Bakan açıkladı! Emniyet Genel Müdürlüğü 17 bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi alacak!

2018 bekçi başvuruları ne zaman? İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu'dan gelen açıklamaya göre Emniyet Hizmetleri Sınıfında, 17 bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrosu ihdas edildi. 17 bin bekçi alımı başvuru şartları, başvuru zamanı ve diğer merak edilen tüm sorular haberimizde.

Bakan açıkladı! Emniyet Genel Müdürlüğü 17 bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi alacak!

2018 bekçi başvuruları ne zaman? İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu'dan gelen açıklamaya göre Emniyet Hizmetleri Sınıfında, 17 bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrosu ihdas edildi. 17 bin bekçi alımı başvuru şartları, başvuru zamanı ve diğer merak edilen tüm sorular haberimizde.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan bir son dakika açıklaması geldi. Türk polis Teşkilatının kuruluş yıldönümü vesilesi ile düzenlenen programa katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, on binlerce adayın beklediği bekçi alımı hakkında bir müjdeyi paylaştı. Bakan Soylu, yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıl yapılan bekçi alımlarında mülakatları ve eğitimleri bitiren adayların göreve başladığı belirtildi. Bakan Soylu daha önce yapılan alımlara ek olarak 7 binlik bekçi kadrosunun daha ihdas edildiği ve buna ek olarak EGM'ye 10 bin bekçi alımı için kadro ihdas edildiği belirtildi. Buna göre Emniyet Genel Müdürlüğü 17000 bekçi alımı yapacak. Bakan Soylu alımlar için hazırlıkların başladığını söyledi. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların bu meslek içerisindeki maaş durumu da kendileri için ayrıca önemlidir. Çarşı ve mahalle bekçisinin 2017 yılı itibari ile maaşlarının ortalama 2700 tl civarında olduğu söylenmektedir. Bekçilerin maaşları eş ve çocuk durumuna göre değişmektedir. Bizim bahsetmiş olduğumuz rakam şuanda yeni işe başlamış bekçinin maaşıdır. Bekçilerin bu maaşına eş ve çocuk yardımı da ekleyecek olursak ortalama olarak 3000 tl civarında bir maaş aldıklarını söyleyebiliriz.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı son dakika açıklamasında EGM personel alımı bekleyen adayları sevindiren müjdeyi verdi. Bakan soylu 17 bin personel alımı yapılacağını söyledi.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıdığı programda EGM'ye 17 bin kişilik bekçi kadrosunun daha ihdas edildiğini ve toplamda 17 bin bekçi alımının yapılacağını söyledi. Bakan Soylu'nun bu müjdesinin ardıundan on binlerce kişi , yeni dönem bekçi alımlarının ne zaman olacağını ve bu alımlarda başvuru şartlarının ne olacağını araştırmaya başladı. Yeni bekçi alımı için ilan tarihi henüz belli değil. Alımların Haziran-Temmuz gibi yapılması bekleniyor. Resmi Gazete'nin geçtiğimiz 2 Mart 2018 tarihli sayısında yeni bekçi alımında aranacak başvuru şartlarına değinildi. Şartlara bakıldığında eğitim düzeyi ve ikamet şartlarında bazı değişiklikler yapıldığı görülüyor. İşte bekçi alımında aranacak yeni şartlar. Bekçi alımında KPSS şartı bulunmuyor, en az lise ve dengi okullardan mezun, 30 yaşından büyük olmayan, askerliğini yapmış adaylar söz konusu alımlar için başvuru yapabilecek.  

BAŞVURU ŞARTLARI DEĞİŞMİŞTİ

Resmi Gazete'nin geçtiğimiz 2 Mart 2018 tarihli sayısında yeni bekçi alımında aranacak başvuru şartlarına değinildi. Şartlara bakıldığında eğitim düzeyi ve ikamet şartlarında bazı değişiklikler yapıldığı görülüyor. İşte bekçi alımında aranacak yeni şartlar.

Türk vatandaşı olmak,
İlkokulu bitirmiş olmak,
Askerlik ödevini bitirmiş olmak,
18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya İdari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

İLAN NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Yeni bekçi alımı için ilan tarihi henüz belli değil. Alımların Haziran-Temmuz gibi yapılması bekleniyor.

ASKERLİK, İKAMET VE 30 YAŞ ŞARTI

Bekçi Alımında KPSS şartı bulunmuyor, en az lise ve dengi okullardan mezun, 30 yaşından büyük olmayan, askerliğini yapmış adaylar söz konusu alımlar için başvuru yapabilecek.  

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların bu meslek içerisindeki maaş durumu da kendileri için ayrıca önemlidir. Çarşı ve mahalle bekçisinin 2017 yılı itibari ile maaşlarının ortalama 2700 tl civarında olduğu söylenmektedir. Bekçilerin maaşları eş ve çocuk durumuna göre değişmektedir. Bizim bahsetmiş olduğumuz rakam şuanda yeni işe başlamış bekçinin maaşıdır. Bekçilerin bu maaşına eş ve çocuk yardımı da ekleyecek olursak ortalama olarak 3000 tl civarında bir maaş aldıklarını söyleyebiliriz.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Eski Alımlarda Çıkmış Sözlü Mülakat Soruları

    Neden bekçi olmak istiyorsun?
    Kendinden kısaca bahseder misin?
    İyi bir çarşı ve mahalle bekçisi olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?
    15 Temmuz hakkındaki fikirlerin nelerdir?
    FETÖ hakkında düşüncelerin ve bilgin nedir?
    Hangi okulda okudun? Hangi yurtlarda kaldın?
    Bekçi olmazsan ne olursun?
    Bizim yerimizde olsan kendine hangi soruları sorardın?
    Başkanlık sistemi nedir?
    PYD nedir? Hakkında bildiklerinizi anlatınız.
    Kanunsuz bir eylem görürsen bekçi olarak ne yaparsın?
    Seni neden bekçi olarak aramıza alalım?
    Bize bekçinin sahip olması gereken yeteneklerden bahset.
    Bir mahallede bekçi olarak nasıl davranmalısın?
    Esnafla nasıl iletişimin olmalı?
    bekçi-mahalleli ilişkisi nasıl olmalı?
    Bekçiler asayiş için önemli mi?
    Neden bu mesleği seçtin?
    Maddi kaygılarla mı bekçi olmak istiyorsun?
    Bekçilik sana ne kazandıracak?
    Ülkemizde neden bekçilere ihtiyaç var?
    Bekçi ile polis arasındaki ilişki nasıl olmalı?
    Türkiye’de yer alan  adli kolluk kuvvetleri nelerdir?
    Türkiye’de yer alan  idari kolluk kuvvetleri nelerdir?
    İnsan hakları hakkında bilgi veriniz.
    Biyolojik delil nedir?
    Kimyasal reaksiyon nedir?
    Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş amacı nedir?
    Robotların insan hayatına olumlu etkilerinden bahsediniz.
    Dijital delil nedir?
    Yunanistan ve Türkiye arasında karasuları mil sorunu nedir?
    Meclis soruşturması nedir?
    İki taraflı ajan ne demektir?
    NATO nedir?
    Sponsor nedir?
    Öz yönetim nedir ?
    1982 anayasası ilk 3 maddesi nedir?
    Öz savunma nedir?
    Modernizm nedir?
    Balkan savaşları hakkında bilgi veriniz.
    Üniversitede hangi okula gittin? Hangi yurtlarda kaldın?
    Anne-baba mesleği nedir? Nerelisin?
     1942 Varlık Vergisi Kanunu hakkında bilgi veriniz.
    Fiil ehliyeti nedir?
    “Bir elin nesi var iki elin sesi var.” atasözünü açıklayınız.
    Parlâmento kararları nedir?
    Türkiye anayasalarını sayınız.
    Terör örgütleri neden küçük çocukları hedef alırlar?
    Terör örgütleri (DAEŞ, PYD, PKK vs.) nasıl engellenir?
    Enflasyon nedir?
    Tanık ne demektir?

akşam

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.