Sözleşmeli öğretmenler kadro ve aile birliği istiyor

Sözleşmeli personel olarak biz öğretmenler bir çok haktan mahrumuz. Kadrolu birisi aile birliği tayini yaparken sözleşmeliler yapmıyor, şu anda milli eğitimde boşanmalar meydana geliyor. Görevde yükselme haklarımız Yok bir çok donanımlı arkadaşlarımız görevde yükselme sınavına 5 yıldır girememekte. Hiçbir şekilde tayin haklarımız yok. İşte sözleşmeli olarak çalışan öğretmenlerin sitemize ulaştırdıkları talepleri:

Sözleşmeli öğretmenler kadro ve aile birliği istiyor

Sözleşmeli personel olarak biz öğretmenler bir çok haktan mahrumuz. Kadrolu birisi aile birliği tayini yaparken sözleşmeliler yapmıyor, şu anda milli eğitimde boşanmalar meydana geliyor. Görevde yükselme haklarımız Yok bir çok donanımlı arkadaşlarımız görevde yükselme sınavına 5 yıldır girememekte. Hiçbir şekilde tayin haklarımız yok. İşte sözleşmeli olarak çalışan öğretmenlerin sitemize ulaştırdıkları talepleri:

Sözleşmeli öğretmene kadro istiyoruz. Öğretmenin sözleşmelisi olmaz...Sözleşmeli yargı mensubu, üst düzey bürokrat, milletvekili, kuvvet komutanları var mı ki tüm bunları geleceğe yetiştiren onları o makama getiren öğretmenliğin sözleşmelisi olsun. Farklı istihdam yollarıyla alıma son verilsin, cazip teşviklerle öğretmen tutulabilir. Nitekim polis, asker ve diğer kamu görevlileri bakanlıklar nezninde yapılıyorken neden öğretmenlere reva görülüyor akla mantığa uygun bir şey değil...


Sesimizi duyurmaya yardımcı olacağınızı düşünerek size bu maili yazıyorum. Kadrolu öğretmenlerden hiç bir farkımız olmayacağı söylenirken şu an her konuda onlardan geride olduğumuz gerekçesiyle cakılı kaldığımız şehirlerde ne eşimiz yanımıza gelebiliyor ne özlük haklarımız bir kadrolu ile aynı.. aynı sınavlardan geçip, hatta fazlasını bile geride  bırakmışken “sözleşmeli misin?? Aaa 6 sene nasıl geçer? Eşinde gelemiyor yanına değil mi? Sende mi gidemiyorsun? “ gibi küçük düşürücü cümlelerle karsılaşmaktan   usandık. Lütfen bu konuda sesimiz olun..

Sözleşmeli personel olarak bizler bir çok haktan mahrumuz. Kadrolu birisi aile birliği tayini yaparken sözleşmeliler yapmıyor, şu anda milli eğitimde boşanmalar meydana geliyor. Görevde yükselme haklarımız Yok bir çok donanımlı arkadaşlarımız görevde yükselme sınavına 5 yıldır girememekte. Hiçbir şekilde tayin haklarımız yok.


Doğum ve ölüm izinlerimiz kadrolu personele göre çok düşük örneğin Şırnak’ta görev yapan bir öğretmen kardeşimiz Bartın Ulus’ta ki ailesinden annesinin cenazesine gitmesi için 3 gün ölüm izin hakkı vardır. Şırnak ilinden çıkış yapıp Ankara’ya gelmesi zaten 1 gününü alacaktır Ankara’dan Bartın ulusa otobüs ile 4,5 saatte ulaşacak. 2 gün yolda geçecek bu öğretmen izin gününün bitmeden Şırnak’ta ki görev yerine nasıl dönebilir? Zaten ailemizden uzaktayız onların cenazesine gidemediğini siz düşünün lütfen seçim öncesi bizi sevindirin kadro verilsin. Haklar verilsin.


2016 Ekim ayından bu yana sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Büyük bir onur ve gururla icra ettiğim görevimde yaklaşık 2 yıllımı geçirmiş bulunmaktayım. Devletimizin bekâsı ve yücelmesi için gelecek nesillerin iyi bir eğitim görmesi gerektiği hepimizin malumudur. Bu kutsal meslek vesilesiyle elimden geldiğince hayırlı nesiller yetiştirmek için çabalıyor olsam da, bu gençliğe yenilerini eklemek adına aile kurmak en büyük temennimdir. Bu temennimin önündeki, "6 yıl boyunca görev yeri değiştirememe" engeli kalkmadıkça bunu gerçekleştirebilmem mümkün değildir. Bütün isteğimiz, kadrolu öğretmenler ile aramızda bulunan ücret ve özlük haklarındaki farkların yanı sıra bir aile kurabilmek adına ''eş durumu tayini" hakkının da bizlere bir an evvel verilmesi olacaktır. Yapacağınız çalışmalarda kolaylıklar diler, bizlerin sesini duymanızı temenni ederim. Saygılar


Ben Ağrı’da sözleşmeli olarak görev yapmakta olan bir öğretmenim. Geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlayan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması bize vaad edildiği gibi kadrolu öğretmenlerle eşit bir şekilde yapılmadı. Gerek maddi haklarımız gerek özlük haklarımız birbirinden oldukça farklı uygulanıyor. Aynı eğitimi alıp aynı KPSS süreçlerinden geçip ayrıca mülakata tabi tutulup aynı yere atanıp da niçin bu kadar farklı uygulamalara maruz kalıyoruz? Sözleşmeli öğretmenlik, aynı yerde 6 yıl çakılı kalma, aile birliğinin sağlanmaması yalnızca sözleşmeli öğretmen olan eşler arasında eş durumu olması, tüm özlük haklarımızın sınırlı olması biz sözleşmeli öğretmenlerin motivasyonunu son derece olumsuz etkilemektedir. Doğu’da öğretmen tutmanın yolu orayı çekici hale getirmekle, Doğu tazminatı veya hizmet puanlarının hesaplanmasında sağlanacak avantajlarla sağlanmalıdır. Uygulanmakta olan sözleşmeli öğretmenlik saydığım sebeplerden dolayı kaldırılmalıdır. Lütfen sesimizi duyun. Önümüzdeki seçim bu uygulamanın kaldırılmasına  bir vesile olsun, mutlu öğretmenler mutlu nesiller yetiştirebilsin. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürlerimi sunarım..

Kamubiz.com ÖZEL HABER

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

FACEBOOK'DA BİZİ TAKİP  ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DA BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.