Polis ve asker maaşları arasındaki fark TBMM'de dile getirildi

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2018 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi’nin İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bütçeleri üzerine TBMM'de bugün konuşma yapan CHP ve MHP milletvekilleri polis ve asker maaş ve özlük hakları arasındaki farkın giderilmesi gerektiğini söyledi.

Polis ve asker maaşları arasındaki fark TBMM'de dile getirildi

MHP GRUBU ADINA SERMET ATAY (Gaziantep) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri, 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2018 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi’nin İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bütçeleri üzerine konuşma yapmak üzere Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle aziz Türk milletini, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının kolluk kuvveti olarak İçişleri Bakanlığına bağlanmasıyla aynı işi yapan aynı konumdaki Emniyet personeli ile Jandarma personel maaşları arasında bir eşitsizlik meydana gelmiştir. Şöyle ki: Bir il emniyet müdürü 9.352 lira maaş alırken aynı görevi ifa eden bir jandarma alay komutanı 12.302 lira ücret almaktadır. Bir emniyet müdürü emekli olduğunda 5.250 lira emekli maaşı alırken bir albay 6.882 lira almaktadır. Bu hiyerarşiyi sıraladığımız zaman ikinci sınıf emniyet müdürü ile yarbay aynı konuma denk gelmektedir. İkinci sınıf emniyet müdürü 7.500 lira civarında maaş alırken bir yarbay 10 bin lira civarında maaş almaktadır. İkinci sınıf emniyet müdürünün emekli maaşına aynı karşılaştırma yapıldığında aynı farklar karşımıza çıkmaktadır. 3.400 TL civarında emekli maaşı alan ikinci sınıf emniyet müdürünün maaşı aynı konumda olan yarbayın emekli maaşından 2 bin lira daha azdır. Bir polis memurunun ortalama 6.200 lira civarında maaş aldığını düşünürsek bu hiyerarşide ona denk gelen astsubay 8.300 TL civarında maaş almaktadır. Burada karşımıza neredeyse 2.100 liralık bir fark çıkmaktadır. Gerekli düzenlemelerin yapılarak bu farkın giderilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; açıkça görüldüğü üzere, aynı görevi ifa eden, aynı sorumluluğu alan kolluk personeli kıyaslandığında maaş ve özlük hakları bakımından eşitsizlik bulunmaktadır. Her ikisi de vatanımız ve milletimiz için özverili bir şekilde çalışmakta olan kolluk personelidir. Bu anlamda, her iki personel arasındaki maaş ve sosyal haklar yönünden eşitlik sağlanmalı, aynı düzeyde maaş bağlanmalı ve bu konuda gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

CHP GRUBU ADINA SUZAN ŞAHİN (Hatay) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Sahil Güvenlik Komutanlığı bütçesi üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz almış bulunmaktayım. Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum

Yıllarca komuta kademesinin kuvvet komutanlığı gibi eğitim görmesi, personelin bu özlük haklarına tabi olması sebebiyle birtakım eksiklikler ve uyumsuzluklar ortaya çıkmıştı. Bu uyumsuzluğun giderilmesi için bir kolluk olan bu Komutanlık personelinin Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışan muadili bir polisin özlük ve sosyal haklarına sahip olması gerekmektedir. Kurumlar arası personel denkliği gereği, aynı özlük ve sosyal haklara, aynı maaşlara aynı ölçüde sahip olmalıdır.

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ CAN 8 ay önce

SAYIN VEKİLİM; ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.ANCAK BU ÖNERGEYİ HÜKÜMET ORTAĞINIZ AKP MİLLETVEKİLİ BÜYÜKLERİMİZDEN DE DUYMAK İSTERİZ.SAYGILARIMLA.

Avatar
Mehmet 8 ay önce

MHP ve CHP ye polislerin hakları ile ilgili konuşmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Malesef polisin sorunlarına bütün hükümetler duyarsız kalmaktadır. Polis bu ülkenin üvey evladıdır.

Avatar
Mustafa 8 ay önce

Bende polisim ama böyle şey olmaz, fitne cikarmayin, polis başka asker başka, sonuna kadar helal olsun askerimize, polise 3600 ek gösterge verilmesi de gerekir.

Avatar
Hasan 8 ay önce

13 yılık polisim derece kademe 2/2. Ben 5560 alıyorum. 103 tl bireyselim var. Başka hiç bi şeyim yok. Bu nasıl ortalama

Avatar
Yiğit 8 ay önce

Polis hangi üs bölgesinde kaç gün görev yapıyor ?jandarma bu memleketin en ücra köşesinde ailesinden çocuğundan ayrı en zor görevleri en zor şartlarda yerine getiriyor. Bir polis memuru ile jandarma asla eşit olamaz

Avatar
Mehmet 8 ay önce

MHP ve CHP ye polislerin hakları ile ilgili konuşmalarından dolayı teşekkür ediyorum ama polisin sorunlarıyla hiç bir iktidar şuana kadar ilgilenmedi. Buna AK PARTİ 'te dahil. 2 senedir vadedilen 3600 ek gösterge bile verilmedi. Polisin sorunlarının mecliste tartışılması bile reddedildi.

Avatar
Ali miray 8 ay önce

9yıllık polis memuruyum Aralık 2019 maaşım 5340tl 120tl kesintim 70tl promosyon var yani 5530tl gelir demek oluyor ben 2yıl eğitim aldım ve lisans mezunuyum ortaokul mezunu 6ay eğitim almış uzman erbaş 6700tl alıyor astsubayları saymıyorum bile ki bizim dengimiz astsubaydır parasında değilim madem öyle bari çalışma saatlerini azaltın ek görevler dahil haftada 48saati aşmasın bir 400tl daha kesin sıkıntı değil ama hem çok çalıştırıp hem ezip hem Emsallerimizden az maaş büyük haksızlık oluyor

Avatar
MUHAMMET 8 ay önce

Adaletsizlik her yönünde var doğuda görev süreside adaletsiz jandarmaya 3 yıl olan biryer polise 4 yıl her yönüyle adaletsiz hem özlük hakları yönünden hem çalışmayönünden