Talip Geylan'dan Bakan Selçuk'a 20 maddelik talep! Sözleşmeli personel, yönetici atama, meslek kanunu, YHS personeli

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 29.06.2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’u makamında ziyaret etti. Eğitim ve eğitim çalışanlarının güncel sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunan Geylan, eğitim çalışanlarının beklentisini oluşturan birçok hususta Sayın Ziya Selçuk ile bir görüşme gerçekleştirdi. Genel Başkan’ın görüşmede dile getirdiği konulardan bazıları şöyle:

Talip Geylan'dan Bakan Selçuk'a 20 maddelik talep! Sözleşmeli personel, yönetici atama, meslek kanunu, YHS personeli

Genel Başkan Geylan şu açıklamalarda bulundu:

“Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’u ziyaret ederek, eğitim çalışanlarının güncel meseleleri hususunda görüş alışverişinde bulunduk.

Ziyarette;

1- Meslek kanununun beklentileri karşılayacak hüviyette bir an önce çıkarılması

2- Sözleşmeli öğretmenlerimizin kadroya alınması: Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması talebini yineleyen Geylan, öğretmenlerin ücretli ve sözleşmeli değil, sadece kadrolu olarak istihdam edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

3- Temmuz 2017’de atanan öğretmenlerimizin Ağustos mazeret tayinlerinin yapılması: 2017 yılının Temmuz ayında atanan öğretmenlerin büyük kısmının güvenlik soruşturmaları nedeniyle ağustos ayından sonra göreve başladığı için 3 yılını doldurmadığını hatırlatan Geylan, bu öğretmenlerimizin mazeret tayini başvurusunda bulunamayacaklarını kaydetti.  Konuyla ilgili bir düzenleme yapılmasını isteyen Geylan, ailelerin yaşadığı bölünmüşlüğe son verilmesi gerektiğini bildirdi.

4- Kul hakkı yemenin aracı olan mülakatın tüm süreçlerden kaldırılması

5- Liyakati esas alan adaletli bir yönetici atama sisteminin getirilmesi, hazırlanan yönetmeliklerin iyi niyetli öneriler de dikkate alınarak bir an önce hayata geçirilmesi: Eğitimin her alanında liyakat ve ehliyetin merkeze alındığı bir sistemin gerekliliğine dikkat çeken Genel Başkan Talip Geylan, Yönetici Atama Yönetmeliği başta olmak üzere diğer yönetmeliklerin de yapıcı ve iyi niyetli öneriler de dikkate alınarak, en kısa sürede çıkarılmasını istedi.

6- Proje okullarına yönetici ve öğretmen atamada yaşanan rezaletlerin sonlandırılması: Proje okullarına yönetici ve öğretmen atamada yaşanan adam kayırmacılığın eğitimimizi geriye götürdüğünü söyleyen Geylan, proje okullarının da yönetmelik kapsamına alınmasını istedi. Bu okullara sınavla akademik başarısı üst düzey öğrenciler alındığını, ancak yöneticilerin sınavsız, torpille atandığını söyleyen Geylan, MEB’in bu okulları çetelere emanet etmemesi gerektiğini kaydetti.

7- MEB’in taşra teşkilatının çetelerden kurtarılmasını isteyen Geylan, bu virüsten kurtulmanın yolunun adaletli, liyakatli yönetmeliklerin çıkarılmasından geçtiğini belirtti

8- Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da eğitim öğretime hazırlık ödeneği verilmesi: Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapanların her eğitim-öğretim yılı başında verilen Eğitime Hazırlık Ödeneğinden yararlandırılması

9- Okul öncesi öğretmenlerimizin teneffüs hakkı

10- Kariyer basamaklarının hizmet yılı esasına göre düzenlenmesi: Kariyer basamaklarının hizmet yılı esasına göre düzenlenmesini talep eden Geylan, 10 yılını dolduran her öğretmenimiz ‘uzman’, 20 yılını dolduran her öğretmenimizde ‘başöğretmen’ unvanı almalıdır” dedi.

11- Özür grubu tayinlerde yaşanan sıkıntıların giderilmesi, sıra tayini uygulamasının getirilmesi,

12- Birden fazla tutulan nöbetlere de ücret verilmesi

13- Alan değişikliğinin her yıl düzenli yapılması: Talip Geylan, alan değişikliğinin de her yıl düzenli yapılmasının önemine dikkat çekti

14- Zorunlu çalışma yükümlülerine Zorunlu Hizmet Tazminatı ödenmesi

15- Teftiş sisteminin yapılandırılması, tüm müfettişlerimizin Bakanlık Maarif Müfettişi olarak istihdam edilmesi

16- Maaş karşılığı ders yükünün tüm öğretmenler için 15 saat olarak belirlenmesi

17- Rehberlik öğretmenlerimizin başta nöbet konusu olmak üzere sorunlarının çözülmesi

18- Soruşturma ve disiplin cezalarının uygulanması sürecinde yanlı tutumlara son verilmesi

19- Sendikal tarafgirlikle hareket eden eğitim yöneticilerine müsaade edilmemesi: Talip Geylan ayrıca sendikal tarafgirlikle hareket eden eğitim yöneticilerine müsaade edilmemesini de istedi.

20- Genel Başkan Geylan, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun 657 Sayılı DMK’dan kaynaklanan hakların baki kalması kaydıyla en kısa sürede çıkarılmasını istedi.

Dilerim Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim çalışanlarının beklentilerini tatmin edecek uygulamaları bir an önce hayata geçirir.

Türk Eğitim-Sen olarak takipçisi olacağız…”

Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HİZMETLİ 5 gün önce

SAYIN BAKANIM.EK GÖSTERGE ALMAYANLARIN HALİ NE OLACAK? YHS PERSONELİNE G.İ.H KADROSUNA GECİŞİ SAĞLANMADIKÇA ÇİLEMİZ BİTMEZ. Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMENİZİ BEKLİYORUZ. BÜBAŞİRLEREDE OLDUGU GİBİ .

Avatar
yhs 5 gün önce

sn başkan yhs bir defaya mahsus eğitim durumuna göre kaldırılacaktı ne oldu

Avatar
Yardımcı hizmetli 4 gün önce

Yardımcı hizmetli kaldırılmalı Gih sınıfı olmalı yazık deyilmi günah deyilmi vicdanınız hiç mi sızlamıyor piskilojimiz bozuldu yeter artık yeter sizinde çocuklarınız var bizleri çocuklarınınız yerine koyun yhs kaldırılmalı

Avatar
İsmail 5 gün önce

Bir çok haklı talebin farklı sendikalardan olsakta tüm eğitim çalışanlarınca desteklenmesi dileğiyle emeği geçenlere teşekkür ederim.