Polise 3600 ek gösterge için kanun teklifi

Polis memurlarına 3600 ek gösterge için kanun teklifi TBMM'ye verildi. Meclis Başkanlığına sunulan kanun teklifinde polis memurlarının ek göstergelerinin 3600'e çıkartılması öngörülüyor.

Polise 3600 ek gösterge için kanun teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifim ve gerekçesi ekte Başkanlığınıza sunulmuştur. 
Gereğini arz ederim. Saygılarımla.19.02.2019 
Lütfü TÜRKKAN/ Kocaeli Milletvekili İYİ Parti Grup Başkan Vekili 

GENEL GEREKÇE 
Türk polisi, toplumun huzur ve güvenliğini, kanun hâkimiyetini, ülkede asayişi ve güvenliği sağlamak için görev yapmaktadır. Polisimiz bu kutsal görevi zor şartlar altında yürütmüş ve yürütmekte, ülkenin huzur ve güvenliğini sağlamak için, gerektiğinde, bu ülke toprakları için canını da vermektedir, 

Zor şartlar altında hayatını ortaya koyan Türk polisi hizmetlerinin karşılığını alamadığı gibi, İktidar partisi tarafından yıllardan beri emniyet teşkilatına özlük haklarının düzeltileceği vaadi verilmiş ancak bugüne kadar yerine getirilmemiş, polislerin özlük hakları, sosyal, ekonomik sorunları her defasında kulak arkası yapılmıştır. Yoğun ve stresli şartlar altında çalışan polis kendisine ve ailesine zaman ayıramamakta, bu durum polislerimizin psikolojisini de bozmaktadır. Bu zor şartlar altında çalışmanın getirdiği psikoloj sıkıntısı polislerimizi intiharın eşiğine getirmiş, bugüne kadar yüzlerce polisimiz ne yazık ki hayatına son vermiştir. Bu olumsuz tablo, birçok polisimizi de yalnız kendisine değil, ailesine bile zarar verir hâle getirmiştir. 

Zaten çalıştıkları sürede sıkıntı çeken polislerimiz emekliliklerinde daha da geçim sıkıntışı çeker hâle gelmektedir. 

Emniyet mensuplarını da kapsayan ek göstergelerle ilgili genel düzenleme en son 527 Sayılı KHK ile yapılmış, 1.1.1995 tarihinden itibaren uygulanmaktadır. Bu tarihten sonra ek göstergelerde değişiklik yapılmamıştır. 

1.dereceden aylık alan öğretmenin ve Emniyet Müdürü dahil, (İl Emniyet Müdürü ve 1.sınıf emniyet müdürleri hariç) emniyet hizmetlerinde görev yapan polis memurunun ek göstergesi 3000 iken (Yüksekokul Mezunu), astsubay Kd.Başçavuş'un ek göstergesi 3600'dür. 

Toplumun huzur ve güvenliğini emanet ettiğimiz polislerimizin hak ettikleri ücretlendirme için ek göstergelerinde düzenleme yapılması ivedilikle gerçekleştirilmelidir. 

MADDE GEREKÇELERİ 
MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun I Sayılı Ek Gösterge Cetveli'nin VII.Emniyet Hizmetleri Sınıfi bölümünde düzenleme yapılması ve polislerimizin yıllardan beri artırılmasını bekledikleri ek göstergelerin artırılarak, böylece görevleri sırasında ve emekliliklerinde hak ettikleri ücretlendirme sisteminin sağlanmış olması amaçlanmıştır. 
MADDE 2- Yürürlük maddesidir. 
MADDE 3- Yürütme maddesidir. 
 
65 TARİHLİ VE 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ 
MADDE 1- 14.07.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun I Sayılı Ek Gösterge Cetveli'nin VII. Emniyet Hizmetleri Sinifi bölümündeki ek göstergeler karşılarında gösterilen oranda düzenlenmiştir. 

VII. EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI 
b) Teftiş Kurulu Başkanı, Polis Akademisi Başkanı ve Emniyet Genel Yardımcıları ile Ankara, İstanbul, İzmir Emniyet Müdürleri, 
1    5300 

c) Daire Başkanları ile Diğer Birinci Sınıf Emniyet Müdürleri, 
2    4800

d) Kadroları bu sınıfa dahil olup da Emniyet Müdürü sifatı kazanmış olanlar 
1    4000 
2    3600 
3    3000 
4    2200 

e) Kadroları bu sınıfa dahil olup da, yukarıda sayılanlar dışında kalanlardan; 
aa) Yüksek Öğrenimliler 
1    3600 
2    3000 
3    2200 
4    1600 
5    1300 
6    1150 
7    950 
8    850 
bb) Diğerleri 
1    2200 
2    1600 
3    1100 
4    800 

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. 
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şahin selet 4 ay önce

Bu görevi sanki sadece üniversite mezunları yapıyor Üniversite mezunu olmayan emeklinin suçu ne?

Avatar
Çok bekledik 4 ay önce

3600 ek gösterge çıktı sizin haberiniz yok

Avatar
asddd ased 4 ay önce

neden ,polise,hemşireye, imama,diğerlerinin suçu ne?

Avatar
leventk 4 ay önce

neden sadece polisler, devletin başka memuru yokmu, artık bu tür oy avcılığına soyunulmamalı, adaletli, hakkaniyetle önergeler verilmeli..

Avatar
Yıldırım 4 ay önce

Polis gibi çalışın sizlerede versinler.

Avatar
Terazi 4 ay önce

Lise mezunu polisler bu kanun teklifinin neresinde? Meclise giden teklifte adı geçmiyor. Satışlarını. Ben 3600 e karşıyım.öğretmen.hemşire.imam.bunlar ne iş yapıyor da veriliyor. Kimseye vermesinler.

Avatar
teto 3 hafta önce

tetotetoteto