Sözleşmeli öğretmenlere kadro teklifi komisyona havale edildi (14 Ekim 2019)

14.07.1965 Tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi verildi. Teklif ile; sözleşmeli personel kavramı ortadan kaldırılarak sözleşmeli öğretmen olarak istihdam edilecek öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atanmaları amaçlanmaktadır.

Sözleşmeli öğretmenlere kadro teklifi komisyona havale edildi (14 Ekim 2019)

CHP'li vekilden sözleşmeli öğretmenliğin kaldrılarak kadro verilmesi teklif edildi. 7 Ekim 2019 tarihinde TBMM Başkanlığına verilen kanun teklifinde, sözleşmeli öğretmen ataması hakkındaki kanunda değişiklik yapılması ve kadro verilmesi gündeme getiriliyor. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

14.07.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifim ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim. 
Murat BAKAN /İzmir Milletvekili 

GEREKÇE 

Sözleşmeli öğretmenler büyük bir özveriyle mesleklerini ifa ederken, özlük haklarının ve iş güvencelerinin olmamasından dolayı maddi ve manevi olarak telafisi mümkün olmayan zararlara uğramaktadırlar. Eğitim-öğretimin ana unsuru olan kutsal öğretmenlik mesleği için bu durum kabul edilemez. Çocuklarımızı, gençlerimizi bilgi ile donatarak hayata hazırlayan öğretmenlerimize hak ettikleri değerin verilmesi için, tüm öğretmenlere eşit sosyal haklar ve güvence sağlanmalı, adil bir düzene geçilmelidir. 

AKP iktidarı süresi boyunca sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınacağı sözü verilmiş ancak hala tam anlamıyla uygulamaya geçilememiştir. Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılından bu yana sözleşmeli öğretmen istihdam etmektedir. Yeni yasaya göre sözleşmeli öğretmenler 3 yılını tamamlayınca kadroya alınacak görünse de yasa incelendiğinde geriye dönük mağduriyetlerin giderilmediği, ileriye yönelik de sistemin nasıl işleyeceği konusunda boşluklar olduğu şekilde sözleşmeli öğretmen kavramının tamamen ortadan kalkmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle bu kanun teklifnde yer alan değişiklikler doğrultusunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapmak suretiyle sözleşmeli personel kavramının ortadan kaldırılarak, sözleşmeli öğretmn olarak istihdam edilen öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atanmaları amaçlanmaktadır. 
 
MADDE GEREKÇELERİ 
MADDE 1- İlgili değişiklik ile, sözleşmeli öğretmen kavramının kanun metninden çıkartılması amaçlanmaktadır. 
MADDE 2- Yürürlük maddesidir. 
MADDE 3- Yürütme maddesidir. 

14.07.1965 TARIHLI VE 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1- 14.07.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4 üncü Maddesinin Sözleşmeli personel başlıklı B) bendinin ikinci paragrafında yer alan aşağıdaki ibare madde metninden çıkartılmıştır. 
“Millî Eğitim Bakanlığında norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde öğretmenlerin; 
MADDE 2- Bu Kanun hükmü yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
MADDE 3- Bu Kanun hükmünü Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
4BLİ, 4ALI OLSUN 8 ay önce

SN VEKİL BİRAZ DA DİĞER SÜRESİZ SÖZLEŞMELİLERE GÖREBİLİR Mİ ACABA?

BU ÜLKEDE ÖĞRETMEN DIŞINDA PERSONEL YOK MU?

İŞLERİ GÜÇLERİ ÖĞRETMEN HA ÖĞRETMEN

MUHALEFET DE BÖYLE YAPARSA İŞİMİZ YAŞ

Avatar
Trabzonspor 61 8 ay önce

Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir

Avatar
İl içi sıralar en az 6 defa çalıştırılsın 8 ay önce

Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir il dışı atamalar oldu özür durumu atamaları oldu müdür ve müdür yardımcılığı atamaları oldu öğretmen kadroları boş kaldı bunun için il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar en az 6 defa çalıştırılsın