Çırak veya stajda çalışılan sürelere borçlanma hakkı verilmesi teklifi

mymemur.com haberleri - Bu Kanun teklifi; çırak veya stajyer öğrenci olarak çalışılan sürelere ilişkin olarak ilgililere borçlanma hakkı verilmesi ve uzun vadeli sigorta kolları uygulamasında sigortalılık başlangıç tarihinin bu çalışmalara başlama tarihinin esas alınmasını öngörmektedir.

Çırak veya stajda çalışılan sürelere borçlanma hakkı verilmesi teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim, gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.
Gereğini saygıyla arz ederim/21.1//2018
İshmali Faruk AKSU İstanbul Milletvekili

GENEL GEREKÇE: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun “Bazı sigorta kollarının uygulanacağı sigortalılar" başlıklı 5/b maddesinde; meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanacağı, bunların 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamında sigortalı sayılacakları ve bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanacağı belirtilmiştir.

Öte yandan, Kanunun “Uzun vadeli sigorta kolları bakımından sigortalılık süresi” başlıklı 38 inci maddesinde ise malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının uygulanmasında dikkate alınacak sigortalılık süresinin başlangıcının; sigortalının mülga 5417, mülga 6900, 506, 1479, 2925, 2926 ve 5434 sayılı kanunlar ile 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamındaki sandıklara ve bu Kanuna tabi olarak malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak ilk defa kapsama girdiği tarih olacağı ifade edilmiştir

Bu itibarla, lise ve/veya üniversite öğrenciliği döneminde yapılan staj süreleri için ödenen sigorta primleri, ilgililere sadece staj döneminde iş kazalarına ve meslek hastalıklarına ilişkin güvence sağlamakta; bu kişilerin daha sonra uzun vadeli sigorta kollarında görev almaları durumunda, sigortalılık süresinin başlangıcı olarak staja başladıkları tarih değil, adlarına ilk defa uzun vadeli sigorta kolları (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları) primi yatırılma tarihi alınmaktadır.

Bu durum, çırak veya stajyer öğrenci olarak çalışanların sigortalı sayılmalarına ve haklarında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanmasına rağmen, çırak veya stajyer olarak çalışmaya başladıkları tarihin uzun vadeli sigorta kolları bakımından sigortalılık başlangiç tarihi olarak kabul edilmemesi sonucunu doğurmak suretiyle eşitsizliğe ve mağduriyete neden olmaktadır.
Öte yandan, 5510 sayılı Kanunun 41'inci maddesi hükümleri uyarınca doğum, askerlik, aylıksız izin, doktora veya uzmanlık eğitimi ve avukatlık stajı gibi süreler, bazen bir çalışma hali bile söz konusu olman borçlanılmak suretiyle emeklilik hakları bakımından değerlendirilmektedir.

Bu nedenle, mevcut düzenlemelere göre ortaya çıkan ve eşitliğe uygun olmayan ve mağduriyet yaratan durumun ortadan kaldırılması ve mesleki eğitimin özendirilmesine katkı olması bakımından, fiilen bir çalışmaya dayanan çıraklık ve staj dönemlerine ilişkin olarak ilgililere borçlanma hakkı tanınması ve sigortalılık başlangıç tarihinin çıraklık ve staja başlama tarihi olarak alınması sağlanmalıdır.

Bu Kanun teklifi; çırak veya stajyer öğrenci olarak çalışılan sürelere ilişkin olarak ilgililere borçlanma hakkı verilmesi ve uzun vadeli sigorta kolları uygulamasında sigortalılık başlangıç tarihinin bu çalışmalara başlama tarihinin esas alınmasını öngörmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ
MADDE 1- Çırak veya stajyer öğrenci olarak çalışılan sürelerin borçlanılması durumunda, uzun vadeli sigorta kolları uygulamasında ilgililerin sigortalılık başlangıç tarihinin çırak olarak çalışmaya veya staja başlanan tarihten başlatılması öngörülmektedir.
MADDE 2- Yürürlük maddesidir.
MADDE 3- Yürütme maddesidir.

510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki “k” bendi ilave edilmiş, üçüncü fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiş ve dördüncü fıkrasındaki “ve (j)” ibaresi", (i) ve (k)" şeklinde değiştirilmiştir.
"k) 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen çıraklar ile meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrencilerin çıraklık ve staj süreleri,"
"Birinci fıkranın (k) bendinde geçen sürelerin borçlanılması halinde, çıraklık ve stajın başladığı tarih, sigortalılık başlangıç tarihi olarak esas alınır."
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkani yürütür.

Kanun teklifi için TIKLAYINIZ

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer Ali ŞENOL 6 ay önce

Çok yerinde bir teklif. Umarım hükümet de onaylar ve kabul edilir. ülkemizde istihdam acısından en önemli eksik, mesleki eğitimli personel yetersizliğidir. Ve hatta teşvik etmek için çok daha cazip koşullar oluşturulması gerektiğini düşünüyorum.

Avatar
Staj Mağduru 6 ay önce

Çok yerinde bir kanun teklifi olmuş, dilerim meclis tarafından onaylanır, staj süresinde kesilmeyen emeklilik kesintisi de hesaplanıp tahsil edilebilir. Yeni bir kaynak oluşturur. Dilerim bu haklı talebimize destek verilir.