Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Güncel Maaş, Tayın Bedeli ve Ek Göstergeleri Ne Kadar? İşte Bekçilerin Özlük Hakları!

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin güncel maaş miktarı ve tayın bedeli ne kadar? Bekçilerin ek göstergesi kaç? Bekçiler fazla çalışma ücreti alabiliyor mu? Türkiye'nin çeşitli illerinde Emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan bekçilerin 2018 yılı maaş ve özlük hakları nasıl? Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak işe girebilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Güncel Maaş, Tayın Bedeli ve Ek Göstergeleri Ne Kadar? İşte Bekçilerin Özlük Hakları!

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin güncel maaş miktarı ve tayın bedeli ne kadar? Bekçilerin ek göstergesi kaç? Bekçiler fazla çalışma ücreti alabiliyor mu? Türkiye'nin çeşitli illerinde Emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan bekçilerin 2018 yılı maaş ve özlük hakları nasıl? Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak işe girebilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Valilik ve kaymakamlıklar emrinde Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil “Çarşı ve Mahalle Bekçisi” kadro unvanlı Devlet memurları da istihdam ediliyor.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak işe girebilmek için en az lise ve dengi okul mezunu olma şartı arandığından, lise ve dengi okul mezunu olanların yanı sıra önlisans ve lisans mezunu olanlar da bu unvanda işe girebilmektedirler.

Bu mesleğe girişte KPSS’ye girmiş olma şartı aranmazken, yapılan giriş sınavları neticesinde başarılı olanlar işe alınmaktadır.

Ücretleri ve özlük hakları

“Çarşı ve Mahalle Bekçisi” unvanlı kadrolarda görev yapanların aylık ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre belirleniyor.  Ayrıca;

-Çarşı ve Mahalle Bekçisi unvanlı kadrolarda görev yapanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü emrinde görevli her sınıftaki personele ödenen tayın bedelinden ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu uyarınca fazla çalışmaya bağlı olmadan ödenen fazla çalışma ücretinden yararlanıyor.

-Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak 1 inci dereceden aylık alanlar 3000 ek göstergeden yararlanabiliyor.

-Çarşı ve Mahalle Bekçisi unvanlı kadrolarda işe girenlerden; lise ve dengi okul mezunu olanların giriş derecelerine lise mezunlarına göre 1 derece ve 1 kademe, yükseköğrenim mezunu olanların giriş derecelerine ise 1 derece ilave ediliyor.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrosunda göreve başlayanların aylık maaşı

Devlet memuriyetine “Çarşı ve Mahalle Bekçisi” unvanlı kadrolarda başlayacak olanların ne kadar maaş alacağı, çeşitli eğitim seviyelerine göre ve 2018 yılının ilk yarısında geçerli olan belirlemeler esas alınarak aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Öte yandan, 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak maaşlara yaklaşık %7 oranında (%3,5+ enflasyon farkı) artış yapılması beklendiğinden, tabloda yer alan rakamlar yılın ikinci yarısında daha yüksek olacaktır.

                                                                                         2018 Yılının İlk Yarısında

Eğitim seviyesi                                     D/K     Aylık Net Maaş*     Tayın Bedeli     Aylık Toplam Ücret

Lise ve dengi okul                                  11/1           3.065 TL                226 TL                   3.291 TL
Önlisans (2 yıllık yükseköğrenim)          9/2            3.071 TL                 226 TL                   3.297 TL
Lisans (4 yıllık yükseköğreni                  8/1            3.117 TL                 226 TL                   3.343 TL

Maaş hesabında; aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmış ve sabit fazla çalışma ücreti dahil edilmiştir.

memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emekli üvey evlatlar bekçilet 6 ay önce

İnşAllah yıpranma payımız ve 3600 ek göstergeden yararlanırız bakanımızdan yıpranma payı müjdesini bekliyoruz kimlik kartlarımızda kırmızı yazı ile yazılan bekçi ibaresinin kaldırılarak Emniyet mensubu yazılmasını talep ediyoruz bu yorumun içişleri bakanına sunulmasını talep ediyorum

Avatar
Emre 2 ay önce

Bekçilere eş durumu tayin hakkı verilmesini talep ediyoruz

Avatar
hakan beydilli 10 ay önce

KAMUBİZ mail adresine kopyala yapıştır kamubiz.com@gmail.com

Sn. Kamubiz editörleri, iyi günler dilerim. Malumunuz İçişleri Bakanlığınca Emniyet Genel Müdürlüğü emrinde görevlendirilmek üzere 14.500 kişilik Bekçi Memurluğu alım ilanları iki parça halinde yayınlanarak işe alım süreçleri (7500 kişi) tamamlanmış ve (7000 kişi) başlamak üzeredir.

İçişleri Bakanı Sn.Süleyman Soylu 2018 yılı tekrardan 10000 kişilik Bekçi Memurluğu alımı gerçekleştireceklerini medyaya duyurmuştur.

10 Şubat 2016 tarihine kadar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az 2 yıl hizmet süresini dolduran ve kendi isteğiyle görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar yürürlükteki Başbakanlık Genelgeleri çerçevesinde açıktan atama izni alınması suretiyle Kamu kurum ve kuruluşlarının boş memur kadrolarına atanabilmekteydi. 10 Şubat 2016 tarihli ve 6663 sayılı Gelir Vergisi ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla bahsi geçen 2 yıl hizmet süresi şartı 7 yıla çıkarılmıştır. Gerek kanundan önce gerekse kanun yürürlükte iken 7 yıl hizmet süresini doldurmadan Türk Silahlı Kuvvetlerinde ki görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar ile 7 yıl ve daha fazla hizmet süresini dolduran kendi isteğiyle görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar kimi kanundan dolayı kimisi de hakkı olmasına rağmen atanabileceği kurumu bulamamasından ayrıca kurumlara tanınan Açıktan Atama için %2 kontenjanın yetersizliğinden Kamuya atanamayarak mağduriyet yaşanmasına ve binlerce kişilik işsizler ordusu oluşmasına sebep olmuştur.

Açıklamalarda adı geçen Uzman Çavuşlar Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Vatanını ve Milletini korumak için Harp Sanatını öğrenmiş ve sahada (Hakkari, Şırnak, Mardin, Tunceli, K.Irak, Suriye, Hendek operasyonlarında Sur, Cizre, Nusaybin vb) bir fiil uygulamış çeşitli nedenlerle görevinden ayrılmak zorunda kalmış Kahramanlardır.

Bizler, Devlet Büyüklerimizden hizmetlerimize karşılık İçişleri Bakanlığınca alınması planlanan 10 bin kişilik Bekçi Memurluğu Kadrosundan tıpki Adalet Bakanlığımızca 2016 Aralık ayında Cezaevlerinde görevlendirilmek üzere alımı yapılan 4000 kişilik infaz koruma memurluğu (Bu alım KHK ile sadece Uzman Çavuşlara yönelik çıkmıştır. Yaş, Boy, kilo gibi nedenlerle 3200 kişi atanmış ve göreve başlamıştır) gibi kontenjan ayrılarak KHK de yayınlanmasını istiyoruz. Özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinde 10-15 yıl görev yaptıkları için şuan yaşları 35-45 arası olanların dikkate alınması birinci önceliğimiz. Ayrıca çeşitli nedenlerle ikamet değişikliği yaptığımız için Bekçi Memurluğu ilanında belirtilen 1 yıl ikamet şartının bizler için uygulanmamasını istiyoruz. Saygılarımızla

Avatar
Irfan 1 ay önce

Çarşı ve Mahalle bekcilerinin kimliğine sadece BEKCI yaziyor sade bekci genel bir unvandir.gorevini ve gorev yerini belirtmemektedi.bu kimliğin değiserek gorevini belirten unvaninet

Avatar
Serdar 3 hafta önce

Bekçi olduktan sonra görev yerimiz ikamet ettiğimiz şehir mi yoksa tayin mi oluyoruz