Emeklilere yılda 2 kez ikramiye verilsin

Emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi için kanun teklifi verildi. Emeklilere her yıl ramazan ve kurban bayramlarında olmak üzere yılda iki defa, almış oldukları net maaş tutarı kadar maaş ikramiyesi ödenmesi hususunda kanun teklifi verildi. Teklif ile maaşların düşüklüğü nedeniyle birçoğu zor şartlarda yaşayan, maaşları enflasyon karşısında eriyen, birçoğu borçla geçinmek zorunda kalan emeklilerin geçimine katkı sunmak ön görülüyor. Tokat Milletvekili Kadim Durmaz tarafından verilen teklifin genel gerekçesi şu şekilde:

Emeklilere yılda 2 kez ikramiye verilsin

Emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi için kanun teklifi verildi. Emeklilere her yıl ramazan ve kurban bayramlarında olmak üzere yılda iki defa, almış oldukları net maaş tutarı kadar maaş ikramiyesi ödenmesi hususunda kanun teklifi verildi. Teklif ile maaşların düşüklüğü nedeniyle birçoğu zor şartlarda yaşayan, maaşları enflasyon karşısında eriyen, birçoğu borçla geçinmek zorunda kalan emeklilerin geçimine katkı sunmak ön görülüyor. Tokat Milletvekili Kadim Durmaz tarafından verilen teklifin genel gerekçesi şu şekilde:

KANUN TEKLİFİNİN GENEL GEREKÇESİ

Emeklilerimizin sosyal ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesi, anayasa tarafından güvence altına alınmış bir sosyal devlet ilkesidir.
Yıllarca çeşitli kurumlarda, fabrikalarda ülkemiz için üreten, sosyal ve iktisadi kalkınmamıza katkıda bulunan; vergisini veren, primlerini ödeyen çalışanlar, emeklilik süreçlerinde verdikleri emeğin karşılığını alamamaktadır. Ülkemizde yaşanan ekonomik dar boğaz, enflasyon ve pahalılık en çok emeklileri etkilemektedir.
Avrupa'da ve dünyanın gelişmekte olan birçok ülkesinde emeklilik, çalışmaktan arta kalan yaşamı en iyi koşullarda değerIendirme ve refah içinde yaşama anlamında çalışanların anayasal hakkı olarak değerlendirilir. Fakat ülkemizde açlık sınırının altındaki emekli maaşlarıyla geçinmeyen emekliler için emeklilik dönemi, adeta bir kıtlık dönemidir. Geçimini sağlayamayan emekliler, ömürlerinin son demlerinde dinlenmek yerine yaşamlarını sürdürebilmek ve asgari yaşam standartlarını bir nebze de olsa koruyabilmek için yeniden iş yaşamına dönmek zorunda kalmaktadırlar.
İş-Kur verilerine göre 2017 Ocak ayında iş arayan 65 yaş üstü kişilerin oranı yüzde 13 artmıştır. Emeklilik döneminde belli bir işte çalışmadan geçinemeyen yurttaşlar, iş aramanın dışında hayatta kalabilmek, geçinebilmek için de borç arayışına girmektedirler. Emekli kesimdeki borçluluk oranının giderek artması bunun açık göstergesidir. Türkiye Bankalar Birliği'nin verileri kredi borcu olan emekli sayısının ve emeklilerin borçluluk tutarının her geçen gün arttığını göstermektedir. TBB verilerine göre 2016 yılında 56 yaş üstü 357 bin 240 kişi, 5.7 milyar liralık kredi kullanmıştır. Emeklinin kişi başına düşen kredi borcu ise 16.107 liraya çıkmıştır.
5510 Sayılı Kanun yürürlüğe girmeden önce prim kazanç güncellemeleri belirlenirken enflasyon oranlarına ve milli gelir artış oranının tamamı dikkate alınmaktayken, I Ekim 2008'den sonra prim kat sayıları güncellenirken millî gelirin %30'u dikkate alınmaktadır. Bu durum kazançlarda önemli oranda hak kaybına neden olmaktadır.
Ayrıca aylık bağlamada da değişikliğe gidilmiştir. I Ekim 2008 öncesi her bir 360 gün çalışma karşılığı aylık bağlama oram %2.6 iken, 2008 sonrası her 360 gün için bu oran 0/ yu. M.
düşmüştür. Yeni düzenlemeyle aylık bağlama oranı her yıl için % 2 olarak sabitlendi-' yıl çalışan sigortalıların aylık bağlama oranında her yıl için ortalama 0,6 puan bir azalma görülmektedir.
Güncelleme kat sayılarında ve aylık bağlamadaki bu değişiklikler emekli aylıklarının sürekli azalmasına ve emeklilerin yaşam standartlarının düşmesine sebep olmaktadır.
Emeklilerin yaşam koşulları hak, hukuk ve adalet ilkeleriyle bağdaşmamakta birlikte, Anayasa•nın 2. Maddesinde Cumhuriyetin temel nitelikleri arasında sayılan "Sosyal Devlel  ilkesine de aykırılık oluşturmaktadır.
Türkiye OECD ülkeleri arasında, çalışılan dönemde alınan maaşa oranla en düşük emeklilik maaşı veren ülke konumundadır.
Bu anlamda Türkiye'de emeklilerin yaşam standartları, borçluluk durumları, bakmakla yükümlü oldukları kişiler, aldıkları maaş, açlık sınırı ve yoksulluk sınırı ve emekli olduğu halde iş arayanlar göz önünde bulundurularak, emekliler için ek gelir desteği sağlamak amacıyla, emeklilere yılda iki kez, ramazan ve kurban bayramında olmak üzere aldıkları maaş tutarında ikramiye hakkı tanınması talep edilmiştir.
Bu kanun düzenlemesi ile verilecek ikramiye, emeklilerin zor yaşam koşullarına az da olsa destek sunacaktır.


SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE l- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
"EK MADDE 16- Bu Kanun ile 506, 1479, 5434, 2925 ve mülga 2926 sayılı Kanunlara göre yaşlılık veya emeklilik aylığı almakta olan kişilere veya bunların hak sahiplerine, her yıl ramazan ve kurban bayramlarında olmak üzere yılda iki defa, almış oldukları net maaş tutarı kadar maaş ikramiyesi ödenir.' 
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür

Kamubiz.com ÖZEL HABER / ANKARA

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memur 10 ay önce

kandırmaca

Avatar
adem 10 ay önce

MÜJDE DİYE VERSEYDİNİZ YA.BAŞLIK YANLIŞ.emekliye verilecek...yazıp mi yi sonra yazın ki biz sazanlar atlayak !!