CHP ve MHP'den 'Emeklilikte Yaşa Takılanların Mağduriyeti Giderilsin!' Açıklaması

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası hâline gelmiştir. CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'in TBMM Genel Kurulunda Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini dile getirdi.

CHP ve MHP'den 'Emeklilikte Yaşa Takılanların Mağduriyeti Giderilsin!' Açıklaması

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası hâline gelmiştir.  CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'in TBMM Genel Kurulunda Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini dile getirdi.

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ARZU ERDEM'İN EYT KONUŞMASI:

Yaş ve yaşlılık emekli olmakla başlayan bir süreçtir aslında. Eğer ki normal bir yaşantımız varsa ve ortalama bir insan ömrünü de göz önünde bulunduracak olursak, unutmayalım ki bir gün hepimiz yaş alacağız yani yaşlanacağız. Yaşlılarımıza baktığımızda, hayatları boyunca, belki de birçoğu yaşlandıklarında zaman, yaş aldıkları zaman “keşke” kelimesiyle yüzleşmişlerdir.

Değerli milletvekilleri, biz de yaş alacağız, biz de yaşlanacağız. Yaşlandığımızda keşke dememek için bilhassa bugün bize verilmiş olan bu şerefli makamların kimlerin vebaliyle temsil edildiğinin bilinciyle de hareket etmemiz gerçeğini unutmamamız gerekiyor.

Her insan için değişik anlam ifade eden yaşlılık, hayatın en önemli dönemidir. Yaşlılarımız dünümüz ile bugünümüz arasındaki köprüyü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşıyan ve bunları sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir. Bu, bizlerin yaşlılarımıza minnet borcudur.

Yaş almışlarımızın toplumla bütünleşmesi, daha aktif olmaları ve yaşama bağlı kılınmaları da gerekmektedir. Ömürlerinin büyük bir kısmını toplumumuza ve ülkemize hizmetle geçiren insanların yaşlandıklarında ve bakıma muhtaç oldukları dönemde, ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakkı bulunmaktadır.

Devletimizin yaşlılarımızın ve emeklilerimizin sorunlarıyla ilgili kalıcı çözümler üretmesi elzemdir ve şarttır. Böylelikle onlara olan minnet borcumuzu bir nebze olsun yerine getirmiş olacağız. Tabii ki milletimizin her bir bireyinin huzurunu sağlayacak sosyal politikalar yürütmeli, bu bağlamda yoksullarımız, çocuklarımız, gençlerimiz, bakıma muhtaç yaşlılarımız, emeklilerimiz ve işsizlerimiz için özel çalışmalar yapmalıyız.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak bizler zor durumda olan ve sorunları bulunan tüm toplum kesimlerine dokunduk, dokunmaya da devam ediyoruz, sorunları çözmeye devam ediyoruz. Yaş almışlarımızın sorunlarının çözümü ve toplumda hak ettikleri yeri almaları hususunda elimizden geleni yapıyoruz.

Bu sorunların başında emeklilikte yaşa takılanlar gelmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu prim gün sayısı dolmuş olan ve emeklilikte yaşı bekleyenler büyük mağduriyet içerisinde. Yaşı beklerken -burada çok önemli bir detay var- sosyal güvenceden mahrum bırakılan bu insanların tedavi ve ilaç masrafları karşılanmamaktadır. Her ne kadar isteğe bağlı sigorta uygulaması getirilmiş olsa da prim gün sayısını doldurmuş olan bu mağdurlara ilişkin tedavi ve ilaç masraflarının karşılanması yönünde bir çalışma ne yazık ki bulunmamaktadır ve bu konuyla ilgili bizim teklifimiz mevcuttur.

Değerli milletvekilleri, özellikle kadınlarımızla ilgili, yaş almış kadınlarımızla ilgili Anayasa’nın eşitlik ilkesini de göz önünde bulundurmak suretiyle, kadınlara doğum borçlanmasının verilmesi şart. Burada 4 çocuğu olan kadın “Benim 4 çocuğuma da doğum borçlanması verin.” demiyor ama en azından ara formül bulunarak belki 1 çocuğa, belki 2 çocuğa doğum borçlanması verilebilir. Aynı şekilde, belli bir yaşa gelmiş ve staj çıraklık yapmış olanlarla ilgili, bunların sigorta başlangıcı sayılmaması ve sigortalılık süresine sayılmaması yönünde de uygulama aslında yanlış bir uygulama, mutlaka düzeltilmeli. Yaşlılarımızın özellikle geçmişle alakalı bu sorunlarının bir yığın olarak önümüzde durduğu bu dönemi göz önünde bulundurup ona göre hareket etmeliyiz, çözüm bulmalıyız.

Sözlerime cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle son vermek istiyorum. “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur.”

ADANA MİLLETVEKİLİ ZÜLFİKAR İNÖNÜ TÜMER'İN EYT AÇIKLAMASI:

Sayın Başkan, Türkiye genelinde 1999 yılından önce sigortalı olup emekli olabilmeleri için yaş sınırları uzatılan yaklaşık 5 milyon kişi mağdur edilmektedir. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası hâline gelmiştir. Türkiye’de kiralama usulü hariç 200 binden fazla devlete ait makam aracı bulunmaktadır. Almanya 10 bin resmî araçla kamu hizmetlerini karşılayabiliyorken Türkiye’ye 200 bin makam aracı yetmiyor. Araçların bakım, onarım ve yakıt masraflarının da vatandaşların cebinden çıktığı düşünüldüğünde, emekliliği hak etmelerine rağmen, yaşları bahane edilerek yıllarca bekletilen insanlarımızın büyük bir haksızlığa uğradığı açıktır. Emekli olma hayaliyle yıllarca emek veren vatandaşlarımızın sorunu acilen Hükûmetin gündeminde yer almalıdır.

Kamubiz.com ÖZEL HABER /ANKARA

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
oğuz kaya 13 ay önce

yeterki vekillerimiz 2 yıl vekil olup emekli olsunlar biz marabalar emekli olmadan geberip gitsek de olur....

Avatar
Sefa alim 12 ay önce

Valla çıksın artık eyt hepimiz çok zor durumdayız

Avatar
Sefa alim 12 ay önce

En kısa zamanda çıkar inşAllah eyt yasası

Avatar
Sefa alim 12 ay önce

Haydi şimdi tam zamanı eyt yasası biran önce çıksın artık