her ikisine birden re sen seçim görevi verildiği  oldu.

Burada bir koordinasyonsuzluğun açık göstergesi söz konusudur.Seçim öncesi bu görevlendirmelerin daha düzenli şekilde yapılması gerekmektedir.Ayrıca şu da unutulmamalıdır , İlçe de görev yapan tek kamu görevlisi öğretmen değildir.

Görev büyük oranda öğretmenlere verilmek isteniyorsa ; yeterli sayıda gönüllü öğretmen bulunmadıysa ;İlçe seçim kurulu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli hareket edip gönüllü olmayan öğretmenler arasından RE SEN görev verilebilecek öğretmenlerin isim listesi istenebilir.Böylelikle personelini yakından tanıyan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü en azından gerçekten herhangi bir mazereti bulunmayanların isim listesini vermesiyle resen görevlendirmelerde itiraz ya da rahatsızlık en aza indirilmiş olacaktır.

Öğretmen haklarını savunmakla görevli tüm sendikaların bu konuya dair girişim yapmaları ve görevlendirmelerden sorumlu ilçe seçim kurullarının bu konuda biraz daha sağduyulu olmaları ve sağlıklı bir seçim süreci için biraz daha özen göstermeleri gerekmektedir.

Son olarak  seçim görevi alacak ya da almak zorunda bırakılan  öğretmen arkadaşlarında  oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir.Hemen hemen her  seçim döneminde yapılan hatalar neticesinde mesleklerini kaybeden onlarca  öğretmenin varlığına  şahitlik ediyoruz.Aman  dikkat…
Saygılar…

Murat Mehmet GÜLER/ Eğitimci Yazar

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yiğit 7 ay önce

Hocam bu işi sonuçta bir kamu görevlisi yapacak, inşaat işçicisinin sandık kurulu başkanı olması ihtimal dışı. Hemen her yerleşim yerinde (köyünde, beldesinde hatta mezrasında) devleti temsil edecek kamu görevlisi öğretmen ve İmamdır. Ayrıca seçimler okullarda yapılır. Bu nedenle de öğretmenler tercih ediliyor olabilir. Çok büyütmemek lazım, özrü olmayan tüm öğretmenlerimiz bu kutsal görevi severek yapar , özrü olanlar da ilçe seçim kurullarına müracaat ederler ve sorun çözülür.

Avatar
Hasan 7 ay önce

Arkadas bızde bu gorevın kutsallığını biliyoruz lakin bazı arkadaslarun özrü olmasına ragmen iptal etme hakkı yok bunu nasıl çözeeizi anlatmış

Avatar
Deniz Ardıç 7 ay önce

Yiğit Bey tebrik ederim çok basit ve etkili bir yorum doğrusu. Arkadaş eğitimci yazar olduğunu sanıyor ama öğrendiğime göre yazdığı bütün konular kendi çıkarı için. Yönetmelik kopyalayıp yapıştırmakla yazar olunsaydı keşke. Alan değişikliği diye,müzik öğretmenleri diye,yok koyun güden müdürler diye reklam yapıyor.Hepsi kendisi için.Öğrenmek çok zor değil kısa bir araştırma yetiyor. Bilmem kaç tıklanan yazım diye sayfasında reklam yapıyor, fakat sosyal hesabında beğeni 30'u geçmiyor. Beyefendi google nasıl kullanılır alakasız yerler nasıl tıklanır ama okunmaz bilmiyoruz sanıyor. Eğitimle ilgili bir sayfa okumamış, sınıf öğretmenliği yapamadığı için beden öğretmenliğine geçiş yapmış ama müdürlüğü de koyun gütmek sanıyor maalesef. Kendini iç dünyasını boyu gibi gösteren bir de aynası var kibirsiz ve mütevazi Mehmet Beyin. MaşAllah Allah kendisiyle olan aşkını bozmasın. Eğitime gönül vermek yürek ister. Geçen seneki yazıyı kopyala yapıştır ben yazdım de ne güzel. Bari okuyanlara haksızlık etme.

Avatar
Vedat 7 ay önce

Sınavlara gelince görev yokmu dersiniz seçimler gelincede görev kaçarsınız mazereti olmadan seçim görevi almayı ret eden öğretmene bir yıl merkezi sınavlarda görev vereceksin. Alışmışlar iki saatlik sınavda ücret almayı tabiki seçim görevi almaz