Ücretli öğretmenlere kadro Cumhurbaşkanlığa soruldu (26 Kasım 2019)

Ücretli öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesi önerisine ilişkin 9 maddelik soru önergesi 26 Kasım 2019 tarihinde TBMM'ye sunuldu.

Ücretli öğretmenlere kadro Cumhurbaşkanlığa soruldu (26 Kasım 2019)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA 

Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Ve 99. Maddeleri uyarınca T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 25.11.2019 
Ömer Fethi Gürer /Niğde Milletvekili 

Ücretli öğretmenler, senelerdir ülkenin her yerinde çalışan ve ek ders karşılığı görev alan, maaşı kadrolu öğretmenlerden çok daha düşük emekçi insanlardır. 

Tam ay çalıştıkları halde asgari ücretten daha düşük bir ücret almaktadırlar. Bu durum hem manevi hem de maddi olarak bu işi yapan ücretli öğretmenlerin psikolojisini bozmuş aile birlikleri sarsılmıştır. 

Ücretli öğretmenler toplumda, okullarda yine ikinci sınıf öğretmen olarak görülmekte; hem veliler hem öğrenciler hem diğer kadrolu öğretmenler tarafından talep görmemektedirler. 

Diğer hiç bir sektörde ücretli çalışan olmadığı halde devletin en önemli sektöründe bu şartlarda öğretmenlerin çalıştırılması eğitim kalitesini düşürmektedir. 

1- Ücretli öğretmenlerin SGK primi 16 - 17 gün üzerinden, haksız bir hesaplama yöntemi ile yatırılıyor. Bu konuda açılan davalar sonucunda ücretli öğretmenlerin haklı bulunduğu oldukça fazla emsal kararlar bulunmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi yönünde herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır ? 

2- Ücretli öğretmenlerin milli bayramlar ve hava şartlarından ötürü yapılan tatillerde maaşı kesilmektedir. Bu, aynı işi yapan iki kişi arasından ücreti zaten düşük olan bir öğretmen için ceza anlamına gelmektedir. Ayrıca yaz tatili ve ara tatillerde maaş ödenmemektedir. Bu durumun hakkaniyetli bir hale kavuşturulması adına bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır ? 

3- Ücretli öğretmen maaşında belirgin bir artış olmamaktadır. Ücretli öğretmenin maaşı olmadığı için sadece ek ders ücretine zam geldiğinde geliri cüzi bir miktarda artmaktadır. Bu bağlamda adaletli bir ücret politikası sağlanmaya yönelik bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır ? 

4- Her sigortalı çalışanın işten çıktığı zaman belirli şartları sağlaması kaydıyla aldığı işsizlik ödeneği ücretli öğretmenlikte yoktur. Ev geçindiren geçimini bu meslek ile yapan öğretmenlerimiz işsiz kalınca mağdur olmaktadır. Bu yönde bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir? 

5- Ücretli öğretmenlere okullarda çalışırken nöbet ve nöbet parası verilmemektedir. Öğretmenin yetersiz olduğu okullarda yine nöbet tutup okullara destek vermekte olan ücretli öğretmenlerin bu mağduriyetlerin giderilmesi yönünde bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır ? 

6- Özel eğitim kurumlarına ait sınıflarda ve okullarında çalışan ücretli öğretmenlerin ek ders ücreti bu okullarda çalışan kadrolu öğretmenler gibi yüzde 25 fazla olarak ödenmemektedir. Bu alanda düzenleme yapılması planlanmakta mıdır? 

7-“Yüz günlük eylem planı” içinde ücretli öğretmenlere yüzde 100 zam verilecek sözü verildiği halde maaşlarda herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Ücretli öğretmenler . gerçekten hem çalışma şartları hem de atama durumunda mağdur edilmiştir. Ücretli öğretmenlere verilen sözün tutulması adına herhangi bir planlama yapılmakta mıdır? 

8- Ücretli öğretmenlerin kadroya alınması konusunda bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir? 

9- 5000 ücretli öğretmenin sözleşmeli öğretmen olarak atanması ile ilgili olarak, atamada yapılan KPSS puan barajının 50'den 60'a çekilmesi, kontenjanların atamdan önce açıklanması gibi mağduriyetlerin giderilmesi düşünülmekte midir?

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VEKİL İMAMLAR İÇİN NERDE KANUN TEKLİFLERİNZ 9 ay önce

AYNISI DİYANETTE MERDİVEN ALTI İŞKURDAN TEMİZLİK GÖREVLİSİ ADI ALTINDA SONRA SİGORTASIZ FAHRİ İMAM CEMAATLER TARİKATLAR TRAFINDAN 3 CÜSÜ VEKİL İMAM VEKİL MÜEZZİN KADROLU ŞARTLARINDA GÖREV KPSS DŞYANETIN YETERLİLİK PUANI VE BOŞ KADRO İÇİN SÖZLÜ MÜLKATI GEÇENLER 657 tABİ ASKERİ ÜCRETLİ 4C EMEKLİ SANDIGINSİGORTALI MAAŞ YARI MAAŞ KADROLU GELİNCE L SİOKGA ATIP İŞSZ BIRAKILN AİLELER EŞ ÇOLUK ÇOCUĞUYLA PERİŞN HALE SOKTUNZ 10 YILDIR HAKKIMIZI HELAL ETMİYRUZ HEM 2013 GECESİ VEK

Avatar
Ahmet 9 ay önce

Hakkımızı çalıp saray yapanlar, özel jetler alana, yurtdışı hesaplara yatıranlara haram zıkkım olsun.

Avatar
5000 kadroda haksızlık yapıldı 7 ay önce

13 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum. aile reisiyim. ev geçindiriyorum. kpss ye hangi ara çalışabilirim ki? hizmet yılına göre değilde kpss puanıyla 5000 kadroyu dağıttılar. hakkım olan kadro kpss ye çalışmış gençlere gitti. hakkım yendi, yeni atama yapılmasını ve benim gibi hakkı yenenlerin haklarının geri verilmesini istiyorum. 2020 de ücretli öğretmenlere 5000 kadro tahsis edilmesini isteriz!

Avatar
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 9 ay önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır öğretmenlere vergi muafiyeti gelsin Eğitim sistemi tamamen değiştirilmelidir Kurumlararası geçiş serbest bırakılmalıdır özel okullara kadrolu atamalar olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir Özel kurumlar kamulaştırılmalıdır Bütün bakanlıklarda öğretmen kadroları açılmasını bekliyoruz Öğretmenlerin tayin sistemi sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Din Kültürü ve İngilizce dersleri 1.sınıftan itibaren müfredata konulmalıdır Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler dersleri ilkokul 2.sınıftan itibaren müfredata konulmalıdır Öğretmen kadroları boş kaldı bunun için il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın

Avatar
hsy 9 ay önce

ücretli öğretmenlik İSMET YILMAZ beyin bakanlığının sona ermesiyle birlikte öldü.

Avatar
Dikmen 9 ay önce

Farsça mezunlarına atama hakkı vermediler 15 yıl çalıştık o alandan atasaydiniz.Almanca mezunu başka bir alana atanır da Farsça mezunu neden atanamaz.Bu zulüm nerde görülmüştür? Elbetteki benim ülkemde, bu kadar değersiz kılmak bir nesli yok etmek hak almak ne getirdi birgün Mahşerin arenasında sorulacaktır biline.