Stajyer ve çıraklık süresi emekliliğe dahil edilecek mi? (2 soru önergesi birden)

Stajyer ve çırakların sigortalanması ve staj süresinin yaş ve prim günü hesabında emekliliğe dahil edilmesi önerisine ilişkin 2 yazılı soru önergesi TBMM Başkanlığına sunuldu. Sigortaları yapılmasa da staj yapan avukatların, doktorların staj dönemleri, askerlik hizmetinde geçen süreler vb. borçlanılarak sigortalılıktan sayıldığına göre stajyer ve çırak olarak çalışanların da sigortalılık sürelerini borçlanmaları için çalışmalarınız var mıdır? Bu durum yasala önünde eşitlik ilkesine ve Sosyal devlet ilkesine uygun mudur? Staj yaptıkları yıllar veya eğitim aldıkları süreçler borçlandırılarak sigorta siciline kayıt oldukları günün emekliliğe sayılması için bir çalışmanız var mıdır?

Stajyer ve çıraklık süresi emekliliğe dahil edilecek mi? (2 soru önergesi birden)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından Anayasa'nın 98'inci ve İçtüzüğün 96'nci ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 
Murat ÇEPNİ/İzmir Milletvekili 

Ülkemizde nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması için kurulan, eğitimde önemli bir yer tutan Meslek Liseleri’nde ve Meslek Yüksek Okulları’nda çıraklık ve mesleki eğitim alan öğrenciler, eğitimlerinin bir parçası olarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın gözetiminde ve denetiminde zorunlu staj yapmaktadırlar. 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun 25. Maddesinde "Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere sözleşmenin akdedilmesi ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun iş kazaları ve meslek hastalıkları ile hastalık sigortaları hükümleri uygulanır. Sigorta primleri 1475 sayılı İş Kanununun 33 üncü maddesi gereğince bunların yaşına uygun asgari ücretin %50'si üzerinden Bakanlık ve mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğretim kurumlarının bağlı olduğu üniversitelerin bütçesine konulan ödenekle karşılanır” denilmektedir. Staj eğitimine başlandığında sigortalı olma zorunluluğu vardır. Yani mevcut kanuna göre aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanmaktadır. Öğrenciler, kanunla belirlenen sürelerde önemli bir iş gücü olarak çalışmış olmalarına, sigorta başlangıçları, sigorta numaraları bulunmasına karşın bu sigortalılık süreleri, emeklilik için başlangıç sayılmamaktadır. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 38. Maddesine göre; çıraklar ve stajyerler, çıraklık ve staj süreleri için malullük, yaşlılık ve ölüm sigortasından sağlanan haklardan yararlanamamaktadır. Yaklaşık 3 milyon kişi yasadan doğan haklarından yararlanamadıkları için mağdur olmaktadır. 

Bu bağlamda;

1- İlk sigorta başlangıç tarihine göre, emeklilikte tabi olunan yaş ve pirim günü belirlenmektedir. İşe girişte bir günlük fark bile bazen daha da geç yaşta emekliliğe hak kazanmaya neden olabilmektedir. Bu durum da sigorta giriş tarihinin emeklilikteki önemini ortaya koymaktadır. Stajyer ve çırakların çalışma başlangıçlarının emeklilikte başlangıç kabul edilmesi, çıraklık ve staj sürelerinin emeklilik hizmetine sayılması konusunda milyonlarca kişinin mağduriyetlerinin giderilmesi için Bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir?

2- Sigortaları yapılmasa da staj yapan avukatların, doktorların staj dönemleri, askerlik hizmetinde geçen süreler vb. borçlanılarak sigortalılıktan sayıldığına göre stajyer ve çırak olarak çalışanların da sigortalılık sürelerini borçlanmaları için çalışmalarınız var mıdır? Bu durum yasala önünde eşitlik ilkesine ve Sosyal devlet ilkesine uygun mudur?

3- Sanayide görülen en büyük sıkıntılardan biri de ara eleman eksikliğidir. Mesleki eğitime olan ilginin azlığı üretimi de etkilemektedir. Meslek liselerinde staj döneminin başlangıcı emeklilik hesabında kullanılırsa bu okullara ilgi de artacaktır. Nitelikli ara elemanların yetişmesi için, mesleki eğitimi teşvik etmek amacı ile Bakanlığınızın yaptığı projeler var mıdır? Varsa bu projeler nelerdir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu saygılarımla arz ederim. 
Enez KAPLAN /Tekirdağ Milletvekili 

Sigorta başlangıcı, staja başladığı gün aldığı sigorta sicil numarası olan ve bu başlangıcın emeklilik ile ilgili başlangıca sayılmayan vatandaşlarımız, staj mağdurları olarak bilinmektedir. 
1-Sisteminizde staj mağduru olarak bilinen vatandaşlarımızın toplam sayısı nedir? 
2-Staj yaptıkları yıllar veya eğitim aldıkları süreçler borçlandırılarak sigorta siciline kayıt oldukları günün emekliliğe sayılması için bir çalışmanız var mıdır?

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Harun Şafak 6 ay önce

#stajMağdurları Staj yerlerinde işçi gibi çalışan ellerine SSK kartı ve numarası verildiği halde sigortasız çalıştırılanlardır.
#stajMağdurları avk, dr, yurt dışı eğitim, staj sonrası doğum yapan annelere, askerlik hizmetine verilen borçlanma hakkından mahrum bırakılanlardır.

Avatar
irfan taştan 6 ay önce

Değerli kamubiz destekleriniz için teşekkür ederim.

Avatar
Harun Şafak 6 ay önce

#stajMağdurları Staj yerlerinde işçi gibi çalışan ellerine SSK kartı ve numarası verildiği halde sigortasız çalıştırılanlardır.
#stajMağdurları avk, dr, yurt dışı eğitim, staj sonrası doğum yapan annelere, askerlik hizmetine verilen borçlanma hakkından mahrum bırakılanlardır.Mecliste gündem seçim
Bizim derdimiz geçim
Söyleyin kimi seçeyim
#StajSskBaşlangıcıOlsun

Veriyorsak vekalet
Verin bize cesaret
Varsa eğer adalet
#StajSskBaşlangıcıOlsun

Sizler vekil biz asıl
Gerçek değil velhasıl
Geçmeden bu son fasıl
#StajSskBaşlangıcıOlsun
#stajmağdurları

Meclis tatile girmeden
Otuz bir mart gelmeden
Bizler olduk tek beden
#StajSskBaşlangıcıOlsun
Avk, doktor borçlanır
Stajları SSKda toplanır
M. liseliler niye horlanır
#StajSskBaşlangıcıOlsun
Önce millet memleket
Bizede çıksın bir paket
Bitsin bu mağduriyet
#StajSskBaşlangıcıOlsun

Avatar
Staj Mağduru 5 ay önce

Dilerim yetkililer bizleri duyar, staj süreleri gerekirse borçlandırılsın, ama staj başlama tarihimiz işe giriş tarihi olarak kabul edilsin

Avatar
ibrahim baz 5 ay önce

İlginize sonsuz teşekkütler

Avatar
Staj Mağduru 5 ay önce

Kamubiz ailesine teşekkürler, neticede bizler o yaşlarda staj dosyamız için ofis temizliği, çay ve ikramların servisi, bakkal alışverişi, patron yakınlarını karşılama gibi asıl işimiz dışında dahi çalıştırıldık. Ne olur bizleri mağdur etmeyin.

Avatar
Ibrahim 5 ay önce

Herkeze eşit olanı savunuyoruz bu ülke herkeze esit olmalı kimse kimseden üstün olamaz saygılar

Avatar
Cevdet 5 ay önce

BİTSİN BU ADALETSİZLİK EŞİTSİZLİK