Sivas'ta 21 Okul Müdürü Görevden Alındı! 84 Müdüre Ceza Verildi. İlk Tepki Eğitim Bir Sen'den Geldi

84 Okul Müdürüne LGS Cezası Şoku! 21 Müdür Görevden Alındı! Orta Anadolu’nu Yiğidolar şehri Sivas eğitimde okul müdürlerine verilen ceza ile sarsıldı. 2018 LGS’de Türkiye 38. Olan Sivas 2019 LGS’de 59’ unculuğa gerileyince her zamanki gibi suçlu okul müdürleri oldu.

Sivas'ta 21 Okul Müdürü Görevden Alındı! 84 Müdüre Ceza Verildi. İlk Tepki Eğitim Bir Sen'den Geldi

Orta Anadolu’nu Yiğidolar şehri Sivas eğitimde okul müdürlerine verilen ceza ile sarsıldı.   2018 LGS’de Türkiye 38. Olan Sivas 2019 LGS’de 59’ unculuğa gerileyince her zamanki gibi suçlu okul müdürleri oldu.  167 ortaokulu olan Sivas’ta, 2019 LGS’de Sivas ortalamasının altında kalan 84 okul müdürü hakkında müfettişlerce soruşturma başlatıldı.  Okulları YAP(Yönetici Akademik Projesi) ile fizikî koşullar, temizlik ve hijyen bakımından önce memurlar sonra müfettişler marifetiyle denetleyen il milli eğitim müdürlüğü, bu denetim raporları ve LGS sonucuna göre Sivas ortalamasının altında kalan 84 okul müdürünün 21 tanesini İl İdaresi Kanununa dayanarak görevden aldı. Yürütülen soruşturma neticesinde 84 okul müdürünün hepsine kınama cezası verildi.

Konuya dair tweter hesabı üzerinden açıklama yapan Sivas Eğitim Bir-Sen İl Başkanı Halil İbrahim TEMİZ yapılan uygulamaya isyan etti. Şahsi tweter hesabından “ Sivas’ta LGS sınavlarında il ortalamasının altında kalan 84 okul müdürüne soruşturma açılıyor. 21 tanesi görevden alınıyor ve 4 ay sonra tamamına kınama cezası veriliyor. “dedi.

LGS’de ortalamanın altında kalan okullarla ilgili düzenlenen müfettiş raporlarında “ zümrelerde başarıyı artırıcı tedbir alınmadığı, öğretmenler kurulunda başarıyı artırıcı tedbirlerin konuşulmadığı “ gerekçesi ile ceza teklifi getirildiği öğrenildi.  Öğretmenler kurulunda ve zümre toplantılarında konuşulan her şeyin yazılmamış olabileceği gerçekliği göz ardı edildi.

Herkesin başını kuma gömdüğü ve kimsenin eğitimin temel problemlerine eğilmediği, sadece pansuman tedbirlerin alındığı, öğretmenlik mesleğinin icrasının bu kadar güçleştiği bir demde okul müdürlerine verilen bu ceza ve sadece okul müdürlerinin suçlu görülmesi anlaşılamadı. Okulların işletilememe, temizlik, kırtasiye malzemesi, hizmetli personel bulamama problemi ortada iken ve bunlara çare bulunmamışken tek suçlunun okul müdürlerinin ilan edilmesine bir mana verilemedi.  Okul müdürlerinin gece gündüz okulu yaşatmak için kaynak üretmekte tükettiği efor dikkate bile alınmadı. Öğrencilerin baş tacı edilmiş, öğrenme gayreti olmayan öğrenciye dair öğretmenin elindeki bütün argümanlar alınmış ve ayaklar baş olmuşken, öğrenciyi sınıfta tutmanın dahi marifet olduğu bir iklimde sadece okul müdürlerinin suçlu olması açıklanamadı.

Sınavın bir başarı olarak algılanamayacağı, önemli olanın bireyin kendini bulması olduğu, esas olan eğitimdir gerçeği meydanda iken, öğrenciler birbirleri ile yarıştırılamaz hakikati herkesin dilindeyken, okullarda deneme sınavı, kaynak kitap yasaklanmışken okul müdürlerinin sınavda başarısız olmaları bahanesiyle vazifeden alınıp cezalandırılmalarına bir mana verilemedi.

Sivas’ta ortaokullara ilkokul öğretmeni, fen lisesine mevzuatında sayısal ders öğretmeni olacağı belirtilmiş olmasına rağmen beden eğitimi öğretmeni görevlendirilmiş olmasına ve hiçbir mevzuat düzenlemesine, teamüle,  eğitim ilkelerine uymayan okul müdürü görevlendirilmeleri yapılmışken başarısızlığın sadece okul müdürlerine pay edilmesine mana verilemedi.

Evet, gökten meteor düşse okul müdürünün başına düşerdi ve Sivas’ta düştü. Devletin üst yönetimleri kendilerinin yapmaları gereken okullara kaynak sağlama, okulların işletilebilmesi için imkânlar oluşturma, öğrenciyi okulda öğrenmeye motive edici mevzuat düzenlemeleri yapma görevlerini biryana bırakarak güya başarısızlığın bütün faturasını okul müdürlerine kesti. 

Ceza bir yöntem olamaz. Gecesini gündüzüne katarak çalışan ve tüm eğitimi sırtlamış okullar böyle yapılarak küstürülemez.  Her öğrenci bir değerdir ve kendi ile kendi şartları ile değerlendirilir. Ülkemizde sadece yüzde 5 ‘lik öğrenciyi seçme maksatlı yapılan bir sınav üzerinden okulların başarısı ölçülmemelidir. Ya da okullara bu sınavlara hazırlama vazifesi, imkânları, kaynakları, dokümanları verilmelidir. Okulların görevi bireyi topluma en yetkin biçimde kazandırmaktır. Bu yanlıştan dönülmeli ve okul müdürlerine verilen bu ceza kaldırılmalıdır. Evet, okul müdürü kadardır lakin bu bütün günahın müdüre yükleneceği anlamına gelmez. Gelmemeli

İbrahim Hakkı Celis
memurpostasi.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safak 5 ay önce

Acaba tüm müdürler ortak kararla öğretmeliğe dönse nasıl olur sonuç

Avatar
Yiğido 5 ay önce

Bir başarısızlık var İl Müdürünün hiç mi kabahati yok O zaman İl Müdürünün de görev de alınması lazım böyle her seferinde vur abalının sırtına olmaz eğer ortada bir başarısızlık varsa balık başta kokar İl Müdürünün görevden alınması lazım anlaşılan müdür bey Müdürleri görevden alarak kendi başarısızlığını kapatmaya çalışmış

Avatar
Sivaslı 5 ay önce

Eğitim bir sen denen torpilci sendikadan ne bekliyorsunuz ki? Baktıki kendi adamları görevden alınıyor böyle bir açıklama yaptı. Ha doğru söylüyor bir yanda çünki başarılı müdür yok. Okul müdürlerinin tamamı sıfır.

Avatar
V. Reis 5 ay önce

Saçma!.çok saçma!..

Avatar
Karasancak 5 ay önce

Her şey göründüğü gibi değildir. Nedensiz ceza olmaz.

Avatar
Şevval 5 ay önce

Köprü projesi kapsamında alınan 300 öğrenci nasıl seçildi acaba

Avatar
Biz Sivas 5 ay önce

Sendika başkanı Halil İbrahim temiz mi?

Avatar
FatiHoca 5 ay önce

Sivaslı isimli gardaş, işte tam olarak senin gibilerin zihniyeti nedeniyle buradayız; ne birlikteliğimiz ne beraberliğimiz kaldı, senin gibi hunharca elestirenlerin yüzünden eleştirinin de bor kıymeti harbiyesi kalmadı. İdeolijinin dibine vurduğun, derdinin eğitim olmadığı da nasıl da belli ama sizin gibi sesi dağları kaplayanlar gerçekleri de gölgede bıraktı. Müdürlerin tamamıymış, kaç müdür tanıyorsun, tanıdıkların toplamın yüzde kaçıdır ki böyle konuşuyorsun. Sen şimdi hedefi de saptırır benimle ilgili de şucu bucu dersin şimdi, bitmediniz gitti, konuşacağınız bir şey de hiçbir zaman yoktu ama sizin gibiler yüzünden çok değerli insanlar da atlara binip gittiler, harcandı gittiler, bıktılar gittiler...