Çıraklık ve staj sigortası mağduriyetinin giderilmesi hakkında kanun teklifi

Mesleki ve teknik eğitime, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar." şeklindeki bölümü göz önüne alındığında, okul ve stajda geçen sürelerin hizmetten sayılacağı net olarak anlaşılmaktadır. Bu da çalışanların mağduriyetlerini giderecek bir ifadedir.

Çıraklık ve staj sigortası mağduriyetinin giderilmesi hakkında kanun teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifim ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur.
Gereğini arz ederim.
Saygılarımla,
Murat BAKAN İzmir Milletvekili

GENEL GEREKÇE

Sosyal Sigortaları İşletmeleri Yönetmeliğinde (R.G.12.05.2010/27579 sayılı) 05.12.2017 Tarih ve 30261 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelik ile değişikliğe gidilmiştir. 30261 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yeni Yönetmeliğin 5. Maddesi ile de 27579 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan eski Yönetmeliğin 11. Maddesi aşağıda belirtildiği gibi değiştirilmiştir;

“ MADDE 5 - Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinde aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır: a) Birinci fıkra aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"(1) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, mesleki ve teknik eğitime, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar."

b) İkinci fıkranın (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"b) (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar, göreve başladıkları veya okullarında öğretime başladıkları tarihten, kendi hesabına okumakta iken Milli Savunma Bakanlığı. Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı hesabına okumaya başlayanların, bu Kurumlar adına okumaya başladıkları tarihten itibaren on beş gün içinde,

"Yapılan bu değişikliğin "Mesleki ve teknik eğitime, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar." şeklindeki bölümü göz önüne alındığında, okul ve stajda geçen sürelerin hizmetten sayılacağı net olarak anlaşılmaktadır. Bu da çalışanların mağduriyetlerini giderecek bir ifadedir. Aynı ifadenin 5510 sayılı kanunda da yer alması halinde sorun tamamen çözülmüş olacaktır.
.
MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 5. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendinin ilk cümlesinden sonra gelmek üzere "Mesleki ve teknik eğitime, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlamakla beraber, anılan süreler sigorta başlangıcı ile emeklilik yaşının hesaplanmasını sağlar. Uzun vadeli sigorta kolları açısından da sigortalılık başlangıcı da mesleki ve teknik eğitime, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren başlar ve anılan süreler sigorta başlangıcı ile emeklilik yaşının hesaplanmasını sağlar. ” cümlesi eklenerek, okul ve stajda geçen sürelerin hizmetten sayılması ve çalışanların mağduriyetlerinin önüne geçilmesi sağlanacaktır.
MADDE 2- Yürürlük maddesidir.
MADDE 3- Yürütme maddesidir.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 5. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendinin ilk cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"Mesleki ve teknik eğitime, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlamakla beraber, anılan süreler sigorta başlangıcı ile emeklilik yaşının hesaplanmasını sağlar. Uzun vadeli sigorta kolları açısından da sigortalılık başlangıcı da meslekî ve teknik eğitime, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren başlar ve anılan süreler sigorta başlangıcı ile emeklilik yaşının hesaplanmasını sağlar.”
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BELGİN ULUBAY 8 ay önce

Mesleki eğitime de bu şekilde özendirmiş olursunuz teş
ekkürler...

Avatar
İhsan SELEK 8 ay önce

Hafta içi 3 gün ve cumartesi günleride dahil olmak üzere mesai saati gözetmeksizin çalıştım ayrıca okula gittiğim 2 gün içinde okul çıkışında da muhasebe bürosunda 1993 1995 yılları arasında 2 yıl staj yaptım iş yoğunluğuna göre pazar günleri bile çalıştım.
Bazı uzmanlar staj da ayda 10 gün çalışma yapıldığı söylemektedir kaldı ki işe giriş tarihi olarak gösterilip normal primlerimizin ödenmemesi büyük haksızlıktır bu sorunun giderilmesini istiyorum ve destekliyorum.
Saygılarımla.

Avatar
Yaşar Rüzgar 8 ay önce

Yeter artık ssk başlangıcı sayılsın sabah erken den o sogukta işe gidiyorum bedava çalışır dık haftalıgım ögle yemek parası bile deyildi bize ssk kartı verdiler dedilerki hadi iyisiniz ssk lısınız yıllar sonra ögrendikki giriş olarak sayılmıyor hadi çocuk okumadı hiç olmassa sanayide bir ustaya ver serseri olmasın yoksa

Avatar
Kubra Gulkiz guler 8 ay önce

Hayirli olsun saolun vekilim vede tüm emegi geçenlere tsk

Avatar
Emel Gozutok 8 ay önce

Nen 1989 yilinda devletin bankasinda okul yüzü görmeden banka memurlari gibi çalıştık. Mesaiye kaldik.Cumartesi pazar günleri calistigimiz cok oldu.Aksamlari evimize 22.00 da cok gittik
Syajda sigorta girisimiz emeklilige sayılmalı. Hic bid odeme yapmadan kabul edilmeli.Devletin banka mudur yardimcisi sigortanızı tam yatirdik
Emeklilik hakkiniz erken başlıyor diye bize nasihat ediyordu.Sonuc?

Avatar
Selami Fırat 8 ay önce

Maduriyetimizin giderilmesi için verdiğiniz çaba bizleri sevindirdi çok teşekkürler sayın vekilim

Avatar
ibrahim boz 8 ay önce

sn vekilim emeginize saglık inşAllah hayırlı şekilde sonuclanacak

Avatar
Mehmet 8 ay önce

Kamubize yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ederim